اجرای 8 پروژه مشترک بین ایران و قزاقستان

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، وزیر توسعه سرمایه گذاری جمهوری قزاقستان از اجرای هشت طرح مشترک بین ایران و قزاقستان به ارزش یک میلیارد و 300 میلیون دلار، ارائه تسهیلات به ایرانی ها در قالب سرمایه گذاری خارجی و فعالیت 19 شرکت ایرانی در معادن قزاقستان خبر داد و گفت: امیدواریم توافقات نهایی دو کشور با سفر روحانی به قزاقستان امضاء شود.

اجرای 8 پروژه مشترک بین ایران و قزاقستان

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، کاسیم بیک - وزیر توسعه سرمایه گذاری جمهوری قزاقستان - با هیات تجاری همراه برای شرکت در پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی، علمی و فرهنگی با ایران و دیدار با وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: در چهار سال اخیر تا به امروز 11 دیدار رسمی بین ایران و قزاقستان صورت گرفته است و رابطه خوبی بین رهبران دو کشور ایجاد شده تا بتوانیم از ظرفیت های طرفین استفاده کنیم.

وی افزود: آنطور که باید از پتانسیل های دو کشور برای افزایش تعاملات استفاده نمی شود، چرا که به عنوان مثال حجم گردشگری در سال های اخیر بین دو کشور کاهش یافته و این در حالی است که در قزاقستان سیاست های جدی برای توسعه حجم گردشگری و در عین حال صنعتی سازی با ایران مدنظر قرار گرفته است.

بیک گفت: طی دهه اخیر توانسته ایم بیش از 200 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی جذب کنیم که به نوعی می توانیم دروازه ورود تجار ایرانی به بازار بزرگی متشکل از 185 میلیون نفر باشیم.

وزیر توسعه سرمایه گذاری قزاقستان ادامه داد: کشورش جزو 10 کشور مطرح دنیا است که بیشترین حجم ذخایر منابع طبیعی را دارد به گونه ای که تمام معادن از جمله کروم، روی، طلا، زغال سنگ، اورانیوم، آهن و مس در کشور ما وجود دارد و در حوزه معدن آینده خوبی می بینیم و همین الان 19 شرکت ایرانی در معادن ما از جمله معادن مس در حال فعالیت هستند.

به گفته وی، برای نخستین بار موافقت نامه مشترک در حوزه انرژی با ایران به امضا رسیده تا طرف ایرانی در استان های جنوبی قزاقستان، نیروگاه های انرژی تجدیدپذیر احداث کند.

بیک با بیان این که می خواهیم در حوزه تولید دارو با ایرانی ها همکاری کنیم، اظهار کرد: هشت طرح مشترک با ایران در دستور کار قرار داده ایم که این طرح ها به ارزش یک میلیارد و 300 میلیون دلار بین ایران و قزاقستان در حال اجراست و تا به امروز 2 طرح آن اجرایی شده است.

وزیر توسعه سرمایه گذاری قزاقستان همچنین در خصوص شرایط راه آهن شمال به جنوب قزاقستان به ترکمنستان و امضای سند همکاری در این زمینه با ایران گفت: درصددیم از این کریدور و خط آهن حداکثر استفاده را ببریم و از روس ها و چینی ها می خواهیم تا از این راستا کالاهایشان را به خلیج فارس بفرستند، همچنین به دنبال اصلاح زیرساخت های خود در کشور هستیم که ایجاد 70 هزار کیلومتر جاده جدید از جمله آنهاست و شرکت های خدمات فنی مهندسی ایران می توانند با توجه به تجارب شان با ما همکاری داشته باشند.

وی افزود: راه اندازی خط پرواز تهران ـ آلماتی خبر دیگری است که طرف ایرانی می تواند در این زمینه راه اندازی خط پرواز مستقیم تهران ـ آستانه را پیگیری کند و از سوی دیگر امیدواریم سند مربوط به صدور ویزا برای گردشگران گروهی در سفر آقای روحانی به قزاقستان به امضا برسد.

بیک همچنین درباره ارائه تسهیلات قزاقستان به سرمایه گذاران خارجی از جمله ایرانی گفت: این تسهیلات به ایرانی ها به همراه معافیت بر درآمد و اموال پرداخت می شود که اینگونه تسهیلات تا 10 سال آینده به سرمایه گذاران خارجی پرداخت می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اجرای 8 پروژه مشترک بین ایران و قزاقستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای 8 پروژه مشترک بین ایران و قزاقستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید