بهبودی بعد از عمل جراحی تیروئید

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، در صورتی که قصد انجام عمل جراحی تیروئید را دارید و یا قبلا تحت عمل قرار گرفته اید، بهتر است از بعضی حقایق در رابطه با بهبودی بعد از عمل آگاهی داشته باشید.

بهبودی بعد از عمل جراحی تیروئید

حقایقی در رابطه با بهبودی بعد از عمل

در صورتی که قصد انجام عمل جراحی تیروئید را دارید و یا قبلا تحت عمل قرار گرفته اید، بهتر است از بعضی حقایق در رابطه با بهبودی بعد از عمل آگاهی داشته باشید.

غده تیروئید یکی از غدد لنفاوی و یا غدد درون ریز در بدن انسان می باشد. این غده مسئول کنترل نرخ متابولیکی بدن و متعادل سازی سطح کلسیم می باشد. غده تیروئید ممکن است مبتلا به بیماری های خاصی مانند گره های تیروئیدی، سرطان تیروئید و پرکاری تیروئید مبتلا شود. به منظور درمان چنین مواردی، جراحی تیروئید انجام می شود. جراحی ممکن است منجر به برداشتن بخشی و یا کل غده تیروئید شود. این فرایند به عنوان تیروئیدکتومی شناخته می شود. بهبودی بعد از عمل تیروئید معمولا بستگی به سن بیمار و سلامت کلی او دارد.

بیشتر بخوانید: غده تیروئید و بیماری های آن

کارهایی که بعد از عمل باید انجام شود چیست؟

این یک واقعیت آشکار است که بعد از هر نوع جراحی، بدن احتیاجمند زمان زیادی به منظور بهبود می باشد. زمان بهبود وابسته به مقدار و شدت عمل جراحی اجرا شده می باشد. بعد از جراحی، بیمار احتیاجمند مراقبت بیشتر به منظور بازیابی سلامت جسمی می باشد. پزشک به بیمار توصیه می نماید که در روز اول بعد از ترخیص از بیمارستان به طور کامل در بستر استراحت کند. جهت جلوگیری از خونریزی و یا بروز هر گونه مشکل تنفسی شرایط بیمار به صورت مرتب به وسیله پزشک آنالیز می شود. رژیم غذایی بیمار در چند روز اول بعد از عمل باید تنها شامل مایعات باشد. با این حال، در شرایط نرمال، بیمار می تواند رژیم غذایی خود را بعد از سه روز عمل یعنی 72 ساعت به حالت عادی برگرداند. برای حداقل دو هفته، به بیمار توصیه می شود که از انجام کارهای سنگین خودداری کند. بیماران معمولا بعد از این دوره زمانی به حالت اولیه خود بازگشته و می توانند کارهای معمول خود را به راحتی انجام دهند. با این حال، این موضوع وابسته به نوع کار و فشار کاری موجود می باشد. بعد از ترخیص از بیمارستان، پزشک توصیه هایی را جهت مراقبت بعد از عمل به بیمار می نماید که جهت بهبودی زودتر باید این توصیه ها به دقت به وسیله بیمار اجراء شود.

خوردن

توصیه می شود که تا 3 تا 7 روز بعد از عمل مایعات و غذاهای نرم مصرف شود. رژیم غذایی مایع برای بیمارانی که به گلو درد و یا در در ناحیه گردن مبتلا هستند، توصیه می شود. درد ممکن است به واسطه لوله تنفسی و یا جراحی ایجاد شود.

تنفس و تمیز کردن گلو

بعد از جراحی یک لوله کوچک را به وسیله گردن وارد بدن بیمار می نمایند. منظقه ای که تحت عمل جراحی قرار گرفته، مستعد فراوری بعضی مایعات خاص بوده و این موضوع ممکن است برای بهبودی بیمار حیاتی باشد. بنابراین، این لوله که به عنوان زهکش شناخته می شود، مانع از فراوری و یا تجمع مایعات در این ناحیه می شود. بعد از برداشتن زهکش، که 24 ساعت بعد از عمل انجام می شود، بیمار می تواند حمام کند. با این حال، بعد از حمام گردن، ناحیه جراحی شده باید به درستی خشک شود.

رانندگی

بعد از جراحی، کاملا عادی است که بیمار حالت سفتی و یا درد در ناحیه گردن داشته باشد. در چنین مواردی، نباید بیمار اقدام به رانندگی کند، چون عضلات سفت ممکن است محدوده حرکتی گردن را کاهش دهند. بنابراین، حرکت دادن سر از یک طرف به طرف دیگر و نگاه کردن به پشت سر هنگام رانندگی مشکل می باشد. رانندگی نیز بعد از مصرف هر گونه داروهای تسکین دهنده درد توصیه نمی شود. دستورالعمل های مناسبی در رابطه با تمرینات گردن و مفصل به وسیله فیزیوتراپ بیمارستان توصیه می شود. یک تمرین ساده می تواند به آرامی سر را به سمت راست چرخش داده و آن را در طول قفسه سینه بچرخاند، تا زمانی که سر به سمت چپ برشود. چنین تمریناتی به آرام شدن و شل شدن عضلات یاری می نماید. این سفتی ناحیه گردن به شرطی که تمرینات توصیه شده به درستی انجام شود، معمولا در عرض چند هفته از بین می رود.

دارو و مراجعه به پزشک

بعد از جراحی، بیمار ممکن است احتیاج به یک دوره استفاده از دارو داشته باشد. به طور کلی داروها ممکن است شامل آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد درد باشند. یک سری روش های کلی وجود دارد که باید بعد از هر نوع جراحی دنبال شود و این روش ها به بهبود سریعتر بیمار یاری می نماید.

خطرات بعد از عمل و اثرات جانبی

اگرچه جراحی به عنوان روشی امن در نظر گرفته می شود، اما عوارض و اثرات جانبی نیز ممکن است در هنگام انجام عمل و یا بعد از آن رخ دهد. یکی از عوارض جانبی جراحی تیروئید این است که بیمار ممکن است از گرفتگی صدا یا تغییر در صدا رنج ببرد. در طول جراحی، این احتمال وجود دارد که کنترل صدا آسیب ببیند. این موضوع به این علت است که حنجره بسیار به غده تیروئید نزدیک است. موضوع مهم این است که مشکل تغییر در صدا یا گرفتگی صدا در 1 نفر از هر 250 نفر بیماری که تحت عمل جراحی قرار می گیرند، رخ می دهد.

افرادی که از کم کاری تیروئید رنج می برند، در معرض برداشتن کامل غده تیروئید قرار دارند. این موضوع زمانی رخ می دهد که بدن قادر به فراوری هورمون های ضروری تیروئید نباشد. در چنین مواردی، داروهایی با نام داروهای تیروکسین جایگزین هورمون تیروئید می شود. این قرص ها جایگزین هورمون هایی شده که در شرایط طبیعی به وسیله غده تیروئید فراوری می شود. همانطور که قبلا ذکر شد، هورمون های تیروئیدی به منظور حفظ فرایند متابولیسم بدن ضروری می باشد. در غیاب این هورمون ها، بیمار ممکن است از خستگی شدید، افسردگی، افزایش وزن نامطلوب، مسائل مو و چندین مشکل مربوط به کم کاری تیروئید رنج ببرد. مراجعه منظم به پزشک به حفظ سطوح مورد احتیاج هورمون در خون یاری می نماید.

بعد از جراحی تیروئید، مردم اغلب سطوح پایین کلسیم را در خون تجربه می نمایند. در صورتی که غده های پاراتیروئید در طول جراحی تحت تاثیر قرار گیرد، این موضوع ممکن است رخ دهد. به منظور یاری به کنترل سطح کلسیم در خون، مکمل های کلسیم تجویز می شود. این شرایط معمولا موقتی است، چون غده های پاراتیروئید بعد از مدت زمان کوتاهی عملکرد خود را از سر می گیرند.

زخم ایجاد شده در طول عمل جراحی ممکن است باعث بروز عفونت شود. بعد از ترخیص از بیمارستان و در خانه باید مراقب بود که این زخم تحریک نشود. پاک نگه داشتن زخم و خشک کردن آن به بهبود سریع زخم یاری می نماید. زخم نباید در همه زمان ها پوشش داده شده باشد، چون مواجهه زخم با هوا به خشک شدن زخم یاری می نماید. بعد از عمل باید از شنا کردن اجتناب کرد و از رفتن به مکان های شلوغ نیز پرهیز کرد.

بهبود بعد از عمل تیروئید ممکن است به زمان و صبر و حوصله زیادی احتیاج داشته باشد. پیروی از مراحل توصیه شده در همه مراحل قبل و بعد از عمل به بهبود سریع تر بیمار یاری می نماید. در صورت بروز کوچک ترین عوارض و علائم غیر منتظره، بلافاصله باید به پزشک مراجعه شود. دنبال کردن توصیه های پزشکی در همه مراحل عمل به پیشگیری از اضطراب و نگرانی یاری می نماید.

منبع: راسخون

به "بهبودی بعد از عمل جراحی تیروئید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهبودی بعد از عمل جراحی تیروئید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید