آخرین شرایط تست بالینی واکسن کووپارس ، تزریق واکسن به بیمارانی دیابتی و فشارخونی

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، سخنگوی پروژه کارآزمایی بالینی واکسن کووپارس انستیتو رازی آخرین خبرها از انجام فاز دوم مطالعه کارآزمایی بالینی این واکسن را تشریح کرد.

آخرین شرایط تست بالینی واکسن کووپارس ، تزریق واکسن به بیمارانی دیابتی و فشارخونی

به گزارش وبلاگ کاتالوگ به نقل از ایسنا، دکتر محمدحسین فلاح مهرآبادی، با اشاره به اینکه فاز دوم کارآزمایی بالینی واکسن کووپارس از ششم خرداد ماه آغاز شده است، گفت: مرحله دوم کارآزمایی بالینی واکسن کووپارس با 500 داوطلب در 2 گروه 250 نفره در حال انجام است و تا به امروز حدود 300 نفر واکسن نوبت اول را دریافت کردند و حدود 15 نفر هم دُز دوم را دریافت کردند و امیدواریم طی دو هفته آینده تزریق به تمام 500 نفر انجام شود.

وی اضافه نمود: خوشبختانه مانند فاز اول کارآزمایی بالینی عارضه خاصی که سبب بروز مشکل در مطالعه شود نداریم و از نظر ایمنی زایی هم در روز سی و پنجم پس از تزریق دُز اول در فاز دوم نتایج را برای سازمان غذا و دارو ارسال خواهیم کرد. درواقع می توان گفت نتایج از 14 روز بعد از تزریق دُز دوم واکسن به 150 داوطلب به سازمان غذا و دارو ارسال می شود تا بتوانیم مجوز ورود به فاز سوم را اخذ کنیم.

فلاح ادامه داد: بررسی ما بر اساس تزریق دُز دوم است؛ زیرا ایمنی لازم را بعد از نوبت دوم تزریق داریم و دُز سوم که استنشاقی است برای کاهش ریسک انتقال ویروس است و ایمنی مدنظر پس از 14 روز بعد از تزریق دُز دوم ایجاد می شود.

وی با اشاره به اینکه در این فاز از مطالعه قرار بود تا واکسن به افراد دارای بیماری هایی نظیر دیابت کنترل شده یا مبتلایان به فشارخون بالای کنترل شده هم تزریق شود، اظهار کرد: این دسته از افراد هم مانند سایر داوطلبین تحت تزریق قرار گرفتند و تا به امروز مشکل خاصی در آن ها مشاهده نشده است. از طرفی در این مرحله تا افراد 75 سال را هم وارد مطالعه کرده ایم که در آن ها هم مشکل خاصی مشاهده نشده است.

وی درباره پیش بینی ها برای اخذ مجوز مصرف داوطلبانه واکسن کووپارس، شرح داد: بر اساس نتایج فاز دوم، سازمان غذا و دارو می تواند تصمیم بگیرد که مجوز مصرف داوطلبانه را صادر کند. مجوز مصرف اضطراری هم بعد از اتمام بررسی بینابینی فاز سوم صادر می شود.

سخنگوی پروژه کارآزمایی بالینی واکسن کووپارس انستیتو رازی، بیان کرد: برنامه ریزی ما برای آغاز فاز سوم در اوایل مرداد ماه با 20 تا 30 هزار نفر داوطلب است.

وی درباره اینکه آیا واکسن کووپارس ممکن است در مرحله ای از مطالعات به تزریق به افراد زیر 18 سال برسد یا خیر؟، گفت: ان شاءلله همزمان با فاز سوم مطالعات برای افراد 12 تا 18 سال هم مطالعه ای خواهیم گذاشت تا بررسی کنیم اثرگذاری واکسن بر این طیف سنی چگونه است.

منبع: جام جم آنلاین

به "آخرین شرایط تست بالینی واکسن کووپارس ، تزریق واکسن به بیمارانی دیابتی و فشارخونی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط تست بالینی واکسن کووپارس ، تزریق واکسن به بیمارانی دیابتی و فشارخونی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید