تعداد موارد ابتلا به کرونا روزانه تا 50 درصد افزایش پیدا می نماید

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، تهران (پانا) - عضو کمیته علمی کشوری کرونا گفت: آمارها نشان می دهد که فرایند ابتلا به کرونا به شدت روبه افزایش بوده و زمانی که آمار مبتلایان به این اندازه افزایش پیدا می نماید، اندازه بستری در آی سی یو نیز طبیعتا بالا خواهد رفت.

تعداد موارد ابتلا به کرونا روزانه تا 50 درصد افزایش پیدا می نماید

به گزارش ایلنا، پیغام طبرسی، عضو کمیته علمی کشوری کرونا در ارتباط با شرایط شیوع اومیکرون در کشور گفت: همانطور که پیش بینی می شد، سویه اومیکرون زمانی که شروع به انتشار می نماید به صورت بسیار تصاعدی رشد می نماید. همانگونه که از آمار چند روز اخیر نیز پیداست، تعداد مبتلایان کرونا هر روز حدود 40 تا 50 درصد در حال افزایش است و انتظار داریم عدد مبتلایان پنج رقمی گردد.

او در ادامه گفت: البته این را باید درنظر گرفت که چنین اعدادی چندان دقیق نیست، زیرا بسیاری از اوقات زمانی که از یک جمع 10 یا 12 نفره تست یکی از افراد مثبت می گردد، بقیه افراد دیگر برای دادن تست کرونا مراجعه نمی نمایند. بنابراین به این آمار نمی توان چندان اعتماد کرد، اما آمارها نشان می دهد که فرایند ابتلاها به شدت روبه افزایش بوده و زمانی که آمار مبتلایان به این مقدار افزایش پیدا می نماید، اندازه بستری در آی سی یو نیز طبیعتا بالا خواهد رفت. البته خوشبختانه آمار مرگ و میر هنوز افزایش چشم گیری پیدا نکرده است اما می گردد پیش بینی کرد در دو هفته آینده با افزایش نسبی بستری ها روبرو باشیم. امیدواریم این افزایش قابل توجه نباشد اما شرایط قابل پیش بینی نیست.

عضو کمیته علمی کشوری کرونا در ارتباط با پایین ماندن آمار مرگ و میر در روزهای اخیر اضافه نمود: درحال حاضر برای افزایش مرگ و میر زود است، به این علت که در شروع اپیدمی معمولا افراد جوان و کسانی که بیماری زمینه ای ندارند مبتلا می شوند و در ادامه به افراد مسن تر و دارای بیماری های زمینه ای و کل جامعه می رسد و مرگ و میر زیاد می گردد.

او در ارتباط با کنترل سویه اومیکرون در جامعه گفت: جهان به طور کلی در مقابله با امیکرون پیروز نبوده است. همانطور که در آمریکا و اروپا که سیستم های کنترل و نظارت بسیار قوی تری نسبت به ما دارند هم به علت تکثیر بالای این ویروس نتوانسته اند این ویروس را کنترل نمایند. درحال حاضر باید تشویق کنیم که مردم واکسیناسیون دز سوم را هرچه سریعتر انجام دهند که مرگ و میر کنترل شده و پایین بیاید و از طرفی ماسک بزنند تا مقداری از سرعت توسعه این بیماری کاسته گردد.

عضو کمیته علمی کشوری کرونا اضافه نمود: اما اینکه انتظار داشته باشیم با محدودیت ها بتوان این بیماری را کنترل کرد، نمونه پیروزی از آن در جهان وجود ندارد. در ارتباط با محدودیت ها ستاد ملی کرونا باید تصمیم گیری کند و همانطور که دیروز نیز اعلام شد، وزیر محترم کشور گفتند اگر شرایط شیوع بیماری در جامعه شدیدتر گردد محدودیت ها را در جامعه برمی گردانیم.

طبرسی در ادامه با اشاره به راه های افزایش سرعت واکسیناسیون در کشور گفت: روش های تشویقی برای ترغیب افراد به واکسیناسیون بیشتر پیروز خواهد بود. البته انتظار داریم با بالارفتن آمار ابتلا در روزهای اخیر، افراد بیشتری برای واکسیناسیون مراجعه نمایند. بعضی تصور می کردند که کرونا تمام شده و آمار پایین آمده است و نیازی به دز سوم نیست. الان برترین زمان برای مراجعه و دریافت واکسیناسیون دز سوم است که بتوانیم پیک سبک تری در ادامه داشته باشیم.

او با اشاره به شرایط فعلی سیستم درمانی و اندازه آمادگی کادر درمان برای مقابله با پیک نو گفت: کادر درمان دو سال است که تحت فشار است و دو یا سه ماه بود که فرصتی برای استراحت نسبی داشتند. مهم ترین مساله درحال حاضر شرایط نیروی انسانی است. پرستاران و پزشکان خسته اند. از طرفی تحت فشار شدید افکار عمومی هستند. انگیزه کادر درمان دیگر مانند انگیزه سال 98 نیست.

عضو کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به پیش بینی ها از ماه های آینده گفت: هنوز برای پیش بینی شرایط پیک در ماه های آینده زود است. شرایط پیشروی ویروس به رفتار ما وابسته است و چندان قابل پیش بینی نیست و باید دید اپیدمی در آینده به چه شکل پیش خواهد رفت.

منبع: خبرگزاری پانا

به "تعداد موارد ابتلا به کرونا روزانه تا 50 درصد افزایش پیدا می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعداد موارد ابتلا به کرونا روزانه تا 50 درصد افزایش پیدا می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید