برای فولاد از مردم هزینه نکنیم

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، سیدجواد جهرمی معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران با انتقاد از قیمت گذاری دستوری فولاد در بورس کالا، گفت: وزارت صمت یک قیمت را هدف قرار داده و به نظرش قیمت های دیگر بالا هستند، اگر به کسی وعده میلگرد یا شمش 10 هزار تومانی داده شده، ما نمی توانیم میلگرد یا شمش را به 10هزار تومان برسانیم.

برای فولاد از مردم هزینه نکنیم

سیدجواد جهرمی در گفت وگوی ویژه خبری با موضوع پیدا و پنهان قیمت گذاری فولاد گفت: مباحث مربوط به روابط بورس و وزارت صمت، در اختیار شورای عالی بورس است. بورس براساس قوانین، اطلاعیه عرضه را منتشر می کند و اجازه تغییر آن را ندارد. همچنین بر اساس مصوبه شورای عالی بورس در قیمت گذاری ها بورس کالا باید برمبنای اختیارات سازمان بورس عمل کند.

به گزارش کالا خبر، وی با بیان اینکه وزارت صمت، دلیل کارشناسی برای تعیین ضریب 70 درصد ندارد، اظهار کرد: وزارت صمت به ضریب 80 درصد خود هم پایبند نبوده است. بورس کالا ضریب 80 درصد CIS را برای شمش اعمال کرد و در جلسه اخیر در نهاد ریاست جمهوری نیز جمع بندی درخصوص تغییر قیمت انجام نشد و بنابراین تغییری در ضریب نداشتیم.

از کجا معلوم وزارت صمت ضریب 65 درصد یا کمتر را برای قیمت پایه پیشنهاد ندهد کمااینکه در جلسه ای ضریب 65 درصد توسط آقای اسماعیلی پیشنهاد شد. جهرمی با تاکید بر این نکته که بازار به ثبات نیاز دارد، گفت: سرمایه گذاران و خریداران باید شرایط شفافی را تجربه کنند. در بحث قیمت ها از مردم خرج نکنیم.

تجربه گذشته و اوایل امسال و ابطال معاملات در بورس توسط وزارت صمت در تاریخ هایی بوده که شمش در بورس کالا 3 یا 4 هزار تومان بوده اما میلگرد در بازار به 6هزار تومان رسیده بود، پس میلگرد و ورق ارزان هیچ وقت به دست مردم نرسیده است و تنها با این اقدام وزارت صمت تعادل و تناسب زنجیره به هم خورده است.

بازار سه بخش شامل عرضه، تقاضا و نهایتا قیمت را دارد. دو بخش عرضه و تقاضا جزو وظایف وزارت است اما به درستی از پس آن برنیامد. برای مثال مصوبات کف عرضه به هیچ وجه از پارسال رعایت نشده است. وی پیشنهاد داد: سیاست گذار به جای مداخله در قیمت به سایر وظایف خود عمل کند.

وزارت صمت یک قیمت را هدف قرار داده و به نظرش قیمت های دیگر بالا هستند، اگر به کسی وعده میلگرد یا شمش 10 هزار تومانی داده شده، ما نمی توانیم میلگرد یا شمش را به 10 هزار تومان برسانیم.

معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران شرح داد: شیوه نامه فولاد چیز اضافه تری نسبت به سایر دستورالعمل های قبلی ندارد. بورس کالا به عنوان چارچوب این شیوه نامه را قبول دارد، به این شرط که همه طرف ها به آن پایبند باشند. وی در بخشی از صحبت های خود تاکید کرد: وزارتخانه مصوبات زیادی داشته اما متاسفانه در اجرا مشکل دارد. چرا وزارت صمت به یک عدد کارشناسی نمی رسد و ثبات رویه ندارد؟

جهرمی یادآور شد: شیوه نامه اگر مغایر قوانین و مقررات بورس باشد اجرا نخواهد شد. وزارت صمت از توافق قبلی خارج شده و ما هم تعهدی به پذیرش قیمت های جدید نداریم.

وی در انتهای صحبت های خود گفت: مردم را به اشتباه نیندازید. وزارت صمت در صورت تایید ضریب 70 درصد چه تضمینی می دهد که این عدد نیز تغییر نکند. شرکت ها مخیر به اجرای ضریب 70درصد یا 80 درصد قبلی هستند.

منبع: تجارت نیوز

به "برای فولاد از مردم هزینه نکنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای فولاد از مردم هزینه نکنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید