سارا تقوی: سمپوزیوم مجسمه&zwnjسازی مفاخر نباید نگاه نتیجه&zwnjگرا داشته باشد

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، تهران (پانا) - یک هنرمند مجسمه ساز، سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخر را دارای نگاهی فراتر از اجرای اثر دانست و گفت سمپوزیوم یک رویداد تعاملی است که در تمام جهان نیز با این دید به آن نگاه می گردد، بنابراین امیدوارم که در سمپوزیوم این دوره نیز از نگاه های نتیجه گرا فاصله بگیریم و بر نفس این کار تمرکز کنیم.

سارا تقوی: سمپوزیوم مجسمه&zwnjسازی مفاخر نباید نگاه نتیجه&zwnjگرا داشته باشد

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران؛ سارا تقوی از هنرمندان سومین سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخر، از ساخت سردیس دکتر پرویز دوامی استاد دانشکده مهندسی و علم و مواد دانشگاه صنعتی شریف و از اعضای پیوسته فرهنگستان علوم ایران اطلاع داد و در این باره گفت: من چند ماه پیش با گروهی مستندساز ایشان را ملاقات کردم و برای کار سردیس عکس تهیه کردم اما پس از اینکه به دلیل بروز بحران کرونا، سمپوزیوم به عقب افتاد، عملا کار تحقیق نیز کند شد. در حال حاضر نیز کارها علی رغم میل تمامی هنرمندان، صرفا به خاطر شرایط موجود، به صورت انفرادی اجرا می گردد بنابراین هنرمندان امکان تبادل افکار و تجربیات خود را در این سمپوزیوم ندارند.

او درباره فرایند اجرایی کارها در این دوره، بیان نمود: در این مدت، من و سایر هنرمندان، ماکتی را تهیه کردیم که پس از بازدید هیأت داوران، مورد تایید نهاده شد اما هنوز بخشی از جزئیات کار باقی مانده است.

این هنرمند درباره لزوم شناخت شخصیت سوژه، شرح داد و اضافه نمود: به نظر من شناخت شخصیت اصلی سوژه، یک احتیاج اصلی است زیرا ساخت یک مجسمه و سردیس صرفا شبیه سازی صرف نیست وگرنه چنین کاری را می توان بر اساس عکس انجام داد. در واقع یک مجسمه باید منعکس کننده، بخشی از شخصیت و افکار فرد مورد نظر نیز باشد بنابراین تمرکز صرف بر شباهت کار درستی نیست و اساسا چنین آنالیز هایی کامل نیست.

تقوی ادامه داد: رکن اصلی سمپوزیوم تعامل هنرمندان با یکدیگر و صد البته مخاطب است که متاسفانه به دلیل کرونا در این دوره امکان پذیر نشد و شاید بتوان آن را به عنوان یک نقطه ضعف برای سومین سمپوزیوم مفاخر در نظر گرفت؛ اما از سوی دیگر اجرای انفرادی کارها، قطعا امکانی برای تمرکز بیشتر هنرمندان بر آثار را فراهم می نماید و چه بسا باعث بهبود کیفیت کارها نیز گردد.

او توضیح داد: ساخت پرتره یک پروژه یک یا دو روزه نیست و قطعا زمان بیشتری برای اجرای کار احتیاج است، بنابراین در مدت زمان یک سمپوزیوم که قطعا چندان طولانی نیست، نباید با نگاهی نتیجه گرا کارها را دنبال کرد زیرا بدیهی است که یک کار حرفه ای احتیاجمند صرف زمان بیشتری است و حتی گاهی ساخت یک شخصیت مهم سال ها به طول می انجامد.

این هنرمند مجسمه ساز، اظهار داشت: سمپوزیوم یک رویداد تعاملی است که در تمام جهان نیز با این دید به آن نگاه می گردد، بنابراین امیدوارم که در سمپوزیوم این دوره نیز از نگاه های نتیجه گرا فاصله بگیریم و بر نفس این کار تمرکز کنیم زیرا اساسا در یک رویداد کوتاه مدت نمی توان هم انتظار اثر آنچنانی را داشت و هم به دنبال تعامل و یک کارنامه خوب باشیم.

سومین سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخر ایران با موضوع دانشمندان کشور، این روزها با حضور 21 هنرمند مجسمه ساز به شکل آنلاین در حال برگزاری است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "سارا تقوی: سمپوزیوم مجسمه&zwnjسازی مفاخر نباید نگاه نتیجه&zwnjگرا داشته باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سارا تقوی: سمپوزیوم مجسمه&zwnjسازی مفاخر نباید نگاه نتیجه&zwnjگرا داشته باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید