عوامل تهدید پرندگان مهاجر کدام ها هستند؟

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، فردا روز جهانی پرندگان مهاجر است. یک پرنده شناس ضمن تعریف پرندگان مهاجر، تخریب زیستگاه را مهمترین عامل تهدید بقای پرنده های مهاجر دانست.

عوامل تهدید پرندگان مهاجر کدام ها هستند؟
  • مجله جانوران

مسعود حسینی - رئیس گروه پرندگان دفتر حیات وحش و آبزیان آب های داخلی سازمان محیط زیست - در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه روز جهانی پرندگان هر ساله با شعار خاصی پاس داشته می گردد، گفت: شعار هجدهمین سالگرد روز جهانی پرندگان برای حفاظت از پرندگان چاره ای برای آلودگی های پلاستیکی بیاندیشیم است.

وی با بیان اینکه به کلیه پرنده های آبزی و کنارآبزی که به منظور تغذیه و زاد و ولد از مکانی به مکانی دیگر جابه جا می شوند، پرنده مهاجر گفته می گردد، اظهارکرد: این پرندگان معمولاً زادآوری را در یک منطقه سردسیرتر و تغذیه را در منطقه ای گرمسیرتر انجام می دهند. فاصله این دو نوع منطقه ممکن است 10 کیلومتر یا صدها کیلومتر باشد.

این پرنده شناس در ادامه در خصوص تهدیدات پرندگان توضیح داد: در کشور ما به عنوان یک کشور در حال توسعه، توسعه بی مهابا، یک جانبه و ناپایدار باعث از بین رفتن زیستگاه های پرندگان شده و بزرگترین تهدید تخریب زیستگاه به عنوان محل زادآوری و تغذیه پرنده ها است.

رئیس گروه پرندگان دفتر حیات وحش و آبزیان آب های داخلی سازمان محیط زیست ادامه داد: متاسفانه در شرایط موجود پرنده خسته ای که برای مهاجرت از نقطه ای به نقطه دیگری در حال عبور است به هنگام فرود می بیند محل استراحت و تغذیه اش که قبلاً در آن اتراق می نموده تبدیل به کشتزار شده یا خشک شده است یا در محل اتراق، برج های پتروشیمی سر بر آورده است.

حسینی با تاکید بر اینکه خشک شدن تالاب ها و تغییر کاربری باعث تخریب زیستگاه پرندگان شده است، گفت: عواملی مثل شکار و توسعه دام و گسترش خشکسالی ها نیز در تخریب زیستگاه پرندگان تاثیرگذار بوده است.

وی در خصوص تاثیر تغییر اقلیم بر از بین رفتن فرصت های جابجایی پرندگان اظهارکرد: سرعت تغییر اقلیم به حالت طبیعی می تواند متوازن با سرعت تغییرات اکولوژیک باشد اما توسعه لجام گسیخته و فعالیت های انسانی باعث سرعت دریافت تغییر اقلیم و عوارض ناشی از آن شده است که قطعاً تاثیر مستقیمی روی تغییر ماهیت زیستگاه پرندگان و در نهایت انقراض آن ها می گذارد.

این پرنده شناس با تاکید بر ارزشمندی همه حیات وحش و پرندگان گفت: بعضی حیوانات در معرض خطر انقراض قرار دارند و جمعیتشان کم شده و سرعت انقراض شدت گرفته است بنابراین شرایط آن ها حساس تر و مهم تر است و بیشتر مورد توجه هستند.

حسینی در سرانجام گفت: کلیه پرنده هایی که در لیست IUCN قرار دارند، از اهمیت بالایی برخوردارند و در اولویت تهیه برنامه عمل حفاظت جمعیتی قرار دارند. پلیکان خاکستری، درنای سفید، غاز پیشانی سفید (برنامه حفاظتی برای آن تهیه شده و در حال اجراست) و اردک سرسفید (که برنامه حفاظت آن در حال تهیه است) از جمله مهمترین پرندگان مهاجر هستند که از عرصه های موجود در خاک ایران برای اتراق و استراحت استفاده می نمایند.

منبع: همشهری آنلاین

به "عوامل تهدید پرندگان مهاجر کدام ها هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوامل تهدید پرندگان مهاجر کدام ها هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید