راجع به هیومیک اسید چه میدانید؟

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، اسید هیومیک ها بقایای تجزیه شده مواد ارگانیک (آلی) هستند. آنها مولکول های با زنجیری بلند، سنگین وزن و قهوه ای رنگ هستند. آنها فقط یک نوع اسید نیستند. اسید هیومیک یک نام کلی است که به ترکیب پیچیده ای از اسیدهای متفاوت قابل حل در محلول آلکالین گفته می گردد. این اسیدها به طور طبیعی در چرخه حیات در خاک، اقیانوس و رودها وجود دارند.

راجع به هیومیک اسید چه میدانید؟

هیومیک اسید چیست و چه خواصی دارد

چرا کمبود مواد معدنی اینقدر شایع است؟ یکی از راهکار های درمان این معضل مصرف هیومیک و فلویک است.

بر کسی پوشیده نیست که در دهه های اخیر مواد معدنی خاک تحلیل رفته و به همین علت از کیفیت مواد غذایی کاسته شده است. گزارشات فراوانی دال بر آلودگی های ناشی از مواد پلاستیکی، تشعشعات شیمیایی و کیفیت پایین مواد مغذی وجود دارد. یافتن مواد خوراکی خاص به طرز خارق العاده ایی سخت است و معین نیست که آیا تامین مواد مغذی کافی برای بدن فقط از غذاهایی که می خوریم، ممکن است یا خیر.

حلقه گمشده

گرچه سابقا پرهیز از مصرف مواد غذایی فرآوری شده و مصنوعی، حاوی رنگ های خوراکی نگهدارنده، شکر تصفیه شده، هورمون های مصنوعی، آفت کش ها و علف کش ها برای تامین مواد مغذی بدن کفایت می نمود، اما اکنون حتی با پیروی از یک برنامه غذایی سرشار از محصولات تازه، پروتئین های ارگانیک و چربی های با کیفیت نیز امکان تامین مواد معدنی کلیدی بدن وجود ندارد، این امر از عدم کیفیت خاک ناشی می شود. غذاهای ما اغلب آنچه باید باشند، نیستند.

چرا مواد خوراکی تهی از مواد معدنی هستند

در طی 100 سال اخیر، به علت زراعت بیش ازحد، زراعت تک محصولی و استفاده از آفت کش ها و کود های مصنوعی و کشاورزی در مقیاس های وسیع موجب شده تا مواد معدنی خاک تا حد وحشتناکی تحلیل رود. انسان دیگر شکار نمی نمایند و غذاهای خود را از محیط های کاملا طبیعی که خاک سالم دارند، به دست نمی آورند، کشاورزان زمین های خود را با کود آلی(ترکیبی از کود حیوانی و خاک) و سالم تقویت نمی نمایند تا مواد معدنی آن به زمین باز شود.

در زمان های گذشته، کشاورزان سطح مواد مغذی خاک را به دقت تنطیم می نمودند و زمین را مملو از کود آلی می نمودند، در فواصل متناوب به کشت و زرع می پرداختند و خاک در این فواصل حاصلخیزی خود را باز می یافت.

امروزه، فرایند پربارنمودن محصول از جهت کودهای مصنوعی می گذرد، اما این فرایند مواد معدنی خاک را از بین برده و توازن میکروارگانیزم های خاک را بر هم می زند.

شرایط فرسایش مواد معدنی خاک هر ساله وخیم تر می شود.

فرسایش مواد معدنی خاک در چند دهه ی اخیر بیش از حد افزایش یافته است:

نگرانی های عمیقی درباره تحلیل مواد معدنی ارزشمند خاک مزارع و دامنه خاک سرتاسر دنیا وجود دارد.

نتایج رسمی اجلاس زمین در ریو در سال 1992

نتایج از اطلاعات طی 100 ساله گذشته جمع آوری شده بود و حاکی از آن بود که سطح مواد معدنی خاک های کشاورزی شدیدا کاهش یافته، این رقم به طور میانگین در اروپا تا 72٪، در آسیا 76٪ و در شمال امریکا 85٪ است.
منظره های غم انگیز
تحلیل مواد معدنی خاک در امریکا آنقدر وحشتناک است که در سال 1997، باید 26 سیب خورده می شد تا همان میزان آهن که 1 سیب در سال 1950 آهن داشت را جذب می نمود.

امروزه حتی به علت دستکاری ژن های دانه ها و استفاده بیش از حد از آفت کش های شیمیایی که خاک را بیش از پیش تحلیل می برد، باید سیب های بیشتری خورده شود.

این یک پدیده ی دنیای است و اوضاع در اروپا چندان بهتر نیست:

محققان در بریتانیا در دانشگاه پادشاه لندن، تحقیقاتی را در راستای آنالیز محتوای مواد مغذیِ خوراکی ها شروع نموده اند. آنها دریافتند که بین سال های 1940 تا 1991 سبزیجات و میوه جات به طور میانه 20 تا 60٪ از محتویات معدنی خود را از دست داده اند.

تاثیر مواد معدنی بر سلامت چیست؟

پاسخی کوتاه؟ همه چیز

عملکرد مطلوب تمام موجودات زنده از جمله باکتری ها، گیاهان، حیوانات و انسان ها منوط به مواد معدنی است. انسان به طیف گسترده ایی از مواد معدنی و به میزان خاصی از آن احتیاج دارد. مشکل پیش روی این نیست که مواد معدنی خاک تحلیل رفته اند، مشکل اینجاست که این میزان مواد معدنی موجود در خوراکی ها بسیار کمتر از احتیاج ما برای حفظ سلامت است.

عناصر کمیاب

مواد معدنی کمیاب، عناصر کمیاب یا عناصر ضروری نیز خوانده می شوند و به آن دسته از مواد معدنی اطلاق می شود که کمبود آنها موجب آسیب به سلامت می شود. مواد معدنی کمیاب با مواد معدنی دیگر مانند ویتامین ها، آنزیم ها و اسیدهای آمینه در طیف گسترده ایی از واکنش های بیوشیمیایی شرکت و همکاری می نمایند.

مادامی که مواد معدنی خاک کاهش یابد، بیماری ها افزایش می یابد.

از آنجایی که در قرن اخیر خاک به شدت تحلیل رفته و این فرایند در 30 سال اخیر حتی شدیدتر نیز شده، پس جای تعجبی ندارد که بیماری ها نیز در همین بازه زمانی ذکر شده بیشتر از پیش شده است.

عوارض کمبود مواد معدنی چیست

چنانچه بدن دچار کمبود یک یا چند مورد از مواد معدنی شود، علائم بیماری ها شروع می شود.

به عنوان نمونه، کمبود منیزیم موجب یبوست، اضطراب، افسردگی و مسائل خواب می شود. روی نیز برای عملکرد مطلوب سیستم ایمنی حیاتیست، بنابراین کمبود روی احتمال بیماری ها و مسائل پوستی را افزایش می دهد. سلنیوم نیز در عملکرد طبیعی قلب باروری، به ویژه در مردان، نقش مهمی را ایفا می کند. در واقع، تحقیقات حاکی از آن است که بین کمبود شدید سلنیوم و سندرم مرگ ناگهانی(مرگ های مرتبط با حملات قلبی که غیر قابل توجیح اند و در افراد زیر 35 سال که هیچ گونه سابقه بیماری قلبی ندارند، اتقاق می افتد) ارتباط مستقیمی وجود دارد.

حتی آن دسته از مواد معدنی که بدن فقط به میزان ناچیزی از آن احتیاج دارد، از قبیل مس، نیز بسیار حیاتی هستند، از این روی کمبود مس منجر به ضربان قلب نامرتب یا مسائل قلبی حاد می شود.

ضرورتا بدن پس از مواجهه با کمبود مواد معدنی تحلیل می رود، صرفا به این علت که عناصر ضروری برای عملکرد مطلوب را در اختیار ندارد.

دکتر لینوس پائولینگ پس از سالها تحقیق به این نتیجه رسید که:

رد پای همه بیماری ها و امراض و دردها به کمبود مواد معدنی ختم می شود.

چگونه از برنامه غذایی خود مواد معدنی کافی جذب نمائیم

در چند ماه اخیر، تحقیقات خود را به تاثیرات مخرب کمبود مواد معدنی بر سلامت معطوف نموده ام تا از خانواده ام محافظت نمایم. با توجه به اینکه کمبود مواد معدنی اغلب بسیار شایع است و در عین حال تاثیرات مخربی بر سلامت دارد، پس مسئله ای جدی پیش روی ماست.

ما مواد پروتئینی مغذی زیادی مصرف می کنیم وغذاهای خود را از مواد تازه، محلی تهیه می کنیم یا در صورت امکان خودمان آنها را پرورش می دهیم.

در دنیای ایده آل، ما می توانیم تمام مواد معدنی مورد احتیاج خود را از مواد غذایی جذب نمائیم. اما از آنجایی که تحقق این امر دیگر امکان پذیر نیست، مکملها یاری رسان می شوند.

مکمل های مواد معدنی امری نو نیست، مدت هاست که در پیرامون ما هستند. با این وجود، تمام مکمل ها مشابه نیستند. شاید تصور کنید که مصرف مکمل های مواد معدنی یا مولتی ویتامین ها که می توان بدون نسخه دریافت نمود، مواد معدنی مورد احتیاج بدن شما را تامین و ذخایر بدن را تکمیل می کند، حال آنکه حتی برترین مکمل نیز حاوی کمتر از 40٪ مواد معدنی و میزان بسیار ناچیزی از عناصر کمیاب مورد احتیاج بدن است.

نتایج تحقیقات من حاکی از آن است که تفاوت بسیاری بین مواد معدنی آلیِ و مواد معدنی غیر آلی(کانی) وجود دارد.

تفاوت مواد معدنی آلی و مواد معدنی غیر آلی چیست

آن دسته از مواد معدنی که از خواستگاه طبیعی و یونی خود مشتق می شوند، مواد معدنی آلی خطاب می شوند. این دسته از مواد معدنی در واقع مواد معدنی غیر آلی را به طور طبیعی از بدن خارج و تخلیه می کند، که امریست بسیار خوب، زیرا مواد معدنی نباید به مدت طولانی در سیستم گردش خون شما وجود داشته زیرا موجب فراوری سم می شوند.

مواد معدنی آلی به طور طبیعی در گیاهان یافت می شوند که 70 تا 80٪ آن را از خاک دریافت می نمایند و آن را به گیاهی که ما می خوریم یا حیوانات می خورند، منتقل می نمایند.

همچنین، امکان ذخیره مواد معدنی یونی به مدت طولانی تر از چند ساعت در بدن وجود ندارد، آنها از این جهت شبیه ویتامین های محلول در آب هستند؛ بنابراین، در بافت های منعطف به حالت سمی نمی رسند.

مواد معدنی غیرآلی که در مولتی ویتامین ها یا مکمل ها یافت می شوند اغلب از سنگ های زیرزمینی یا ذخایر معدنی استخراج می شوند. از آنجایی که این مواد زنده نیستند(مانند گیاهان)، مواد معدنی آنها نیز زیست بودش ندارد، بدان معنا که سرعت ورود دارو به دستگاه گردش خون یا بافت ها کم است.

برترین مکمل های مواد معدنی آلی کدامند

هنگامی که تحقیق خود درباره این مواد شروع نمودم تا راهی در جهت برطرف کمبود شایع مواد معدنی بیابم، به مواد خیره نماینده ایی موسوم به فولیک و هیومیک اسید برخوردم. هر چه بیشتر آنها را مطالعه نمودم، بیشتر دریافتم که آنها درمان بسیاری از بیماری ها هستند که از ضعف خاک، که در بالا ذکر شد، نشآت می گیرند.

هیومیک اسید چیست

هیومیک اسید ماده ایی طبیعی در اعماق زمین است که محصول ثانویه گیاخاکسازی یا همان فرایند فراوری دوباره خاکِ گیاه است که میلیون ها سال به طول می انجامد.

گیاخاکسازی مستلزم شرایط جغرافیایی منحصر به فردی از فشارهوا، دما، همچنین ترکیب درستی از مواد آلی است که در طول زمان، این ماده آلی را متراکم می سازد و به ماده ایی نو و به طور استثنایی مفید موسوم به هیومیک اسید تبدیل می نمایند.

به طور خلاصه، هیومیک اسید ماده ایی معدنی، حاوی ترکیبات غنی که از گیاهان دریایی که میلیون ها سال پیش وجود داشتند، ایجاد می شود.

اهمیت هیومیک اسید در چیست

هیومیک اسید ماده ایی فوق العاده قوی، که مواد معدنی آلی و عناصر کمیابِ سبزیجات و میوه های آلی زنده باستانی را همچنین گیاهان دریایی باستان در خود حفظ نموده، است.

نحوه عملکرد هیومیک اسید چگونه است

در سطح سلولی، هیومیک اسید نقش اصلی خود را در خارج از سلول ها ایفا می کند و مانع از ورود ویروس ها و سموم به بدن می شود، التهابات را کاهش داده، به مبارزه با رشد سلول های بدخیم می پردازد و کلید فیزیولوژیک بدن که بیماری ها را کنترل می کند را روشن می کند و بدین ترتیب فرایند رشد بسیاری از بیماری های جدی را معکوس می گرداند.

در داخل معده، به تجزیه و تحلیل غذا یاری نموده و به مهاجمان خارجی و سموم حمله می کند. هیومیک اسید، سموم را پیش از آنکه وارد سلول ها شوند از روده خارج می کند و به سیستم ایمنی اجازه می دهد تا در اوج کمال مطلوب خود عمل کند.

فواید هیومیک اسید چیست

تحقیقات در طی چند دهه اخیر نشان می دهد که فواید بالقوه آن عبارتند از:

مبارزه با سرطان

مبارزه با تومورهای غده تیروئید

بهبود کیفیت خواب

نبرد با ویروس ها

ایجاد فرایندی معکوس در بیماری های چشمی

فلویک اسید چیست

فلویک اسید را با فولیک اسید اشتباه نگیرید.

فلویک اسید یکی دیگر از مواد طبیعی از اعماق زمین است، فقط نقاط خاصی از دنیا این ماده معددنی آلیِ غنی را در خود دارند، این ماده از عمق 6 تا 7.5 کیلومتر زیر سطح زمین استخراج می شود.

فلویک اسید هم مانند هیومیک اسید در طی فرایند گیاخکسازی گیاهان دریایی شکل می گیرد، که شکل گیری آنها مستلزم زمان است. فلویک اسید، نخستین سری از مولکول هایی هستند که پس از تدفین و زیر خاک رفتن گیاهان دریایی در نتیجه فعالیت های آتشفشانی در میلیون ها سال پیش، بستر دریا را پوشاندند و در زمره مواد معدنی باستانیِ بسیار غنی محسوب می شوند.

به مرور زمان، این گیاهان دریایی و ترکیبات آلی دیگر با فلویک اسید ترکیب شده و هیومیک اسید را شکل دادند. فلویک اسید در واقع پیش ماده ساختِ هیومیک اسید است. فلویک اسید مولکولی بسیار کوچک تر از هیومیک اسید است و تاثیر منحصر به فردی در بدن دارد.

نحوه عملکرد فلویک اسید چگونه است

در سطح سلولی، فلویک اسید بیشترین فعالیت خود را درون سلول انجام می دهد، غشای سلولی را نفوذناپذیر می سازد و مواد مغذی را به درون سلول ها انتقال می دهد.

یکی از مزایای آن این است که سلول ها را حجیم تر نموده و استفاده از مواد مغذی را ساده تر می کند. فلویک اسید با آب هم بست شده و از بدن در برابر فرایند طبیعی سم زدایی محافظت می کند.

فواید فلویک اسید چیست

طبق تحقیقات فلویک اسید:

سیستم ایمنی را تقویت می کند.

می تواند درد را کاهش دهد.

صدمات ناشی از رادیکال های آزاد را به حداقل می رساند.

می تواند زخم های عفونی روده را التیام ببخشد.

برترین منابع تامین فلویک و هیومیک اسید

در طی فرایند تحقیق در این زمینه، دریافتم که اساساُ 8 منبع اصلی هیومیک و فلویک اسیدِ دنیا در 5 کشور است:

روسیه، کانادا، چین، مکزیک و ایالات متحده .

با این وجود، بیشتر هیومیک اسید و فلویک اسیدِ موجود در فروشگاه ها نامرغوب است و با عنوان لئوناردیت یا زغال قهوه ایی شناخته می شود.

طبق تحقیقات من، مواد معدنی و کیفیت هیومیک اسید و فلویک اسیدِ نیو مکزیکو بیشتر از تمام مواردی بود که من یافتم. خاصیت قلیایی آن فوق العاده زیاد و ممتاز بود و این بدان معناست که زیست بودش(سرعت ورود دارو به دستگاه گوارش) آن برای بدن زیاد است.

آزمونی ساده
چنانچه می خواهید تفاوت بین مکمل های با کیفیت یا بی کیفیت هیومیک و فلویک اسید را دریابید، فلویک اسید و هیومیک اسید را درون آب بیاندازید و ببینید چگونه حل می شوند. قابلیت انحلال آن نشانه خوبی از غلظت و توان آن در زیست بودش(سرعت ورود دارو به دستگاه گوارش) آن در بدن است.

یکی از تحقیقات عمده در زمینه فلویک و هیومیک اسید به وسیله آنتونی هاینس صورت پذیرفت، وی خاطر نشان ساخت که ذخایر موجود در نیومکزیکو متراکم ترین ذخایر دنیا هستند.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون

به "راجع به هیومیک اسید چه میدانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راجع به هیومیک اسید چه میدانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید