ناگفته&zwnjهای تایید یک مصوبه در شورای نگهبان

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، تهران (پانا) - عضو حقوقدان شورای نگهبان با تشریح فرایند بررسی مصوبه راهبردی مجلس در شورا گفت موارد مغایرت این مصوبه با برخی از اصول قانون اساسی بررسی شد و هیچ کدام از این موارد رای کافی برای مغایرت نیاورد و صرفا یک ابهام در این خصوص مطرح و آن هم از سوی مجلس رفع شد.

ناگفته&zwnjهای تایید یک مصوبه در شورای نگهبان

هادی طحان نظیف، عضو حقوق دان شورای نگهبان در حساب اینستاگرام خود در گزارشی از فرایند تایید طرح اقدام راهبردی مجلس برای مقابله با تحریم ها در شورای نگهبان نوشت:

طبق اصل 97 قانون اساسی، اعضای شورای نگهبان به منظور تسریع در کار می توانند هنگام مذاکره درباره لایحه یا طرح قانونی در مجلس حاضر شوند و مذاکرات را استماع نمایند، اما وقتی طرح یا لایحه ای فوری در دستور کار مجلس قرار گیرد، اعضای شورای نگهبان باید در مجلس حاضر شوند و نظر خود را اظهار نمایند؛ بر همین اساس روز قبل یعنی سه شنبه 11 آذرماه، بنده و یکی دیگر از اعضای حقوقدان به نمایندگی از شورای نگهبان در هنگام بررسی این مصوبه، از ابتدا تا انتهای تصویب آن در صحن علنی مجلس حضور داشتیم.

در صحن گاهی مسائلی از سوی نمایندگان محترم طرح و مورد سئوال قرار می گرفت و ما نیز نظر کارشناسی و مشورتی خود در آن خصوص مطرح می کردیم. به همین دلیل در جریان جزئیات مربوط به مصوبه قرار داشتیم و هنگام بررسی مصوبه نیز موارد لازم در جلسه شورای نگهبان تبیین می شد. همچنین در این میان از هماهنگی های اجرا شده با نهادهای مختلف در این خصوص اطلاع پیدا کردیم که در شورا نیز در حدی که نیازمند بررسی موضوع مصوبه بود، برخی از این موارد را پیگیری کردیم.

هنگام بررسی این مصوبه مغایرت آن با اصولی نظیر 75، 176 و 36 قانون اساسی مورد بحث فراوانی قرار گرفت که هیچ یک از این موارد، رای کافی برای مغایرت نیاورد و با عنایت به مصوبه شورای عالی امنیت ملی که در جلسه به آن توجه شد، صرفاً یک ابهام در این خصوص مطرح و این ابهام نیز از سوی مجلس رفع شد.

بررسی این طرح دوفوریتی، زمان زیادی از جلسه را به خود اختصاص داد و زمان کمی برای بررسی دستور بعدی یعنی طرح اصلاح مواد (1) و (7) قانون اجرای سیاست های کلی اصل (44) قانون اساسی و اصلاحات بعدی آن باقی ماند لذا قسمت کمی از آن بررسی شد و مابقی آن ناتمام ماند. در نتیجه بررسی بخش اعظم باقیمانده این مصوبه به جلسه بعد موکول شد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "ناگفته&zwnjهای تایید یک مصوبه در شورای نگهبان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناگفته&zwnjهای تایید یک مصوبه در شورای نگهبان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید