گران ترین دستگاه ساخته انسان قرار است حقیقتی بزرگ را کشف کند

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، اواخر سال میلادی جاری، قوی ترین تلسکوپ تاریخ به فضا پرتاب می شود و در پی یکی از بنیادی ترین سوالات بشر خواهد رفت؛ آیا در جای دیگر از جهان هم حیات وجود دارد یا خیر؟

گران ترین دستگاه ساخته انسان قرار است حقیقتی بزرگ را کشف کند

وبلاگ کاتالوگ| وقتی تلسکوپ جیمز وب، به نام قدرتمندترین تلسکوپ جهان، اواخر سال میلادی جاری به فضا پرتاب شود، ستاره شناسان درخواهند یافت که آیا سیارات هم میزان زمین در منطقه خورشیدی ما، به یک پیش نیاز کلیدی به نام جو برای میزبانی از حیات نیاز دارند یا خیر.

به گزارش وبلاگ کاتالوگ؛ این سیارات چرخان به دور کوتوله M، کوچکترین و رایج ترین نوع ستاره در کهکشان ما هستند. دانشمندان در حال حاضر نمی دانند که سیارات شبیه به زمین در اطراف این نوع ستاره ها، ویژگی هایی مشابهی مانند سیاره ما را دارند یا نه.

ستاره شناسان می گویند به نام نقطه شروع، مهم است بدانیم که آیا سیاره های کوچک و صخره ای که دور کوتوله های M می گردند دارای اتمسفر هستند یا خیر. اگر چنین است، جستجوی ما برای زندگی خارج از منظومه شمسی باز می شود.

به همین علت ستاره شناسان مطالعه کردند که آیا تلسکوپ فضایی جیمز وب، یا تلسکوپ فضایی هابل در مدار فعلی، قادر به تشخیص جو در این سیارات هستند. آن ها همچنین انواع جو هایی را که در صورت وجود یافت می شوند و نحوه تشخیص آن ها از یکدیگر، مدل سازی کردند.

ستاره مورد مطالعه، یک کوتوله M به نام L 98-59 است که تنها برابر با 8 درصد از جرم خورشید است. این ستاره اگرچه کوچک است، اما تنها 35 سال نوری از زمین فاصله دارد. روشنایی و نزدیکی نسبی آن را به یک هدف ایده آل برای مشاهده تبدیل می کند.

کوتوله های M پس از شکل گیری، مرحله ای را پشت سر می گذارند که در آن می توانند دو مرتبه بزرگتر از حالت عادی بدرخشند. تشعشعات ماوراء بنفش قوی در این مرحله این پتانسیل را دارد که سیاره های در حال گردش خود را خشک کرده و هرگونه آب در سطح آن ها را تبخیر کرده و بسیاری از گاز های موجود در جو را از بین ببرد.

ستاره شناسان در این تحقیق می خواهند بدانند که آیا فرسایش در مورد دو سیاره صخره ای کامل بوده است یا این جهان های زمینی قادر به پر کردن اتمسفر خود هستند.

محققان چهار سناریوی مختلف جوی را مدل سازی کردند: مورد اول در آن جهان L 98-59 تحت سلطه آب است. مورد دوم که در آن جو عمدتا از هیدروژن تشکیل شده است. مورد سوم اتمسفر دی اکسید کربن شبیه زهره دارد و مورد آخر که هیدروژنی که در جو آن وجود دارد به فضا فرار کرد و تنها اکسیژن و ازن را باقی می گذارد.

این دو تلسکوپ می توانند اطلاعات تکمیلی را با استفاده از مشاهدات ترانزیت ارائه دهند، که مقدار افت نور را در هنگام عبور یک سیاره از جلوی ستاره اش میزان گیری می کند. سیاره های L 98-59، نسبت به زمین، بسیار نزدیکتر به ستاره خود هستند. آن ها مدار خود به دور ستاره شان را در کمتر از یک هفته تکمیل می کنند و رصد های عبوری از طریق تلسکوپ را سریعتر و مقرون به صرفه تر می کند.

تنها چند حرکت با هابل برای تشخیص یا رد جو بدون هیدروژن یا بخار بدون ابر نیاز است. این سیاره با 20 بار عبور از جلوی ستاره خود، به ما اجازه می دهد تا گاز های موجود در دی اکسید کربن سنگین یا اتمسفر های تحت اکسیژن را مشخص کنیم.

از چهار سناریوی جوی که محققان در نظر گرفتند، جو خشک شده تحت اکسیژن بیشتر محتمل تر است. مقدار تابش این سیاره ها در این فاصله از ستارهشان، بسیار زیاد است.

اگرچه ممکن است جو هایی برای زندگی وجود نداشته باشد، اما این سیارات می توانند نگاهی مهم به آنچه در شرایط مختلف برای زمین رخ می دهد، و آنچه ممکن است در جهان های شبیه به زمین در جا های دیگر کهکشان رخ دهد، ارائه دهند.

سیستم L 98-59 در سال 2019 کشف شده است و وقتی که تلسکوپ جیمز وب در اواخر امسال راه اندازی می شود، اطلاعات بیشتری که در مورد این منظومه ستاره ای برای ما ارسال می کند، همه را هیجان زده خواهد کرد.

منبع: Technology.org

منبع: فرادید

به "گران ترین دستگاه ساخته انسان قرار است حقیقتی بزرگ را کشف کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گران ترین دستگاه ساخته انسان قرار است حقیقتی بزرگ را کشف کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید