اصول اولیه هیچهایک یا رایگان سواری برای سفر مقرون به صرفه

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، مجانی سفر کردن برای خیلی از ما آرزویی محال است! اما اگر بدانید با یک روش ساده می توانید هزینه های سفرتان را بی نهایت کم کنید و سفر مقرون به صرفه داشته باشید چی؟ این کاری است که خیلی از علاقمندان به سفر این روزها در ایران انجام می دهند هرچند که در جهان برای خودش تاریخچه ای دارد. تاریخچه هیچهایک چیست؟ هیچهایک یعنی برای سفر نیازی به خودرو یا پول زیاد ندارید یعنی مقدار یک کوله، کیسه خواب و چادر برای شما کافی است یعنی کنار جاده لبخند بزنید و منتظر باشید تا خودرویی سوارتان کند و تا جایی به مقصد نزدیک تر شما را برساند. یاری گرفتن از هیچهایکرهای حرفه ای، ایمان داشتن به باورهایتان و اعتماد بنفس بار اول ممکن است کمی سخت باشد و پر استرس اما وقتی با جاده، مسافرانش و با مردم محلی آشنا شوید، یاد می گیرید که سفر را زندگی کنید. آن وقت است که سفر راحت و لذت بخش می گردد. البته این نوع از سفر کردن نام های دیگری هم در ایران دارد مثل رایگان سواری، سفر صلواتی، جاده گرد، مفتی رو. همینطور که برخی از این نام ها لحنی نه چندان مناسب دارد، در جامعه هم افراد به خاطر نداشتن شناخت روی این نوع از سفر، برخورد خیلی خوبی با آن ها ندارند بنابراین در مقاله باید و نبایدهای هیچهایک سعی کردیم تا شما را با مزایای هیچهایک، هیچهایکرها، قوانین و اصولش آشنا کنیم تا شاید این بار که یکی از هیچهایکرها را در جاده دیدیم، اعتماد کنیم و آن ها را تا نقطه ای همسفر خودمان کنیم و یا خیلی ساده تر، لبخندی محبت آمیز به نشانه احترام به آن ها هدیه کنیم این مورد از اصول اولیه هیچهایک می باشد.

اصول اولیه هیچهایک یا رایگان سواری برای سفر مقرون به صرفه

هیچهایک چیست؟

اما شاید از خود بپرسید که در گرما و سرما، زیر آفتاب یا باران کنار جاده بایستید به امید اینکه کسی سوارتان کند آن هم مجانی بعد شب هم زیر آسمان خدا و در چادر بخوابید و وعده های سبک غذایی بخورید را چرا خیلی ها دوست دارند؟ جواب این سوال هیچهایک چیست و مواردی در بین اصول اولیه هیچهایک می باشد:

1) هزینه های سفر رایگان بی نهایت کم می شود و می توانید سفر مقرون به صرفه داشته باشید.

2) اعتماد به نفست زیاد می شود.

3) یاد می گیرید سختی ها جلوی لذت بردن از زندگی را نگیرد.

4) نقشه خوانی، جغرافیا، برنامه ریزی و مدیریت بحران خوب می شود.

5) با فرهنگ، گویش و باورهای مختلف آشنا می شوید.

6) داستان زندگی مردم را می شنوید و تجربه بدست می آورید.

7) در نهایت هم چون سفر کم هزینه می شود، بسیار سفر می کنید.

حالا اگر تا حدودی به تاریخچه هیچهایک علاقمند شدید و دوست دارید که هیچهایکر شوید یا اصول اولیه هیچهایک که واقعا هم راحت است و تنها احتیاج به جسارت و در عین حال تصمیم گیری با عقل دارد را یاد بگیرید. این بخش شما را هر چه بیشتر با باید و نبایدهای هیچهایک آشنا می سازد.

وسایل مورد احتیاج برای هیچهایک و سفر مقرون به صرفه

1) پول، البته خیلی کم (درسته که ما در اصطلاح می گوییم سفر مجانی و تمام سعی خود را برای سفر کم هزینه انجام می دهیم اما زمان های بحرانی و راننده ای که در نهایت هزینه ای کم از شما می خواهد را هم باید در نظر گرفت.). این مورد از اصول اولیه هیچهایک می باشد.

2) چادر، زیر انداز، کیسه خواب، چراغ قوه و وسایل درست کردن آتش.

3) غذای کنسروی وعده های غذایی خشک مثل بیسکوئیت.

4) لوازم بهداشتی مثل مسواک، خمیر دندون، صابون و دستمال.

5) لباس راحت، رنگارنگ و وسایلی که نشان دهد که شما مسافر هستید مثل دستمال سر، چراق قوه که از کوله می توان آویزان کرد.

6) در آخر هم ماژیک و مقوا فراموشی نشود. در مسیر لازم می شود که نام مقصد را بنویسید و دست بگیرید.

اینها وسایلی بود که بدان در طول سفر احتیاج پیدا می کنید اما چیزهایی که برای یک هیچهایکر خیلی مهمتر بوده و در کوله جا نمی شود مثل لبخند، خوشرویی، ادب، اعتماد به نفس، علاقه به تجربه کردن و یاد گرفتن. این موارد از باید و نبایدهای هیچهایک می باشد.

از کجا آغاز کنیم

حلا که جواب هیچهایک چیست را می دانید، می رسم به مرحله سوار ماشین شدن که حیاتی ترین قسمت سفر هیچهایکر هاست بنابراین هیچهایکرهای عزیز این چند مورد را رعایت کنید تا هم سفر مقرون به صرفه داشته باشید و هم با مشکل روبرو نشوید. اول اینکه عینک آفتابی نزنید تا مشکوک به نظر نیایید که از اصول اولیه هیچهایک می باشد. اگر بتوانید در گروه های دختر و پسر سفر کنید هم اطمینان راننده ها به شما بیشتر می شود و هم خود راحت تر باشید، خانم ها خیالشون از امنیت راحت باشد و آقایان هم ماشین زودتر گیرشان می آید. نکته بعدی این است که سر راه بایستید، نزدیک پمپ بنزین، عوارضی، پلیس راه و خروجی رستوران ها چون سرعت ماشین ها کم می باشد و فرصت تصمیم گیری بیشتری دارند. بعد از اینکه سوار شدید و محترمانه و خوش برخورد سلام و احوالپرسی کردید، سریع بگویید که هیچهایک می کنید و از آن ها درخواست دارید تا بدون دریافت هزینه شما را به مقصد برسانند، آن ها هم اگر موافق باشند، با سوال این که چه مدل سفر کردنه؟ سر صحبت رو باز می نمایند و اینجا همان قسمت از سفر است که ارتباط با انسان ها پر رنگ تر می شود. این مورد از باید و نبایدهای هیچهایک و بخشی از تاریخچه هیچهایک است.

با رایگان سواری، سفر را زندگی کن

بعد از دانستن اینکه جواب هیچهایک چیست و آشنایی با این نوع از سفر دیگر باید دانست که برخورد مناسب و مودبانه یکی از مهمترین موارد برای هیچهایکر هاست. اگر با راننده های محلی روبرو شدید، سعی کنید تا از لهجه شیرین آن ها چند کلمه ای یاد بگیرید. همراه خود یک هدیه کوچک داشته باشید تا به رسم یادگار به راننده بدهید. این می تواند باعث بوجود آمدن یک حس خوب و اعتماد شود که مسافر و هیچهایکر بعدی کارش راحت تر شود تا دهن به دهن اخلاق خوب افراد رایگان سوار، تواضع و ادب آن ها بین راننده ها و افراد بچرخد. این مورد در تاریخچه هیچهایک خودنمایی می نماید.

مراقب باشید

البته از قلم نیاندازید که این سفر مقرون به صرفه، همان قدر که برای راننده ها ریسک دارد این ماجرا برای هیچهایکرها هم دارد. پس می توانید هر وقت سوار ماشینی شدید، شماره پلاک ماشین، مدل، رنگ و مقصد را برای یکی از دوستان بفرستید و یا در صورتی که حرف های راننده حس ناخوشایندی به شما داد، با بهونه هایی مثل خروجی که رد کردیم راهم رو کوتاه تر می کرد، ببخشید من یکی از وسایل مهم و ضروری خودم را کنار جاده جا گذاشتم. در آرامش از ماشین پیاده شوید. یادتان نرود که این شیوه از سفر مقرون به صرفه احتیاج به حس ششم قوی هم دارد.

تکنولوژی در خدمت هیچهایکرها و رایگان سواری

تنها سفر کردن خطرات و سختی های خود را دارد که البته با حرفه ای شدن شما، کمتر و کمتر می شود اما نکته ای که در تاریخچه هیچهایک وجود دارد، رعایت کردن احتیاط و انتخاب راحت ترین راه در هر شرایطی است. این روزها کشورهای زیادی اقدام به راه اندازی برنامه هایی کردند که در خدمت مسافران و هیچهایک سواران هست برنامه هایی مثل bsafe ،Find Your Embassy،TripLingo ،Safety Map Worldwide.

هیچهایک کردن یک روش زندگی است

بعد از گفتن تاریخچه هیچهایک چیست، در نهایت باید بگوییم که هیچهایک کردن ربطی به خسیس بودن ندارد و هیچهایکرهای زیادی هستند که وضع مالی خیلی عالی دارند و تنها برای امتحان کردن این نوع از سفر، زندگی کردن در لحظه و آشنا شدن با افراد دیگر هیچهایک می نمایند بنابراین به آن ها احترام بگذاریم و آن لبخندی هم که گفتیم فراموش نشود. با دانستن جواب سوال تاریخچه هیچهایک چیست و آشنا شدن با رایگان سواری و هیچهایکرها هم می توانیم خودمان رایگان سواری را امتحان کنیم و هم می توانیم این بار که مسافرانی کوله گردی را کنار جاده دیدیم، با رعایت احتیاط آن ها را تا مقصد برسانیم.

منبع: همگردی

به "اصول اولیه هیچهایک یا رایگان سواری برای سفر مقرون به صرفه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصول اولیه هیچهایک یا رایگان سواری برای سفر مقرون به صرفه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید