شناسایی سویه تازه و جهش یافته تر از اُمیکرون به نام IUH

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از شناسایی یک سویه نو کرونا با نام IUH در فرانسه خبر داد و گفت: سازمان جهانی بهداشت فعلا این واریانت را به عنوان یک واریانت در دست بررسی طبقه بندی کرده است.

شناسایی سویه تازه و جهش یافته تر از اُمیکرون به نام IUH

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، دکتر علیرضا ناجی، درباره واریانت تازهی که با نام IUH به تازگی در فرانسه شناسایی شده است، گفت: در حالی که جهان هنوز با گونه بسیار جهش یافته ویروس کرونا به نام اُمیکرون دست و پنجه نرم می کند که منجر به افزایش عفونت کووید-19 در سراسر جهان شده است، اکنون در فرانسه یک سویه تازه و جهش یافته تر از اُمیکرون شناسایی شده است که واریانت IUH با نام B.1.640.2 عنوان گرفته است.

وی افزود: دانشمندان فرانسوی که برای اولین بار در 10 دسامبر واریانت IHU را شناسایی کردند، منشا آن را به کامرون مرتبط می دانند. در عین حال سازمان جهانی بهداشت هنوز آن را به عنوان یک واریانت در دست بررسی طبقه بندی کرده است. تا به امروز حداقل 12 مورد از واریانت تازه در نزدیکی مارسی گزارش شده است. محققان اعلام می کنند که این واریانت حاوی 46 جهش که حتی بیشتر از اُمیکرون است، بوده که این موضوع این واریانت را در برابر واکسن ها مقاوم تر و عفونت زاتر می کند. اگرچه، نوع Omicron هنوز هم سویه غالب در بیشتر نقاط جهان است، با این حال، تهدید واریانت IHU به سرعت در حال افزایش است.

ناجی با بیان اینکه در مقاله ای که به تازگی در مدریکس منتشر شده، چهارده جهش با جایگزینی اسید آمینه، از جمله N501Y (که قبلا اولین بار در واریانت آلفا دیده شده و می تواند آن را قابل انتقال تر کند) و و E484K (که تصور می شود این واریانت را در برابر واکسن ها مقاوم تر می کند و اولین بار در واریانت بتا ثبت شده) و 9 جهش با حذف اسید آمینه در پروتئین اسپایک این واریانت تازه شناسایی شده اند.

وی ادامه داد: به این صورت الگوی ژنوتیپ منجر به ایجاد یک دودمان تازه به نام 1.640.2 .B شد که خواهر ژنتیکی دودمان قدیمی 1.640.B است. طبق مقاله ای که در این زمینه منتشر شده است، مورد اولیه شناسایی شده از این واریانت، مردی کاملا واکسینه شده بود که سه روز قبل از اینکه دچار علائم تنفسی خفیف شود، از سفر به کامرون در ماه نوامبر بازگشته بود.

ناجی با تاکید براینکه واریانت های تازه همچنان در حال ظهور هستند، اما لزوما به این معنی نیست که آنها خطرناک تر خواهند بود، گفت: آنچه یک واریانت را بیشتر مورد توجه قرار داده و خطرناک می کند، توانایی آن برای تکثیر بیشتر به دلیل تعداد جهش هایی است که نسبت به ویروس اصلی دارد. این واریانت زمانی تبدیل به یک واریانت نگران کننده می شود که نشان داده شود، مسری تر است و بیشتر از ایمنی فرار می کند. بر این اساس باید دید با اطلاعاتی که در آینده به دست می آید این واریانت تازه در کدام دسته قرار می گیرد.

بنابر اعلام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی تاکید کرد: هیچ مدرک مشخصی وجود ندارد که این واریانت از مرز فرانسه عبور کرده باشد، اگرچه ادعاهای تایید نشده ای وجود دارد مبنی بر اینکه ممکن است قبلا وارد بریتانیا شده باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شناسایی سویه تازه و جهش یافته تر از اُمیکرون به نام IUH" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی سویه تازه و جهش یافته تر از اُمیکرون به نام IUH"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید