بهترین بازیگران قرن 21

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، فرمول خاصی برای انتخاب وجود نداشته و به عبارت بهتر یک فهرست سلیقه ای است و مثل تمام فهرست های این شکلی، ذهنی و رسواکننده (به واسطه از قلم افتادن برخی نام ها).

بهترین بازیگران قرن 21

پولاد امین| فهرست بهترین بازیگران قرن بیست ویکم منتشر شد. این فهرست که توسط روزنامه نیویورک تایمز انتخاب شده، شامل 25 بازیگر زن و مرد برتر قرن بیست ویکم است که لحظات خاطره سازی برای تماشاگران و سینمادوستان ساخته اند

آغاز بازی

در اواخر هر سال شاهد انتشار فهرست های مختلف ترین ها هستیم که عملا می توان آن را چکیده سینمای دنیا در آن سال، یا به عبارت بهتر طبقه بندی بهترین های آن سال نامید.

امسال، اما آخرین هفته های سال، مصادف با آخرین هفته های دومین دهه قرن بیست ویکم نیز هست. این بهانه ای شده برای جمع بندی بهترین های سینمای دنیا در 20 سال اخیر، یا در روز هایی که یک پنجم از قرن حاضر را پشت سر گذاشته ایم.

معیار های نیویورک تایمز

انتخاب بهترین ها می تواند زمینه های گوناگونی را شامل شود. نیویورک تایمز در این میان به بهترین های بازیگری پرداخته است- که شاید بتوان آن را جذاب ترین و عام ترین جنبه سینما دانست.

مانولا دارگیس، منتقد ارشد نیویورک تایمز که انتخاب و تنظیم فهرست بهترین بازیگران قرن 21 را بر عهده داشته، در مقدمه این فهرست می نویسد: در عصر طلایی بازیگری به سر می بریم، و برای همین تصمیم گرفته ایم بازیگران محبوب مان را در 20سال اخیر انتخاب کنیم.

فرمول خاصی برای انتخاب وجود نداشته و به عبارت بهتر یک فهرست سلیقه ای است و مثل تمام فهرست های این شکلی، ذهنی و رسواکننده (به واسطه از قلم افتادن بعضی نام ها). بعضی از این بازیگران به تازگی وارد عرصه بازیگری شده اند و گروهی دیگر دهه های متمادی از فعالیت شان می گذرد.

در گزینش این بازیگران روی قرن حاضر تمرکز کرده ایم و سعی کرده ایم نگاهمان معطوف به فراسوی هالیوود باشد. برای همین هم در این فهرست هم بازیگران برنده اسکار دیده می شوند و هم بازیگران نقش های مکمل، هم قهرمانان فیلم های اکشن و هم بازیگران آثار هنری و مستقل …

نیویورک تایمز در خاتمه مقدمه انتخاب هایش نوشته: این 25 بازیگر در واقع 25 دلیل هستند برای اینکه هنوز عاشق سینما هستیم، شاید بیشتر از همیشه.

قهرمان قهرمانان

در رتبه اول فهرست 25 بازیگر برتر قرن بیست ویکم به انتخاب نیویورک تایمز شاهد حضور دنزل واشینگتن هستیم. بازیگری که نیویورک تایمز نوشته که شاید درباره بازیگران و رتبه های دیگر بحث و جدل هایی با خود داشته ایم، اما هیچ شکی نداشتیم که رتبه اول این فهرست متعلق به دنزل واشینگتن خواهد بود.

بازیگری که در بیشمار فیلم درجه یک ایفای نقش کرده- اگر چه هیچ کدام شاهکار نبوده اند. فیلم هایی مانند مردی در آتش، کتاب الی، شیطان در لباس آبی، توقف ناپذیر، روز تمرین و حصارها - که واشینگتن در آن ها خوش درخشید و حتی به اسکار هم رسید.

استمرار این بازیگر خود بهترین گواه است بر اینکه نژادپرستی در هالیوود چندان معین کننده نیستریال و البته می تواند به این معنا هم باشد که با پشتکار حتی می توان موانعی به بلندی نژادپرستی را نیز از میان برداشت.

بانوی فرانسوی

باورتان می شود دومین بازیگر برتر 20 سال اخیر ایزابل هوپر باشد؟ بازیگر جسور فرانسوی با کارنامه ای چنان متنوع که گاه از حد باور هم فراتر می رود. بازیگری که هم در فیلم معلم پیانو بازی کرده، هم در فیلم درخشان او، و هم در گرتا و ماده سفید و راهبه و عشق و هشت زن. همین تنوع برای صدرنشینی در این فهرست کافی است.

خون به پا می شود

دنیل دی- غیبت لئوناردو دی کاپریو، براد پیت، جانی دپ، مریل استریپ، تام هنکس و بسیار بازیگر بزرگ دیگر و البته حضور کسانی، چون وس استودی، راب مورگان، ملیسا مک کارتی، ماهرشالا علی، سونیا براگا و حتی مایکل بی جوردن و چند تن دیگر نقدها زیادی را موجب شده است.

بازیگر سوم این فهرست است- که همین سوم شدنش هم خود سروصدای زیادی به پا کرده و بسیاری اعتراض کرده اند که چگونه می توان او را جایی جز صدر درنظر گرفت؟! بازیگر فیلم هایی، چون پای چپ من، به نام پدر، گاندی، آخرین موهیکان و عصر معصومیت؛ که در قرن بیست ویکم در فیلم هایی، چون دارودسته های نیویورکی، خون به پا می شود، نه، لینکلن و رشته خیال بازی کرده و مهر خود را بر سینمای نیم قرن اخیر کوبیده است. اولین بازیگری که توانسته سه بار اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را دریافت کند.

تک رقمی ها

کیانو ریوز بازیگر ماتریک و وکیل مدافع شیطان در جایگاه چهارم نشسته و نیکول کیدمن نیز پنجمین بازیگر این فهرست است- که در دو دهه اخیر فیلم هایی، چون مولن روژ، ساعت ها و داگ ویل را در کارنامه دارد.

سونگ کانگ-هو بازیگر پارازیت؛ تونی سرویلو بازیگر زیبایی بزرگ، پیامد های عشق، ایل دیوو و گومورا؛ ژائو تائو بازیگر زن چینی فیلمی، چون خاکستر ناب ترین سفید است؛ وایولا دیویس بازیگر حصارها و آنتون فیشر و سرشا رونان هنرپیشه تاوان و استخوان های دوست داشتنی نیز در رتبه های ششم تا دهم قرار دارند.

خاطره سازان

در بقیه فهرست نیز شاهد اسامی خاطره سازی هستیم که هر سینمادوستی بی شک بی شمار بازی خوب از آن ها به یاد دارد. جولین مور که در ساعت ها و دور از بهشت به یادماندنی است. خواکین فینیکس که تنها جوکر ش برای قرارگرفتن در هر فهرستی کافی است.

تیلدا سویینتون با استمرار کم نظیرش در ایفای نقش های مکمل تأثیرگذار و البته بازیگرانی، چون اسکار آیزک، مایکل بی. جوردن، کیم مین-هی چینی، الفری وودارد بازیگر دوازده سال بردگی و البته ویلم دفو حرفه ای با فیلم هایی، چون سایه خون آشام و دروازه ابدیت.

در رده های نوزدهم و بیستم نیز شاهد حضور بازیگرانی، چون وس استودی (فلین بودن و آواتار) و راب مورگان (مادباند و هیولا ها و آدم ها) هستیم. کاترین دنو، ملیسا مک کارتی، ماهرشالا علی، سونیا براگا و گائل گارسیا برنال نیز پنج بازیگر انتهایی این فهرست هستند.

از یاد رفته ها

یعنی باورتان می شود لئوناردو دی کاپریو که در دو دهه اخیر تنها در 6 فیلم با مارتین اسکورسیزی و دو فیلم با کوئنتین تارانتینو همکاری داشته، در این فهرست نباشد؟ یا براد پیت، جانی دپ، مریل استریپ، تام هنکس و بسیار بازیگر بزرگ دیگر- که در تمام این سال ها درخشیده اند؟

فهرست نیویورک تایمز به واسطه این کمبود ها و البته حضور کسانی، چون وس استودی، راب مورگان، ملیسا مک کارتی، ماهرشالا علی، سونیا براگا و حتی بازیگران بالانشینی، چون مایکل بی جوردن و چند تن دیگر نقدها زیادی را موجب شده است.

منبع: فرادید

به "بهترین بازیگران قرن 21" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین بازیگران قرن 21"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید