راه اندازی اولین خانه مله بافی خراسان جنوبی در خوسف

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوسف گفت: اولین خانه مله بافی خراسان جنوبی در خانه تاجور شهرستان خوسف راه اندازی شد.

راه اندازی اولین خانه مله بافی خراسان جنوبی در خوسف

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، علی صالحی اظهار کرد: در خانه مله بافی خوسف، نحوه تبدیل پنبه مله به نخ، مراحل برداشت پنبه تا تبدیل شدن به محصول، و نمایشگاهی از پارچه های قدیمی و جدید مله به نمایش گذاشته شده است.

وی افزود: استقرار چند دار مله برای تهیه پارچه و برنامه ریزی برای آموزش دوره تخصصی نخ ریسی مله به نسل نوجوان و جوان از دیگر اهداف خانه مله بافی خوسف خواهد بود.

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوسف از بافت اولین جانماز مله بعد از 20 سال در خانه مله خوسف خبر داد و گفت: بعد از راه اندازی خانه مله این هنر در قالب مشاغل خانگی گسترش می یابد و در آینده نزدیک شهر خوسف به عنوان شهر پارچه بافی با رویکرد پارچه مله به عنوان شهر مله به کشور معرفی می شود.

صالحی ادامه داد: در راستای احیا پارچه مله اولین شرکت تعاونی تخصصی صنایع دستی مله با عنوان شرکت تعاونی تولیدی صنایع دستی ریس مله خوسف راه اندازی شد.

وی شرح داد: مردم شهر خوسف در گذشته از پارچه مله به دلیل قداست این پارچه برای تهیه جانماز، چادر و پرده مساجد استفاده می کردند و امروزه علاوه بر این کاربردها در بخش پوشاک نیز استفاده می شود.

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوسف افزود: مردم شهرستان خوسف سال گذشته با کمک جهاد کشاورزی و جمعی از کشاورزان با روش کشت نشایی یک هکتار از اراضی خود را به کشت پنبه مله اختصاص دادند که از این اراضی بیش از 600 کیلوگرم پنبه منحصر به فرد مله برداشت شد.

صالحی ادامه داد: این میزان محصول تولید شده از سوی شرکت تعاونی تخصصی مله بافی برای تهیه پارچه مرغوب مله خریداری تا نسبت به پارچه مرغوب اقدام شود.

وی شرح داد: دانش کشاورزی، فن نخ ریسی، سنت ها و نمودهای شفاهی پنبه مله این شهرستان به شماره 1623 در تیرماه سال 97 در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسید.

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوسف یادآور شد: همچنین در ابتدای سال جاری پرونده شهر پارچه بافی خوسف با عنوان شهر مله بافی برای ثبت در فهرست شهرهای صنایع دستی کشور به تهران ارسال شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "راه اندازی اولین خانه مله بافی خراسان جنوبی در خوسف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی اولین خانه مله بافی خراسان جنوبی در خوسف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید