هوشمندسازی گمرک،با راه اندازی گمرک موبایل

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، میراشرفی گفت: با راه اندازی گمرک موبایل دیگر احتیاج نیست فرد برای استفاده از خدمات گمرکی پشت کامپیوتر خود قرار گیرد.

هوشمندسازی گمرک،با راه اندازی گمرک موبایل

به گزارش ، به نقل از گمرگ، مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک در خصوص برنامه های آینده گمرک در بحث هوشمندسازی، گفت: در گمرک سعی ما بر ارائه خدمات به صورت الکترونیکی است و در این راستا به دنبال راه اندازی سامانه گمرک موبایل هستیم. یعنی اینکه نیازی نباشد فرد برای استفاده از خدمات گمرکی پشت کامپیوتر خود قرار گیرد، بلکه در هر جا حتی در اتوبوس و مترو و محل کار که این امکان وجود داشته باشد که با موبایل وارد سامانه گمرک گردد، بعضی از خدمات را تحت وب دریافت کند و ما حتماً زیرسامانه ها را هم به این سامانه اضافه خواهیم کرد.

او اضافه نمود: علاوه بر این در آینده نزدیک بحث پیغام رسان داخلی را خواهیم داشت که یک شبکه بومی و ملی گمرک است که می تواند همه ذی نفعان و همکاران گمرکی را که قریب 9 هزار نفر هستند با کمترین هزینه با هم لینک کند و ما بتوانیم ماحصل این پیغام رسان داخلی را به صورت داشبورد الکترونیکی برای مدیران و کارشناسان و سایر ذی نفعان داشته باشیم و حتی تصمیم گیران بزرگ در عرصه تجارت و اقتصاد هم بتوانند از مواهب این پیغام رسان استفاده نمایند.

رئیس کل گمرک ادامه داد: همچنین موضوع ارزش گمرکی و بحث های مربوط به استفاده هوشمند و الکترونیکی کردن کنترل های غیرمزاحم مثل فراگیر کردن سامانه RFID در برنامه ما قرار گرفته است. با بهره گیری از این سامانه چرخه ترانزیت سهل تر و آسان تر و تخلفات کمتر خواهد شد. علاوه بر این مبادله دیتا به وسیله دستگاه های آشکارساز مثل ایکس ری و سایر موارد صورت خواهد گرفت و تبادل اطلاعات بین گمرک و سازمان های ذی نفع مثل پلیس برقرار می گردد.

میراشرفی در خصوص سامانه های الکترونیکی در گمرک، گفت: اتوماسیون، الکترونیکی و هوشمند شدن کار ها در گمرک امروزه دیگر یک انتخاب و یک گزینه نیست، بلکه یک اجبار و الزام است. در دنیایی که عملاً انفجار اطلاعات در حال رخ دادن است و کسی برای انجام کار های خود غیر از تفریح از منزل خارج نمی گردد، سازمان ها باید به قدری پویا شوند که همه خدمات خود را به صورت الکترونیک ارائه نمایند و افراد حداقل انرژی را برای اخذ یک خدمت صرف نمایند. گمرک به عنوان یکی از قدیمی ترین سازمان های دولتی، جزو پیشگامان سازمان های دیوان سالار است و به همین دلیل همانطور که ما آغاز خوبی در الکترونیکی کردن امور گمرکی داشتیم باید ادامه خوبی هم داشته باشیم.

او همچنین با اشاره به ضرورت همکاری و هماهنگی بیشتر سازمان های همجوار با گمرک اضافه نمود: از آنجا که بیش از 30 سازمان در فرآیند تجارت درگیر هستند، حتی اگر تعداد زیادی از این سازمان ها هماهنگی و اتصال لازم را در خصوص تبادل اطلاعات داشته باشند، اما معدودی پا به پای پیشرفت ها جلو نیایند، مسلماً کار مابقی نیز آنطور که باید و شاید مورد رضایت ذی نفعان قرار نمی گیرد.

رئیس گمرگ توضیح داد: به همین دلیل توقع داریم سازمان های مرتبط با تجارت به چنین موضوع مهمی حتماً و حتماً اهمیت بدهند و انرژی و اعتبار لازم را صرف نمایند تا بتوانیم خدمتی را که ماحصل کوشش و هماهنگی 30 سازمان است به صورت یک خدمت سهل و آسان و کم هزینه در مدت زمان منطقی و کوتاه ارائه کنیم.

رئیس کل گمرک، ادامه داد: در واقع انتظار داریم سازمان های دیگر به ما تحرک بدهند تا به دنبال آن ها حرکت کنیم، در حالی که هم اکنون با اقدامات مثبتی که در بحث اتوماسیون اجرا شده، این گمرک است که سایر سازمان ها را به نحوی مجاب می نماید تا پا به پای گمرک حرکت نمایند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "هوشمندسازی گمرک،با راه اندازی گمرک موبایل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوشمندسازی گمرک،با راه اندازی گمرک موبایل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید