خانه تکانی آسان؛ 10 فرمول سریع برای اتاق خواب

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، احتمالاً شما هم به فکر این هستید که از کجای خانه شروع کنید و برای شروع سال نو آماده شوید. بد نیست همانطور که شروع به تمیزی آشپزخانه نموده اید، دیگر کارها را هم شروع کنید. اتاق یکی از اولویت های اصلی تمیزی شب عید است. خانه تکانی را از اتاق ها شروع کنید و اولویت را به کمد لباس ها بدهید.

خانه تکانی آسان؛ 10 فرمول سریع برای اتاق خواب

کمد لباس ها اولویت اول است

در طول سال یا شش ماه گذشته احتمالا نرسیده باشید که لباس هایتان را سامان بدهید. سال جدید بهانه خوبی است که لباس هایی که کمد خودمان را هم بتکانیم. لباس هایی که تنگمان شده یا دوستشان نداریم و مدت هاست نمی پوشیم را هدیه دهیم. بهترین سازمان را به لباس ها بدهیم. بهتراست از جعبه های سازمان دادن وسایل استفاده کنیم تا لوازم ما در طول سال هم مرتب باقی بماند.

حتما کمدها را نظافت کنیم

کف و دیوارهای کمد را تمیز کنیم و دوباره لباس هایمان را بچینیم. جارو برقی و دستمال برای هر کمدی واجب است. وقتی که توجه کنید متوجه حجم غبار آن خواهید شد. اگر هر سال یک الی دو بار این کار را نکنیم، هم لباس ها و سایر لوازم کثیف می شوند و هم ظاهر کمد نه چندان تمیز خواهد بود. بهتر است هر فرد داخل اتاق یا کمد خودش را مرتب کند و والدین با یاری یکدیگر و خود کودک به اتاق بچه ها هم سامان بدهند.

کاغذهای بی فایده را به باجه بازیافت تحویل دهید

تا می توانید کمدتان را خلوت کنید. کاغذهای اضافه را برای بازیافت قرار دهید. لوازمی که سال تا سال به درد شما نمی خورد را به کسی بدهید که احتمال می دهید برای او کارآ باشد. اغلب ما جای خانه خودمان را آنقدر تنگ می کنیم که لوازم ضروری خود را به سختی پیدا می کنیم. این فرصت را غنیمت بشمرید و زندگی خودتان را خلوت و ساده تر کنید.

لوازم منقضی شده را دور بریزید

کشوی لوازم آرایش زنان در بسیاری از مواقع کرم ها و لوازمی دارد که تاریخ انقضای آن ها گذشته است. بهتر است تمام کشوها را وارسی کنید و اگر انقضای چیزی گذشته است، آن را دور بیندازید.

زیر تخت را تبدیل به چاه بی خاتمه نکنید

زیر تخت جای قرار دادن لوازم نیست و بهتر است در صورت کمبود جا، اگر مجبور هستیم از آن استفاده کنیم در بسته های منظم و قابل تمیز شدن با دستمال(نایلونی یا پارچه ای) وسیله هایی را تقسیم بندی کنیم. جاکفشی های مخصوص زیر تخت گزینه مناسبی برای استفاده ازفضای زیر تخت هستند.

ملحفه و لوازم خواب را تمیز کنید

حتما در تمیزکاری شب عید ملحفه های مورد مصرف را تمیز کنید. ممکن است بعضی از ملحفه ها را برای مهمانان استفاده نموده باشید. بهترین کار شستن و جا دادن تمامی ملحفه هایی است که استفاده نموده اید. حتما با نرم نماینده آن ها را خوشبو کنید.

از بعضی تغییرات استقبال کنید

ممکن است شمع های تزیینی اتاق، عکس ها و دکوری شما را خسته نموده باشد. بدون تردید آن دکور را تغییر دهید. اگر اتاق به شما امکان می دهد که دکور لوازم را تغییر دهید، از آن استقبال کنید.

در این زمینه بخوانید:

خانه تکانی آسان؛ 10 نکته طلایی برای تمیز کردن آشپزخانه

5 روش برای تمیز کردن خانه با مواد طبیعی

هر چیز سر جای خود باشد

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که کاغذ زیر بالشتان دارید و یا سی دی های پخش و پلا در کمد لباستان جا دارد، از این فرصت بهره ببرید و هر چیز را سر جای خودش بگذارید و خرت و پرت های گوشه کنار اتاق را سر جای خود قرار دهیم. این کار به شما یاری می نماید که وقتی چیزی را می خواهید راحت تر آن را پیدا کنید و در عین حال نظم بیشتری را تجربه کنید. آشفتگی و بی نظمی لوازم کار شما را بیشتر می نماید. تمرین کنیم که هرچیزی را سر جای خودش بگذاریم، آشغال جمع نکنیم و موارد بی مصرف برای خودمان را بببخشیم و یا برای بازیافت قرار بدهیم.

دیوارها، شیشه ها و لوسترها

در مرحله آخر که همه کمدهای داخلی اتاق را سامان دادیم، دیوارها و شیشه ها را تمیز کنیم. همچنین در این مرحله لوسترهای اتاق را هم تمیز کنیم. برای این تمیزکاری ها از بالای سقف آغاز کنیم و به پایین بیاییم. این بخش از کار بعد از تمام شدن کمدها و داخل پستوهای یک اتاق، کار دشواری نیست و عمدتا یک یا دو روز برای هر خانه طول می کشد. اتفاقا کار سخت تر داخل کمدها و نظم به آشفتگی ها است.

فرش ها و پرده ها

لازم نیست هرسال فرش اتاق را بشوییم. همچنین بسیاری از افراد که از روفرشی استفاده می نمایند، می توانند روفرشی خود را بشویند. بهتر است هر سال فرش های دستبافت را نشوییم و عمرشان را کم نکنیم. بهترین کار استفاده از کف شامپوفرش برای تمیز کردن فرش هاست. توجه داشته باشید بسیاری از فرش هی مرغوب خیلی زود رنگ پس می دهند و خرج روی دستتان می گذارند. بهتر است اول گوشه ای از آن را امتحان کنید و اگر می دانید رنگ گیاهی دارد، بهترین کار سپردن آن به متخصصان قالیشویی است. لکه بری فرش کار ساده ای نیست و به ریسکش نمی ارزد. تور پرده ها را با پودر صابون و یا پرده شورهای موجود در بازار بشویید. بهتر است یا در حالت نم دار آویزان کنید و یا آن را برای اتو کردن به خشکشویی بسپارید. دکور پرده ها را هر سال نشویید. این کار لزومی ندارد و تنها زحمت و هزینه زیادی روی دست شما می گذارد.

منبع: ایرنا زندگی

به "خانه تکانی آسان؛ 10 فرمول سریع برای اتاق خواب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه تکانی آسان؛ 10 فرمول سریع برای اتاق خواب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید