تشکیل کمیسیون همکاری های معدنی ایران و ترکیه

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه از راه اندازی کمیسیون همکاری های معدنی ایران و ترکیه اطلاع داد.

تشکیل کمیسیون همکاری های معدنی ایران و ترکیه

سید جلال ابراهیمی - دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه - که به عنوان رئیس کمیسیون همکاری های معدنی ایران و ترکیه انتخاب شده است در گفت وگو با وبلاگ کاتالوگ، اظهار کرد: این کمیسیون می تواند به شناخت مواد اولیه معادنی که جنبه صادراتی داشته یاری نموده و سبب گردد که معدن کاران نسبت به استخراج و فرآوری اقدام نمایند ضمن اینکه باید توجه کرد که کوتاهی در فرآوری باعث خام فروشی مواد معدنی می گردد.

وی با بیان اینکه صنایع فلزی ترکیه احتیاج به استفاده از سنگ آهن، زغال سنگ یا مواد ترکیبی همچون گندله، کنسانتره، مس، سرب، مولیبدن، کرومیت و فلورین بعنوان سخت نماینده ها دارند، توضیح داد: با توجه به وجود ذخایر معدنی فراوان، ایران می توان از این احتیاج ترکیه بهره های لازم را برده و سریعا حجم صادرات کشور را به 30 میلیارد دلار رساند.

ابراهیمی ابراز امیدواری کرد که صاحبان معادن سنگ های ساختمانی با حضور در کمیسیون سنگ نسبت به صادرات کالای معدنی خود در قالب فدراسیون های صادراتی اقدام نمایند تا بتوان از این ظرفیت ها بهره کامل را برده و درصدد پیشرفت برآمد.

وی اضافه نمود: در این راستا اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه، خانه معدن ایران و مرکز مطالعات ایران و ترکیه آمادگی لازم برای یاری به معدن داران، معدن کاران و کارشناسان صنعت معدن را داشته و از هیچ همکاری دریغ نخواهند کرد. البته ناگفته نماند که حضور دولتمردان در جلسه های کمیسیونهای معدنی نیز می تواند بسیار یاری نماینده و گره گشا باشد.

رئیس کمیسیون همکاری های معدنی ایران و ترکیه با اشاره به نقش صادرات مواد معدنی در ساختار مالی، تاکید نمود: کشور ما با داشتن معادن سنگ آهن، زغال سنگ، سنگ های ساختمانی و قیمتی، می تواند جزو بزرگترین صادرنمایندگان مواد معدنی به حوزه دریای مدیترانه باشد. با توجه به نظر کارشناسان حوزه اکتشاف و فرآوری معدن، چهره زمینی و توپوگرافی ایران و ترکیه مشابهات سرزمینی و معدنی به ویژه در حوزه سنگ های ساختمانی، معادن سرب و روی و سیلیس دارد بنابراین دو کشور می توانند با همکاری هم، در حوزه فرآوری و تبدیل مواد اولیه معدنی و همچنین استخراج و اکتشاف؛ سرمایه گذاری مشترک داشته و حوزه صادرات را گسترش دهند.

خبرنگار: فاطمه صنوبری

دبیر خبر: مجید معتمدی

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تشکیل کمیسیون همکاری های معدنی ایران و ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل کمیسیون همکاری های معدنی ایران و ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید