درمان اختلالات روانی، با بازی های ویدئویی

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، خبرنگاران - ترجمه از سجاد جوهردلوری: سلامت روان به موضوعی مهم در دنیای کنونی بدل گشته است و کوشش هایی بزرگ در جهت حل مسائلی که این مهم را به چالش میکشند انجام میپذیرد. ترند شدن این مهم به خودی خود توجه صنایع خلاقی، چون صنعت بازی های ویدئویی را نیز به خود جلب میکند.

درمان اختلالات روانی، با بازی های ویدئویی

یک بازی ویدئویی ماجراجویانه با عنوان دریای تنهایی به زودی به بازار عرضه میشود که در آن کاراکتر اصلی، زنی جوان به نام کای، شهری که تا نیمه به زیر آب رفته را مینوردد و با جمع کثیری از موجودات زبر و سرخ چشم روبرو و درگیر میشود.

هیچ کدام از این موجودات از شیاطین درون کای ترسناکتر نیستند و طی فتح مراحل بازی کای متوجه میشود که موجودات روبروی او انسان هایی هستند که از شدت تنهایی به هیولا تبدیل شده اند. به منظور نجات خودش کای میبایست برای غلبه بر تنهایی خود بجنگد.

شخصیت کای از روی شخصیت خلاق کارگردان بازی، کورنلیا جپرت، ساخته شده است؛ کسی که پس از جدایی از همسرش در سال 2013 دوران سختی از تنهایی را تجربه است. خانم جپرت که 37 سال سن دارد در خصوص تجربه تنهایی خود میگوید: احساس میکردم درون یک قفس حبس شده ام.

دریای تنهایی که سال جاری توسط شرکت الکترونیک آرتز) شرکتی که اکثر ما را به یاد بازی دلپذیر فیفا می اندازد (روانه بازار بازی های ویدئویی میشود تنها یکی از بازی های ویدئوییست که موانع سلامت روان را هدف گرفته اند، بازی هایی که روز به روز بر تعدادشان افزوده میشود.

سال گذشته یک بازی ویدئویی به نام سلست به ویترین فروشگاه های بازی های ویدئویی اضافه شد که افسردگی و اضطراب پِلِیِر را کاوش میکرد. کاراکتر این بازی باید از موانع و مزاحمت های فیزیکی و عاطفی و احساسی دوری میکرد. در بازی فانتزی اکشن و ماجراجویانه هِل بِلِید: فداکاری سنوآ، که در سال 2017 به بازار آمد یک جنگجو با دشمنانی دیوانه و به موازات آن جنون خود دست و پنجه نرم میکند.

بازی های دیگری نیز طی سال های اخیر طراحی شده اند که هدفشان خودشناسی، حل مسائل ناشی از خشم و اختلال اضطراب پس از حادثه است، بازی هایی نظیر پرای و نایت این دِوودز) شب در جنگل آغازگر این سبک از بازی سازی بازی ضیافت افسردگی محصول سال 2013 بود که در ژانر تخیلی و کنشی ساخته شد و در آن از پِلِیر انتظار میرفت که پای خود را در کفش کاراکتری کند که با وجود افسردگی روزگار میگذراند.

سازندگان این بازی ها معتقدند که خاصیت کنشی و درگیر کننده آن ها میتواند در جهت حل مسائل سلامت روان از تمام سینما ها و تلویزیون ها مفیدتر باشد. قرار دریافت در صندلی کاراکتری که از افسردگی رنج میبرد میتواند نسبت به تماشای فیلمی درباره این بیمار درکی عمیق تر از چالش های این بیماری به دست بدهد.

این همان چیزیست که سامانتا رودریگز 26 ساله از آتلانتا پس از انجام بازی نایت این دِوودز تجربه نموده است. خانم رودریگز میگوید که تشخیص اختلال دو قطبی در شخصیت او باعث شده بود تا احساس انزوا و سردرگمی تام داشته باشد و هنگام بازی خیلی زود با شخصیت آن ارتباط برقرار نموده است. در بازی نایت این دِوودز شخصیت اصلی دختری به مِی و دانشجویی انصرافیست که به زادگاهش باز میگردد و برای بازیابی روابطش با خانواده و دوستان قدیمی به تقلا می افتد. دور اول انجام این بازی برای خانم رودریگز بسیار بسیار احساسی بوده است چرا که به گفته خودش قادر بوده تا دنیای بازی را از دریچه چشمان شخصی شبیه به خودش ببیند؛ شخصی درمانده و بی هدف. وی طی این بازی شدیدا به نحوه استفاده مِی از طعنه برای سرکوب و دفن مسائلش علاقه مند شده است. خانم رودریگز که در بازه زمانی انجام بازی تحت درمان بوده است عنوان میکند که نایت این دِوودز محرک او برای داشتن صداقت بیشتر با درمانگر خود و همچنین پذیرش بهتر توصیه های او بوده است.

پس از ارائه بازی دره استاردو در سال 2016 صد ها پیغام برای سازنده آن ارسال شد. در این پیغام ها افراد مختلفی از چگونگی یاری دریافت از این بازی برای سازگاری و شکست دادن دوره های سخت زندگیشان نوشته بودند. در بازی دره استاردو اگر پِلِیِر پیروز به انجام وظایف کاراکتر نشود مجازات نمیشود؛ فضای این بازی آهنگی آرام دارد و غایت نگهداری از یک مزرعه بایر و به ثمر نشاندن آن است.

در یکی از این پیغام ها شخصی از برادر مبتلا به اوتیسم خود و سختی های برقراری ارتباط با او میگوید و عنوان میکند که دره استاردو باعث شده تا بتواند پیوندی عمیق با برادرش برقرار کند؛ پیوندی که تا قبل از آن غیرممکن مینمود.

کدامیک احساس بهتری به شما میدهد؟ از شما بخواهند تا در خصوص مسائلتان صحبت کنید یا اینکه بازی کنید؟ اگر قرار نیز بر این باشد که این بازی حتی بدون اطلاع شما به بهبود سلامت روان شما یاری کند شاید وقت آن رسیده است که بینشی که نسبت به بازی های ویدئویی وجود دارد، بینشی که این بازی ها را عامل اضطراب و پرخاشگری و اختلالات روانی میداند، در اذهان عمومی تغییر کند.

منبع: nytimes

منبع: برترین ها

به "درمان اختلالات روانی، با بازی های ویدئویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان اختلالات روانی، با بازی های ویدئویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید