عملیات نجات کتیبه سه زبانه داریوش شروع شد

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، خبرنگاران/فارس مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از آغاز عملیات حذف عوامل آسیب رسان به کتیبه سه زبانه داریوش اطلاع داد و گفت: این پروژه با همکاری سه گروه باستانشناسی، حفاظت و بازسازی و دفتر فنی این پایگاه اجرایی شده است.

عملیات نجات کتیبه سه زبانه داریوش شروع شد

حمید فدایی چهارشنبه 25 اسفند به وبلاگ کاتالوگ گفت: کتیبه سه زبانه داریوش که در قسمت جنوبی تخت جمشید که به مناسبت پی بنای تختگاه حک شده است در حال فرسایش زود هنگام و آسیب جدی بود که با آنالیز گروه باستان شناسی جهت حذف عوامل آسیب رسان به خصوص رطوبت برآمدیم.

او گفت: یکی از دلایل آسیب های سطحی در سنگ های رسوبی و آهکی نفوذ آب ناشی از بارندگی در بالای پلکان ها بوده که به پایین نفوذ نموده و سپس به جداره داخلی سنگ ها می رسد. این رطوبت املاح موجود در خاک را به سنگ ها منتقل نموده و پس از عبور از داخل سنگ و حمل املاح درونی سنگ به سطح می رسد. پس از تبخیر آب از سطح بیرونی، املاح مضر روی سطح سنگ باقی می مانند. این پدیده باعث می شود در مدت کوتاهی سطح بیرونی سنگها که دارای نقوش برجسته و کتیبه هستند دچار آسیب و فرسایش شوند.

باستان شناس پایگاه و سرپرست هیات کاوش کتیبه گفت: با مکاتبات اجرا شده با پژوهشکده باستان شناسی محور کاوش در بهمن ماه امسال صادر شد و با همکاری گروه باستان شناسی پایگاه عملیات کاوش شروع شد.

وحید بارانی ادامه داد: با آنالیز شرایط این کتیبه و البته اصل مداخله حداقلی، تصمیم به کاوش پشت کتیبه به منظور اجرای کانال ناکش دفع رطوبت در پشت کتیبه گرفته شد.

بارانی اضافه نمود: ایجاد این کانال ناکش با توجه به انباشت خاک و شیوه پرشدگی در پشت کتیبه به روش علمی باستان شناسی و با هدف حذف خاک های پشت کتیبه که عامل انتقال رطوبت به اصل کتیبه می باشد صورت گرفت.

این باستانشناس گفت: این کتیبه بر روی تخته سنگی بزرگ و یک پارچه به طول 8.15 متر (متن کتیبه 7.20) و ارتفاع 2.05 متر واقع در نمای جنوبی صفه حک شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "عملیات نجات کتیبه سه زبانه داریوش شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملیات نجات کتیبه سه زبانه داریوش شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید