9 نشانه که آمدن بچه نزدیک است

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، قبل از اینکه ساک زایمان را بردارید و به بیمارستان بروید، بد نیست که با علائم رایج زایمان بیشتر آشنا بشوید و در صورت لزوم با پزشک خود تماس بگیرید. حتی بسیاری از مادرانی که قبلا هم تجربه زایمان داشته اند، در دفعات بعدی نمی توانند به طور دقیق علائم زایمان را تشخیص بدهند.

9 نشانه که آمدن بچه نزدیک است

1. پاره شدن کیسه آب

حتما شما هم دلهره های فراوانی بابت پاره شدن کیسه آب در مکان هایی مثل محل کار، سینما و… دارید. اما تنها عده اندکی از زنان هستند که بدون انقباضات قبلی دچار این حالت می شوند.

پس نگران نباشید. براساس نتایج تحقیقی تنها 8 درصد زنان چنین موضوعی را تجربه می نمایند. حتی اگر دچار پارگی کیسه آب بشوید، باز هم چیز وحشتناکی در انتظارتان نخواهد بود و تنها شاهد نَشت اندکی آب خواهید بود و با سیلی خروشان روبه رو نخواهید شد، زیرا موقعیت سر نوزاد درون شکم مانع از ریختن آب زیاد از بدن می شود.

پاره شدن کیسه آب، یکی از علائم زایمان است. ترشحاتی که خارج می شوند فاقد رنگ و بو هستند. بیشتر زنان یعنی حدود 80 درصد آنها بعد از مشاهده این نشانه در طول 12 ساعت بعد، زایمان می نمایند.

بعد از اینکه کیسه آمنیوتیک مادر (کیسه ای که نوزاد در آن است) پاره شد، زنانی که آماده زایمان نیستند هم باید برای ادامه فرایند آماده بشوند و برای زایمان کوشش نمایند، زیرا در غیر این صورت، امکان بروز خطر عفونت وجود دارد.

2. احساس انقاباضات شدید و منظمیکی دیگر از علائم زایمان، انقباض است. انقباضات یکی از اصلی ترین نشانه های آمادگی برای زایمان است، اما بیشتر زنان نمی توانند انقباض های عادی را که زیاد تجربه می نمایند، از انقباض نهایی در هفته های آخر برای زایمان تشخیص بدهند.

انقباضات به ندرت حالت مرتب و شدید به خود می گیرند و معولا سریعا برطرف می شوند. انقباضات عادی به دلایلی نظیر گرسنگی و کمبود آب در بدن هم رخ می دهند؛ به همین دلیل به سادگی برطرف می شوند، اما انقباضی که از علائم زایمان است، به سادگی برطرف نمی شود و تا زمان تولد نوزاد با مادر همراه است.

به عبارت دیگر، این نوع از انقباض ها شدید و متداوم هستند. به عنوان نمونه، انقباضی که به زایمان منجر می شود، در قالب بازه هایی زمانی متفاوت بروز می یابد.

مثلا انقباضی 10 دقیقه، سپس 8 دقیقه، بعد 5 دقیقه و در نهایت 3 دقیقه به طول می انجامد. یعنی انقباض ها به طور مداوم و با مدت هایی متفاوت بروز می یابند. در بیشتر اوقات، این انقباض ها به شکل نوار باریکی از کمر آغاز و به جلوی شکم منتقل می شوند.

3. احساس خروج ترشحاتدر دوران بارداری دهانه رحم بسته می ماند و به خاطر وجود مخاط مسدود می شود. این قضیه، روشی طبیعی برای حفظ جنین از عفونت است. اما هر چقدر که زمان زایمان نزدیک تر می شود، دهانه رحم بازتر می شود و مخاطی که در آنجا جمع شده اند، کم کم تخلیه می شوند.

این مخاط که مقدار ای در حد یک قاشق چای خوری دارد، به شکل ترشحی حباب مانند از بدن مادر تخلیه می شوند. ممکن است با گشاد شدن دهانه رحم، رگ های خونی هم پاره بشوند.

در نتیجه، شاید ترشحات همراه با اندکی خون باشند. مشاهده چنین ترشحاتی نشان از این دارد که زایمان در ظرف چند ساعت آینده، روزها و شاید هفته های آینده به وقوع خواهد پیوست. در هر حال، چنین علامتی حاکی از باز شدن دهانه رحم است.

4. دچار شدن به اسهالدر آستانه زایمان، بدن آغاز به ترشح پروستاگلاندین ها (prostaglandins) می نماید. این مواد مانند هورمون ها هستند و باعث انقباض رحم می شوند. در نتیجه، به نرم شدن حرکت و باز شدن دهانه رحم یاری می نمایند. البته این مواد باعث تحریک روده ها، احساس و عمل دفع و بعضا اسهال هم می شوند.

5. کمر درد شدیدبیشتر زنان باردار در طی ماه های متوالی کمر درد دارند. اما اگر این درد خیلی شدید شود، نشانه ای این است که صورت بچه در رحم، روبه روی شکم مادر واقع شده است. این موضوع تقریبا در یک سوم از زنان باردار دیده می شود.

معمولا موقعیت بچه در شکم مادر به این شکل است که صورت بچه رو به ستون فقرات مادر واقع شده است؛ به همین جهت نیز از کانال تولد خارج می شود، اما در مواردی هم صورت کودک رو به شکم مادر است و در شرایطی از کانال تولد خارج می شود که سرش به سمت ستون فقرات مادر قرار گرفته است.

در این حالت، دردی پیوسته در شکم می پیچد و کمر را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. در هر حال، چه شرایط کودک به صورت عادی باشد، چه غیرعادی، درد شدید کمر از علائم زایمان است.

6. احساس داشتن انرژی زیادبا وجود اینکه دوران بارداری همراه با خستگی زیادی است، اما در هفته های قبل از زایمان، خیلی از زنان انرژی زیادی پیدا می نمایند و به فعالیت تمایل دارند. زنان در این شرایط احساس فوریت در سروسامان دادن و نظم بخشی به کارهای مختلف ازجمله کارهای مربوط به فرزند و زایمان را دارند.

7. نازک شدن دهانه رحمعلاوه بر گشاد شدن دهانه رحم، این قسمت از بدن مادر در هفته های قبل از زایمان، نازک هم می شود. دلیل این است که نازک شدن دهانه رحم به باز شدن آن برای انجام زایمان یاری بیشتری می نماید. این علامت باید ازطریق معاینه پزشک در این ناحیه تأیید شود.

8. افزایش احساس دفع ادرارافتادن سر بچه در قسمت لگن مادر باعث می شود که مادر بیشتر از مواقع عادی احساس دفع ادرار داشته باشد. درواقع موقعیت سر بچه باعث فشار به مثانه و ایجاد احساس دفع ادرار می شود. این موضوع در زمان نزدیک شدن به زایمان دیده می شود. زمانی که سر بچه بیشتر در قسمت لگن قرار می گیرد، تنفس برای مادر آسان تر می شود، زیرا فشار کمتری روی دیافراگم وارد می شود.

9. سبک شدن جنین درون رحمیکی دیگر از علائم زایمان سبک شدن جنین درون رحم یا پایین آمدن آن در لگن است؛ یعنی زمانی که سر بچه متمایل به قسمت لگن مادر می شود. برای بعضی از زنان این اتفاق تا 2 هفته مانده به زمان زایمان رخ می دهد و بعضی دیگر حتی چنین چیزی را احساس هم نمی نمایند.

منبع: سایت چطور

منبع: راسخون

به "9 نشانه که آمدن بچه نزدیک است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 نشانه که آمدن بچه نزدیک است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید