چقدر می توانید در مقابل وسوسه چک کردن گوشی خود مقاومت کنید؟

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، گوشی های موبایل حالا دیگر یک ابزار نیستند، آن ها تبدیل به افزونه ما شده اند. طوری که ما نمی توانیم تصورش را هم بکنیم که یک روز بدون گوشی موبایل سر کار برویم و از خالی شدن شارژ آن ها هم می ترسیم.

چقدر می توانید در مقابل وسوسه چک کردن گوشی خود مقاومت کنید؟

به گزارش وبلاگ کاتالوگ به نقل از وبلاگ کاتالوگ، یکی از پیج های اینستاگرامی در ویدئویی یک چالش کوچک ترتیب داده بود و خواسته بود که افرادی نوتیفیکیشن گوشی خود را روشن کنند و گوشی را کنار خود را بگذارند، اما فقط نیم ساعت به گوشی دست نزنند!

برخی ها واقعا نیاز همیشگی به گوشی برای ارتباط حرفه ای دارند. اما اگر خوب فکر کنیم، می بینیم که بیشتر گوشی چک کردن ها در طول روز ها کاملا تکانه ای و بی هدف است و یک نوع اختلال وسواسی - جبری یا OCD شده است.

یعنی ما با اینکه آگاهانه می دانیم که یک ساعت چک نکردن ایمیل، اینستاگرام، توییتر، تلگرام و پیامک ها، زیان خاصی برای ما ندارد و همه این ها را بار ها در طول روز چک کرده ایم و چیز خاصی نداشته اند، باز هم گوشی خود را آنلاک می کنیم و به صفحه اش خیره می شویم.

مشکل اصلی این است که ما ترشحات ریز دوپامین معتاد هستیم. قبلا توضیح داده ام و الان به شیوه دیگری برایتان توضیح می دهم:

به احتمال زیاد در فیلم های سینمایی فرنگی دیده اید که در مورد بیمارانی که درد می کشند، یک سیستم کنترل تزریق داروی مسکن به دست بیمار می دهند که با فشار دکمه ای می تواند هر بار می تواند مقدار کمی مسکن وارد رگ های خود کند. چون بیمار اختیار تزریق مشکن را دارد می تواند با خیال راحت تر و در صورت نیاز مسکن استفاده کند.

اما در مورد گوشی های موبایل ما به لذت های کوچک ناشی از چک کردن اخبار و مطالب ظاهرا جالب و لایک خوردن، خو گرفته ایم. طوری که مغزمان نمی تواند بدون این ریزخوشبختی های کذایی، دوام بیاورد. پس مرتب گوشی را برمی داریم.

البته همه توضیح در همین خلاصه نمی شود. در محیط های کاری و خانواده های سرد کنونی، گاهی گوشی وسیله ای برای فرار از ناکارآمدی های ارتباطی می شود.

منبع: جام جم آنلاین

به "چقدر می توانید در مقابل وسوسه چک کردن گوشی خود مقاومت کنید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چقدر می توانید در مقابل وسوسه چک کردن گوشی خود مقاومت کنید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید