سید عباس صالحی رئیس شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی شد

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، سید عباس صالحی به اتفاق آراء رئیس شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی شد.

سید عباس صالحی رئیس شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی شد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی وبلاگ کاتالوگ به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا و با حضور صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری (به صورت مجازی)، حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش (به صورت مجازی)، خاکی صدیق معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، محمد مهدی دادمان قائم مقام رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، جواد رمضان نژاد کننده سازمان صدا و سیما، آقاسی دبیر ستاد فرهنگ شورای عالی انقلاب فرهنگی و حاجیلویی معاون خط مشی گذاری ستاد فرهنگ شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

عاملی در ابتدای این جلسه طی سخنانی گفت: خوشبختانه شصتمین جلسه شورای هنر بعد از یک تأخیر طولانی تشکیل شده است.

وی اضافه نمود: اصل مصوبه تشکیل شورای هنر به سال 1376 بازمی شود که در آن سال اعضای شورای هنر توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تعیین شده و اولین جلسه در سال 1377 و آخرین جلسه هم در سال 1388 تشکیل می شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: از سال 1390 کمیسیون هنر و معماری در دبیرخانه تشکیل می شود که این کمیسیون متولی موضوع هنر در دبیرخانه می شود.

عاملی گفت: با توجه به تأکیدات حضرت امام ره و رهبر حکیم انقلاب مدظله العالی درباره هنر و نقش هنر در انتقال مفاهیم و ارزش های فرهنگی می توان گفت هنر در اصل یک عنصر الهی است که در کل خلقت و آفرینش الهی جریان دارد.

عاملی: حوزه هنر حوزه موضوعات دوست داشتنی های جامعه انسانی است که از برجستگی، ظرافت، زیبایی و توانمندی برخوردار است و به نوعی تمام ابعاد تمدن بشری با هنر پیوند دارد.

وی اضافه نمود: از این منظر هر چه انسان هنرمند در عرصه هنر تولید می کند، در حقیقت بازآفرینی خلقت الهی است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: حوزه هنر حوزه موضوعات دوست داشتنی های جامعه انسانی است که از برجستگی، ظرافت، زیبائی و توانمندی برخوردار است و به نوعی تمام ابعاد تمدن بشری با هنر پیوند دارد. در واقع هنر از ماهیت تمدنی، فاخر و دوست داشتنی بودن برخوردار است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به حدیث حضرت علی ع که می فرماید: المرء مع من احبه، انسان با آنچه که دوست دارد، زندگی و همراهی می کند و اگر عناصر مورد علاقه جامعه الهی شود، جامعه الهی می شود.

مجریان و کارگزاران هنر از سیاستگذاران این عرصه مهم تر هستند

وی اضافه نمود: مجریان و کارگزاران هنر از سیاست گذاران این عرصه مهم تر هستند و ما در این حوزه باید ضمن کار قرارگاهی در خصوص تشخیص ضرورت و اندیشه ورزی نیز کار کنیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به لزوم توجه بیشتر به هنرمندان ادامه داد: باید جلوه های هنر الهی در جامعه عرضه شود و در شاخه های مختلف ارزش های هنر متعالی جلوه پیدا کند.

هنر در جامعه امروز ایران ظهور و بروز برجسته ای دارد

پس از سخنان عاملی، صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز طی سخنانی گفت: راه اندازی مجدد شورای هنر در دوره اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی یک اقدام قابل تقدیر است.

وی اضافه نمود: هنر شاخه تمدن اسلامی و ایرانی است و در طول تاریخ ایران به ویژه پس از اسلام، ایران را نمی توان بدون هنر شناخت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در موضوع بازسازی تمدن ایرانی اسلامی نمی توان به موضوع هنر بی توجه بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: در زمینه دانشجویان رشته های هنری طی 30 سال اخیر با رشد چند برابری روبرو هستیم و یک سرمایه عظیم انسانی در حوزه هنر کشور در حال تربیت است.

صالحی گفت: هنر در جامعه امروز ایران هم ظهور و بروز برجسته ای دارد و گسترش کیفی و کمی این حوزه چشم گیر است.

وی با اشاره به آمار وضع هنر در جامعه اضافه نمود: در زمینه دانشجویان رشته های هنری طی 30 سال اخیر با رشد چند برابری روبرو هستیم و یک سرمایه عظیم انسانی در حوزه هنر کشور در حال تربیت است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: موضوع اقتصاد هنر هم موضوع مهمی است و در بخش صنایع خلاق حوزه هنر جایگاه مهمی دارد چون آثار هنری می توانند با سرمایه کم تولید شوند ولی ارزش اضافه نموده زیادی داشته باشند.

در بسیاری از بخش های هنر سند بالادستی نداریم

پس از سخنان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ایمانی خوشخو نیز طی سخنانی گفت: در سال 1377 موضوعاتی در خصوص بخش هنر به شورای عالی انقلاب فرهنگی منعکس شد که یکی از این موضوعات موضوع آموزش هنر بود.

وی اضافه نمود: در همان زمان مقرر شد با تشکیل شورای هنر ذیل شورای عالی انقلاب فرهنگی این موضوعات به صورت تخصصی بررسی شوند.

ایمانی خوشخو ادامه داد: تشکیل فرهنگستان هنر، تصویب جوایز فرهنگی و هنری و ... تنها بخشی از مصوبات این شورا است.

وی گفت: امروز نقش هنر در جامعه بسیار برجسته است ولی در بسیاری از این بخش ها ما سند بالادستی نداریم.

ایمانی خوشخو اضافه نمود: از این مسائل در حوزه فرهنگ زیاد است و امیدواریم این مسائل با تشکیل این شورا سامان پیدا کند.

وی ادامه داد: تعدد مراکز هنری که بعضاً موجب تصمیمات ناهماهنگ می شود می تواند توسط شورای هنر تنظیم شود.

حاجی میرزایی: تمام برنامه های آموزش و پرورش حول موضوع تربیت تنظیم خواهد شد و در خصوص تربیت و تحقق اهداف تربیتی نظام، هنر نقش زیادی دارد

پس از سخنان ایمانی خوشخو، حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش نیز طی سخنانی گفت: در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به مفهوم تربیت توجه زیادی شده است و می توان گفت تمام برنامه های آموزش و پرورش حول این موضوع تنظیم خواهد شد.

وی اضافه نمود: در خصوص تربیت و تحقق اهداف تربیتی نظام، هنر نقش زیادی دارد.

ارائه گزارش ستاد فرهنگ شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص شورای هنر

در ادامه جلسه گزارش تهیه شده در ستاد فرهنگ شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص تاریخچه فعالیت های این شورا ارائه شد.

در این گزارش با اشاره به مصوبات تصویب شده توسط این شورا در طول دوران فعالیت این موضوع نیز مورد اشاره قرار گرفت که آئین نامه شورای هنر در مرداد ماه 1377 توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است.

در بخش دیگری از این گزارش با اشاره به عضویت وزیر آموزش و پرورش در شورای هنر در سال 1380 این موضوع نیز مورد اشاره قرار گرفت که شورای هنر در طول دوران فعالیت حوزه مصوبات مهمی در همه زمینه های مربوط به هنر کشور داشته است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: کنندگان تشکل های هنری مانند خانه سینما و جامعه موسیقی دانان کشور، نظام مهندسی عمران و معماری، جامعه ادبی و شعرا و ... و همچنین چهره های دانشگاهی رشته های هنری در شورای هنر عضویت پیدا کنند

در ادامه گزارش تهیه شده در ستاد فرهنگ شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به لزوم اصلاح ترکیب شورای هنر این موضوع نیز مورد اشاره قرار گرفت که باید از تمام حوزه های هنری باید در شورای هنر حضور داشته باشند.

عاملی هم در این زمینه گفت: در ترکیب فعلی شورای هنر، ذی نفعان بخش های مختلف هنری حضور ندارند و این موجب می شود مصوبات این شورا در مرحله اجرا با مشکل روبرو شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه نمود: بنابراین پیشنهاد می شود کنندگان تشکل های هنری مانند خانه سینما و جامعه موسیقی دانان کشور، نظام مهندسی عمران و معماری، جامعه ادبی و شعرا و ... و همچنین چهره های دانشگاهی رشته های هنری در شورای هنر عضویت پیدا کنند.

ارائه گزارش در خصوص مسائل اصلی سیاست گذاری هنر

در ادامه جلسه محمد آقاسی، دبیر ستاد فرهنگ شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص مسائل اصلی سیاست گذاری هنر گزارشی ارائه کرد.

وی در این زمینه با اشاره به تغییرات ایجاد شده، در ذائقه هنری جامعه گفت: نقش هنر در کاهش آسیب های اجتماعی، رفع برخی سوء تفاهم ها میان هنرمندان و نظام، فعالیت بخش خصوصی در حوزه هنر، دیپلماسی هنر، نقش فضای مجازی در حوزه هنر، تبیین تاریخ انقلاب و دفاع مقدس توسط هنرمندان، نقش هنر در بازنمایی ارزش ها و پیام های فرهنگی و حوزه گسترده کتاب جزء مهمترین مسائل مطرح در حوزه سیاست گذاری فرهنگ است.

آقاسی با اشاره به ارتباط دین و هنر و مسائل فقهی مطرح در بخش هنر اضافه نمود: احکام شرعی تولیدات هنری در حوزه سینما، موسیقی و... چگونگی نمایش مفاهیم دینی در سینما و... نیز از اهم موارد این بخش است.

وی ادامه داد: نقش معماری در سبک زندگی، چرایی تولید و توزیع آثار هنری، حق تولید (کپی رایت) و ... هم از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وظیفه اصلی هنر اسلامی تلاش برای تحقق تمدن نوین اسلامی است

پس از سخنان آقاسی، عاملی هم طی سخنانی گفت: به این موضوع توجه شود که در زمینه هنر و تولیدات هنری عوامل فرا مرزی و خارجی تأثیر زیادی بر جامعه ما دارند.

وی اضافه نمود: وظیفه اصلی هنر اسلامی تلاش برای تحقق تمدن نوین اسلامی است و نظام موضوعی بخش هنر باید با توجه به این رسالت مهم تدوین شود تا به نوعی زمینه های حس افتخار و عضویت در اقلیم تمدن اسلامی را فراهم کنم.

توجه به نقش هنر در تحقق اهداف بیانیه گام دوم بسیار مهم است

صالحی هم در این زمینه گفت: چگونگی طرح مسائل و موضوعات و روش شناختی طرح موضوعات از موضوعات مهمی است که باید مدنظر قرار گیرد.

وی اضافه نمود: بحث تربیت و آموزش هنر در بخش آموزش و پرورش و آموزش عالی هم از حوزه های بسیار مهم مطرح در بخش هنر است.

وی با اشاره به سند گام دوم انقلاب اسلامی گفت: توجه به نقش هنر در تحقق اهداف این بیانیه مهم هم موضوع بسیار مهمی است.

اثربخشی در منظومه کلان مدیریت هنری تضمین کننده مفید بودن شورای هنر است

محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش هم در این زمینه گفت: اثربخشی و فایده مند بودن شورای هنر در منظومه کلان مدیریت هنری کشور، موضوع مهمی است که تضمین کننده مفید بودن این شوراست.

در ادامه جلسه، ایمانی خوشخو نیز طی سخنانی گفت: طرح مباحث نظری هر چند لازم است اما می تواند موجب اتلاف وقت شود.

وی اضافه نمود: بنابراین پیشنهاد می کنم دستگاه های اجرایی اهم مسائل مطرح حوزه فعالیت خود را با توجه به اولویت ها برای تصمیم گیری و بررسی به شورای هنر منعکس کنند.

با رأی مثبت اعضاء مقرر شد دستگاه های عضو شورای هنر مسائل مربوط به حوزه فعالیت خود را با توجه به اولویت ها برای بررسی و تصویب به این شورا منعکس کنند.

عاملی در ادامه جلسه گفت: شورای هنر با توجه به سابقه فعالیت خود دارای دبیرخانه و سایر اجزای تشکیلاتی است.

وی اضافه نمود: پیشنهاد می کنم پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نهاد پشتیبان پژوهشی شورای هنر در بخش نظری و پژوهشی باشد.

پس از سخنان عاملی مقرر شد پژوهشگاه های دستگاه های عضو با موضوع پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظیفه مطالعات نظری و پژوهشی موضوعات مطرح در شورای هنر را بر عهده داشته باشند. در ادامه جلسه، موضوع انتخاب رئیس شورا و سه نفر اعضاء حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد بحث قرار گرفت.

صالحی در این زمینه گفت: به نظر می رسد در تعیین اعضای شورای هنر باید افرادی انتخاب شوند که در زمینه های مختلف هنری مانند اقتصاد هنر، دین و هنر، جامعه و هنر و... صاحب نظر باشند.

سید عباس صالحی به اتفاق آراء رئیس شورای هنر شد

سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از این جلسه در جمع وبلاگ کاتالوگ در خصوص مصوبات این جلسه نیز گفت: شورای هنر یکی از شوراهای تخصصی شورای عالی انقلاب فرهنگی است که تشکیل این شورا در سال 1377 و در جلسه 411 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است.

وی اضافه نمود: از سال 1377 تا 1388 یعنی در طول حدود 11 سال 59 جلسه شورای هنر تشکیل شده است. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر آموزش و پرورش، وزیر علوم تحقیقات و فناوری، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و رئیس سازمان صداوسیما اعضای حقوقی شورای هنر را تشکیل می ­دهند و همچنین سه نفر هم از اعضای حقیقی به پیشنهاد شورای هنر و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی توسط رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی منصوب می ­شوند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در طی این یازده سال وقفه ­ای که در برگزاری جلسات شورای هنر به وجود آمد، کمیسیون تخصصی هنر و معماری در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به امور مرتبط با هنر اهتمام داشت و در جلساتی که با حضور معاونین دستگاه ­ها و ذی نفعان این حوزه تشکیل می شد راجع به مسایل مختلف ­تصمیم گیری می­شد.

عاملی در رابطه با اعضای شورای هنر نیز گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر آموزش و پرورش، وزیر علوم تحقیقات و فناوری، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و رئیس سازمان صداوسیما اعضای حقوقی شورای هنر را تشکیل می دهند و همچنین سه نفر هم از اعضای حقیقی به پیشنهاد شورای هنر و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی توسط رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی منصوب می شوند.

وی اضافه نمود: حوزه هنر یکی از مهم ترین حوزه­ های مرتبط با فرهنگ و هویت ملی و امور مرتبط با ارزش ­های اسلامی در جامعه است که باید اهتمام بسیار بالایی به آن داشته باشیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص مصوبات امروز شورای هنر نیز گفت: مطابق سنت جاری در شورای هنر که ریاست آن به صورت دوره است در این جلسه صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان رئیس و ایمانی خوشخو به­ عنوان دبیر شورا انتخاب شدند.

عاملی با اشاره به تصویب تشکیل دبیرخانه شورای هنر ادامه داد: در جلسه امروز پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات به عنوان پژوهشگاه کارشناسی شورای هنر تعیین شد تا مطالعات و پژوهش های این حوزه­ توسط این پژوهشگاه صورت گیرد.

استاد ارتباطات دانشگاه تهران گفت: برای اینکه مصوبات شورای هنر تاثیرگذاری ملی داشته باشند مقرر شد اعضای شورا موضوعات اساسی را در جلسه بعدی مطرح کنند تا اولویت ­هایی را که دستگاه­ ها پیشنهاد می ­کنند در دستور کار قرار دهیم.

وی اضافه نمود: با توجه به تغییر ذائقه هنری جامعه لازم است که مطالعات علمی راجع به نیازهای اساسی مرتبط با هنر در جامعه ایران صورت گیرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه موضوع هنر موضوعی بسیار اساسی است، ادامه داد: هنر در واقع قلمرو دوست داشتنی­ های جامعه را تشکیل می ­دهد و دوست داشتنی های جامعه حوزه ­ای است که فرهنگ و هویت جامعه به آن بستگی دارد.

عاملی درباره زمان برگزاری جلسات گفت: دوره زمانی جلسات شورا در ادوار گذشته ماهی یک جلسه بود که امیدوارم از این پس نیز به این شکل باشد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در انتها در خصوص اجرایی شدن مصوبات شورای هنر نیز گفت: مصوبات شوراهای تخصصی به اعضای شورا ابلاغ می شود و اگر پس از دو هفته از این ابلاغ اعتراضی از اعضاء نسبت به مصوبات واصل شود موضوع در صحن شورای عالی مطرح می ­شود اگر اعتراضی واصل نشود به منزله موافقت با این مصوبات تلقی شده و برای ابلاغ به رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی تقدیم می شود.

منبع: خبرگزاری فارس

به "سید عباس صالحی رئیس شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سید عباس صالحی رئیس شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید