رفتار تهاجمی در بچه ها مبتلا به کم توانی ذهنی و روش درست برخورد با آن

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، بچه ها مبتلا به کم توانی ذهنی خیلی سخت خود را با دنیا تطبیق می دهند و این ناتوانی در کنار آمدن با اوضاع، باعث تخلیه هیجانی آن ها به شیوه ای تهاجمی و پرخاشگرانه می شود. رشد ذهنی ناقص در این بچه ها، آن ها را از نظر تحصیلی عقب انداخته و جلوی تعامل آن ها را با همسالانشان می گیرد. این امر منجر به احساس سرخوردگی، انزوا و حقارت در این بچه ها می شود و همه این ها با رفتارهای غیرنرمال و ناپایدار خود را نشان می دهد. در چنین شرایطی، وظیفه والدین و مراقبین کودک این است که با او ارتباط برقرار کرده و محیط امنی را برای او ایجاد کنند. در این مقاله از خبرنگاران مگ با شما هستیم تا درباره علل و راهکارهای کنترل و پیشگیری از این رفتارهای تهاجمی با هم صحبت کنیم.

رفتار تهاجمی در بچه ها مبتلا به کم توانی ذهنی و روش درست برخورد با آن

علل اصلی کم توانی ذهنی در بچه ها

کم توانی ذهنی (ID) که پیش تر به عنوان عقب ماندگی ذهنی شناخته می شد، دلایل متعددی دارد؛

  • علل قبل از تولد که عبارت هستند از ناهنجاری های ژنتیکی، بلع سمومی مثل مواد مخدر و الکل و عفونت مثل هرپیس.
  • علل پریناتال (مربوط به قبل و بعد زایمان) که عبارت هستند از هیپوکسی (کمبود اکسیژن) و عوارض نارس بودن جنین.
  • علل بعد از تولد که عبارت هستند از آسیب مغزی، بلع سموم مثل سرب و سوء تغذیه شدید.

سرب شایع ترین علت محیطی کم توانی ذهنی است. سیتومگالوویروس (CMV) هم شایع ترین علت ویروسی است. الکل شایع ترین علت تراتوژنیک (عامل ایجاد نقص در جنین) و تریزومی 21 و سندروم دان هم شایع ترین علل کروموزومی کم توانی ذهنی هستند.

علائم کم توانی ذهنی

در بچه ها زیر 2 سال، از دست دادن نقاط عطف رشد می تواند اولین علامت کم توانی ذهنی باشد . اما این علامت معمولا در بچه ها دارای آسیب، بیشتر خود را نشان می دهد.

بچه ها دارای کم توانی ذهنی خفیف ممکن است تا سن مدرسه و زمانی که نشان دهند قادر به تحصیل نیستند، تشخیص داده نشوند. در حالی که ممکن است نقاط عطف بزرگ حرکتی به موقع انجام شوند، اما تاخیر در گفتار و نیاز به گفتار درمانی تقریبا همیشه وجود دارند.

کم توانی ذهنی وقتی تشخیص داده می شود که هم تأخیر شناختی و هم تأخیر انطباقی در یک کودک وجود داشته باشد. بسته به شدت کم توانی ذهنی، تأخیرات زبانی، از اولین علائم کم توانی ذهنی است.

  • تب در بچه ها؛ چه وقت می گوییم تب یک کودک بالاست؟

تمایلات مهاجمانه در کودک

تنها درصد کمی از بچه ها (3 درصد) مبتلا به کم توانی ذهنی دارای اختلال روان پریشانه هم هستند و بیشتر رفتارهای مهاجمانه را نمی توان به یک تشخیص ویژه و خاص دیگر نسبت داد.

پرخاشگری در بچه ها مبتلا به کم توانی ذهنی معمولا تحت تأثیر درماندگی و عصبانیت ناشی از ناتوانی در ارتباط برقرار کردن با نیازها و خواسته هایشان شکل می گیرد. همچنین این امر گاهی از ناتوانی در برخوردهای اجتماعی و انتظارات تحصیلی ناشی می شود.

این رفتارهای مهاجمانه می توانند خود فرد معلول، دیگران یا اموال و دارایی ها را هدف قرار دهد. رفتارهای آسیب زننده به خود مثل ضربه زدن به سر با مشت یا کوبیدن سر به دیوار یا گاز دریافت انگشتان دست و ساعد هستند. ممکن است فرد دارای سطح بالایی از آشفتگی باشد، اما بدون تهاجم فیزیکی به سمت افراد و اشیاء.

درمان رفتار مهاجمانه

برای درمان رفتارهای مهاجمانه در بچه ها مبتلا به کم توانی ذهنی، معمولا از داروهای ضد روان پریشی استفاده می شود. اگر مشخص شود منبع رفتار مهاجمانه، افزایش اضطراب است، می توان برای درمان از داروهای ضد اضطراب هم استفاده کرد.

برای اجتناب از تشخیص اشتباه یا درمان بیش از حد، یک سابقه پزشکی مفصل از کودک ضروری است. مدیریت رفتاری شامل طرح درمانی بلند مدت برای هم کودک و هم والدین است.

تکنیک های مفید برای آرام کردن کودک در طول دوره عود رفتار تهاجمی

بهترین کار این است که برای کنترل رفتارهای مهاجمانه کودک با یک رفتار درمانگر کار شود. اینکه چه چیزی یک کودک را آرام یا او را شاد می کند، درباره هر کودک متفاوت و منحصر به فرد است.

یک خانه و یک محیط آموزشی امن و پر بار ایجاد کنید. درک انگیزه های کودک و ملاقات با معلمان او برای صحبت درباره کودک، هم محیط خانه و هم محیط مدرسه را به مکانی تبدیل می کند که کودک آن را دوست دارد و خواستار بودن در آن است.

دادن ابزاری جایگزین برای کاستن از میزان درماندگی، قبل از تبدیل شدن آن به رفتار مهاجمانه روش خوبی برای این است که به کودک نشان داده شود که گاهی عصبانی شدن اشکال ندارد و اینکه آن ها فقط به روش خاص خودشان می خواهند درباره این حس درماندگی واکنش نشان دهند.

داشتن سبک والدگری منطقی و پایدار در نشان دادن ثبات در قوانین مربوط به کودک بسیار مهم است. مخصوصا وقتی والدین از هم جدا زندگی می کنند یا خانواده گسترده مثل پدر بزرگ و مادر بزرگ در زندگی کودک دخیل هستند.

وقتی انتظار این را دارید که کودک مثلا موقع پرواز با هواپیما حساس یا تحریک شده، خیلی مهم است که حساسیت او را به تدریج کاهش داده و برنامه ریزی سفر را به کمک پزشک انجام دهید.

  • 7 راه چاره ساده برای آموزش غذا خوردن به بچه ها

مراقبت های ویژه

مبنا را بر توانمندی و شایستگی های کودک بگذارید. کم توانی ذهنی یک تشخیص پیچیده است و نمی توان آن را به تمایزات ساده ای مثل کم توانی ذهنی خفیف یا متوسط خلاصه کرد. کودک از آنچه فکر می کنید بیشتر می فهمد و نسبت به آنچه اکثریت تصور می کنند قادر به انجام کارهای بیشتری است.

برای برقراری ارتباطی متناسب با سطح رشد بچه ها و همچنین برای دادن استقلال هر چه بیشتر به آن ها، باید مراقبت های ویژه ای را در موردشان به کار گرفت. همچنین ایمنی یک فاکتور خیلی مهم است و بسته به شرایط تکاملی کودک، اقدامات ایمنی مختلفی را باید به کار گرفت تا خانه و مدرسه مکان های امنی برای آن ها باشد.

روش هایی برای درگیر کردن کودک

بچه ها دچار کم توانی ذهنی تمام روز را با درمانگرها و مربی ها می گذرانند و سپری کردن وقت با خانواده فقط جهت سرگرمی و با هم بودن از اولویت بالایی برخوردار نیست.

برای رشد و تکامل کودک وقت گذاشته و با او خوش بگذرانید. این کار می تواند بازی با تخته باشد یا قدم زدن شبانه در پارک یا انجام بازی های ویدیویی با آن ها یا کتاب خواندن با هم. در کل، انجام کاری که کودک از آن لذت ببرد مهم ترین کار در کمک به ایجاد یک رابطه بلند مدت و بر پایه اعتماد است.

توجه بیشتر به رفتار تهاجمی کودک

شرایط خاص این بچه ها موجب می شود که به مراقبت های ویژه ای نیاز داشته باشند و شما نمی توانید اصول مراقبت از این نوع بچه ها را در راهنمای عادی والدگری پیدا کنید. قوانین نرمال و عادی مراقبت از کودک، اینجا کاربردی ندارند و سخت گیری، آشفتگی و پریشانی کودک را کاهش نمی دهند بلکه آن را بدتر می کنند.

والدین ابتدا باید از طریق منابع درست و موثق و یک رفتار درمانگر درباره ناتوانی کودک خود آگاهی کسب کنند. آگاهی درباره اینکه چرا این امر اتفاق می افتد، مستلزم چه چیزهایی است و نحوه مدیریت و کمک رسانی به کودک را یاد بگیرند.

دیدگاه کارشناسان درباره مدیریت و کنترل این رفتار ها

بر روی ایجاد خدمات پشتیبانی با هدف کمک به والدین در تطبیق دادن آن ها برای پرورش نیازهای خاص کودک، تمرکز زیادی شده است. اما معلمان و مربیان در این مورد آموزش خیلی کمی می بینند و خدمات پشتیبانی کمی برای آنان وجود دارد.

اگر بخواهیم دنیایی منسجم و هماهنگ برای آن ها ایجاد کنیم، آموزش و پشتیبانی مناسب از سیستم مدرسه در جهت مراقبت از نیازهای خاص این بچه ها یک ضرورت است.

بچه ها بیشتر وقت خود را در مدرسه می گذرانند و ایجاد اضطراب و درماندگی در آن ها در طول روز، رفتارهای آن ها را در خانه بدتر می کند.

کلام آخر

به عنوان یک والد سعی کنید صبور باشید. رفتارهای مهاجمانه کودک ممکن است شما را خسته کند، از نظر جسمی به شما آسیب بزند و بدتر از همه اینکه رابطه شما را با کودک دچار آسیب کند.

پیدا کردن یک رفتار درمانگر خوب و یک پزشک صبور که به درستی و آن طور که باید بر داروها و درمان کودک نظارت داشته باشد، ضروری است. والدین هم می توانند روزهای بد داشته باشند، آن ها هم می توانند خسته شوند. حتما برای خود هم وقت بگذارید و از دیگران کمک بخواهید.

وجود یک سیستم پشتیبان در اجرای این ماراتون بسیار ضروری و مهم است. همچنین آشنایی با والدین دیگری که در حال پیمودن راهی مشابه شما هستند یا اینکه این کار را به پایان رسانده اند و اکنون می توانند شما را در انجام این کار راهنمایی کنند، نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

منبع: emedihealth

منبع: دیجیکالا مگ

به "رفتار تهاجمی در بچه ها مبتلا به کم توانی ذهنی و روش درست برخورد با آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رفتار تهاجمی در بچه ها مبتلا به کم توانی ذهنی و روش درست برخورد با آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید