جنجال ادامه دار بر سر پوشش دهقان فداکار

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، رفته بود یکی از نزدیکان را به ایستگاه راه آهن برساند، که در جهت بازگشت متوجه ریزش کوه روی ریل شد. ناچار لباس از تن بیرون کشید و شتابان به سوی قطار در حال حرکت دوید. اما لوکوموتیوران بی توجهی کرد. این بار اسلحه شکاری اش را به سمت آسمان گرفت و چند گلوله شلیک کرد. قطار ایستاد و جان سرنشینان نجات یافت تا ازبرعلی حاجویی یا همان ریزعلی خواجوی، دهقان فداکار شود.

جنجال ادامه دار بر سر پوشش دهقان فداکار

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، اما حالا چند روز است تصویری تغییر یافته از نقاشی دهقان فداکار در کتاب فارسی سوم دبستان دست به دست می شود. تصویری که نشان می دهد ریزعلی خواجوی برخلاف گذشته لباس بر تن دارد و مشعل به دست به سوی قطار می دود.

نخستین بار هم مهر سه سال قبل بود که ماجرای تغییر نقاشی ازبرعلی حاجویی واکنش هایی را در پی داشت. حالا یک بار دیگر این موضوع جنجال آفرین شده است.

این در حالی است که 6 دهه از گنجاندن داستان دهقان فداکار در فارسی دبستان می گذرد. در این سال ها نیز تصویر کارتونی ریزعلی خواجوی بدون لباس در متن داستان منتشر می شد.

دهقان فداکار 11 آذر 1396 در بیمارستان امام رضا (ع) در تبریز از دنیا رفت.

آموزش و پرورش: باید به حقیقت موضوع و اصل ماجرا دقت کرد!

گرچه مسئولان وزارت آموزش و پرورش به جنجال تازه بر سر پوشش دهقان فداکار واکنشی نشان نداده اند. اما سه سال قبل مسئولان سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی علت تغییر تصویر دهقان فداکار در کتاب فارسی سوم دبستان را تعهد به اصل ماجرا عنوان کردند.

آن ها گفته بودند که ریزعلی خواجوی در روایت اخیرش گفته که شب حادثه کت را تن اش بیرون کشیده و آتش زده است؛ بنابراین این نقاشی با حقیقت منافاتی ندارد.

البته آموزش و پرورشی ها تاکید کرده بودند که این تغییرات از سال 1388 رخ داده است و موضوع تازه ای نیست

تاکید سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی بر حقیقت ماجرا، در حالی که روزنامه اطلاعات چاپ سه شنبه، 16 آبان 1340 روایت اصلی را به شکل دیگری بیان می کند.

این روزنامه نوشت که دهقان فداکار پیراهن خود را آتش زد، تا قطار را متوقف کند.

هر چند دهقان فداکار چندین سال پیش از مرگ، روایت تغییر داد و گفت که آن شب کت اش را آتش زده است. شاید او فکرش را هم نمی کرد که سال ها بعد تغییر واژه از پیراهن به کت این همه بلوا به پا کند.

واکنش ها به تغییر پوشش ریزعلی خواجوی

در طول 72 ساعت اخیر فعالان رسانه ای، بخشی از کاربران وبلاگ کاتالوگ و شبکه های اجتماعی به تغییر پوشش تصویر کارتونی دهقان فداکار واکنش نشان دادند.

گروهی از فعالان رسانه ای، کاربران وبلاگ کاتالوگ و شبکه های اجتماعی می گویند تصمیم گیران سانسور تصویر ریزعلی خواجوی مرتکب رفتاری متحجرانه شده اند.

برخی هم معتقدند که توسعه یافتن چنین تفکراتی در جامعه، خطرآفرین است.

دسته دیگری از منتقدان هم گفته اند که وزارت آموزش و پرورش به اصل ماجرا و حقیقت پایبند نبوده است. چرا که دهقان فداکار با مشعل قطار را متوقف نکرد. بلکه با خاموش شدن آتش لباس، چند شلیک هوایی باعث توقف قطار شد.

منبع: فرارو

به "جنجال ادامه دار بر سر پوشش دهقان فداکار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنجال ادامه دار بر سر پوشش دهقان فداکار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید