شاه حسینی: تاج باید جوابگوی اتفاقات اهواز باشد، آیا او مصونیت دارد؟

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، رییس پیشین کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال می گوید قربانی کردن مدیران حلقه های پایین مدیریت فوتبال ایران برای این است که رییس فدراسیون فوتبال از زیر پاسخگویی برای قصوراتش فرار کند.

شاه حسینی: تاج باید جوابگوی اتفاقات اهواز باشد، آیا او مصونیت دارد؟

عبدالرحمن شاه حسینی، رئیس پیشین کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در خصوص حواشی به وجود آمده در دیدار نهایی جام حذفی فوتبال ایران اظهار کرد: من یک جمله می گویم. مسابقه دیشب نتیجه ناتوانی فدراسیون فوتبال در اجرای مقررات بود. مقررات هم قربانی مصلحت شدند. در مسابقات فوتبال در تمام جهان اگر تیمی در مسابقه حاضر نگردد داوران به رختکن تیمی که حاضر است می روند و یک گزارش برای کمیته انضباطی می نویسند و این کمیته انضباطی است که تصمیم می گیرد. اگر تیمی هم حقش ضایع شده باشد و مدعی باشد که فدراسیون فوتبال مقررات را اجرا ننموده است که قطعاً برای داماش اینچنین بوده و در این قضیه حق داشتند، آن تیم هم می تواند گزارشش را به ارکان قضائی بدهد و آنها باید تصمیم بگیرند.

او ادامه داد: در هیچ جای جهان نمی بینیم که تماشاگران را از ساعت 3 بعد از ظهر تا دو ساعت بعد از زمان معین شده برای برگزاری بازی در استادیوم نگه دارند. در هیچ جای جهان چنین مقرراتی نداریم. اینکه ما دو ساعت همه را معطل کنیم و بعد اعلام گردد که بازی برگزار نمی گردد و بعد از آن با دخالت وزارت ورزش بگویند بازی باید حتماً انجام گردد باعث می گردد فوتبال از چارچوب مقررات قانونی خودش خارج گردد. وقتی یک تیمی برای بازی و به همراه تیم داوری حاضر هستند و تیم مقابل به زمین نمی آید، در این جا مسئولان برگزاری مسابقه باید تصمیمشان را می گرفتند و به کمیته انضباطی گزارش می دادند. اما این ها از لحاظ اینکه شاید از جو استادیوم وحشت داشتند و می دانستند که خودشان نتوانستند بحث چیدمان تماشاگران را مدیریت نمایند، تصمیم گرفتند که ماجرا را با کدخدا منشی جمع نمایند.

شاه حسینی اضافه نمود: در آخر با دخالت وزارت ورزش که حق دخالت نداشت بازی با یک دستور فرمایشی برگزار گردید. بعد از بازی پرسپولیس و سپاهان و مجروحیت 250 نفر من گفتم اگر قرار است برای یک بازی فوتبال 250 نفر مجروح شوند این فوتبال را تعطیل کنید. من گفتم اگر تعطیل ننمایند و اقدامات بازدارنده را انجام ندهند و ارکان قضائی قاطعانه برخورد ننمایند مطمئن باشید درگیری های ما مثل سال های قبل در انگلستان از استادیوم ها به خیابان ها کشیده می گردد. این حرف را من 20 روز قبل گفتم و در بازی سپاهان- پرسپولیس درگیری ها به خیابان ها کشیده شد. مسئول برگزاری مسابقات، فدراسیون فوتبال است و شخص رئیس فدراسیون فوتبال است که الان باید جوابگو باشد. جالب اینجاست که الان کسانی را قربانی می نمایند که زحمت می کشند و اجرا نماینده اند و باز هم شخص اول فدراسیون را که باید جوابگو باشد کاری می نمایند که از زیر جوابگویی فرار کند.

او درباره حکمی که برای سعید فتاحی در حین برگزاری مسابقه از سوی کمیته اخلاق صادر شد هم شرح داد: طبق آئین نامه، احکام ارکان قضائی باید به وسیله دبیرکل به اشخاص حقیقی و حقوقی ابلاغ گردد. کمیته اخلاق اگر یک موقعی آمد سوء مدیریت شخص اول فدراسیون فوتبال را در جای جای فوتبال ما تحت تعقیب قرار داد آن وقت ما می توانیم اعتقاد پیدا کنیم که کمیته اخلاق کاملاً مستقلی داریم. الان می گویند که مسئولان برگزاری مسابقه سوء مدیریت داشتند در حالی که آن ها یک مقام بالادستی دارند که در اصل او باید جوابگو باشد. آن هم شخص رئیس فدراسیون فوتبال است. چرا این مصونیت را برای او ایجاد کردند؟ همه افرادی که دیشب در استادیوم بودند، باید قصورشان معین گردد و از آن طرف، حلقه اول مدیریت فدراسیون فوتبال هم باید جوابگو باشد و به کمیته اخلاق احضار گردد و جوابگوی عملکردش باشد.

رئیس پیشین کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در پاسخ به این پرسش که چه ارگانی مسئول ورود تماشاگران از محل هایی غیر از درهای اصلی استادیوم است، گفت: یکسری ارگان هستند که با هم همکاری می نمایند تا یک مسابقه ای انجام گردد. در زمان ما هم در جلسه شورای تأمین دقیقاً وظایف معین می شد. برگزاری و اداره مسابقات فوتبال با فدراسیون فوتبال است. همه این ها باید آنالیز گردد که چگونه یکسری افراد به صورت غیر قانونی وارد استادیوم می شوند. اگر هم این اتفاق می افتد باید از یگان ویژه و فدراسیون فوتبال بپرسند که چرا این رخ داده است. در این داستان هر کسی که تقصیری داشته است باید با آن برخورد بگردد. نباید کاری کنیم که با امثال آقای فتاحی که جوان است و تازه وارد مدیریت فوتبال شده و جزو حلقه های پایین مدیریت است برخورد گردد اما برای حلقه اول مدیریت مصونیت قائل شد. در ابتدا شخص فدراسیون فوتبال جوابگو باشد. آیا کمیته اخلاق آنها را هم مورد مواخذه قرار خواهد داد؟ آیا هیچ مسئولیتی برای شخص اول فدراسیون فوتبال قائل نیستید؟ این قراردادهایی که بین فدراسیون و یگان ویژه است از قبل هماهنگ شده است. اینجا نمی گردد قضاوت کرد. باید حرف فرماندهی یگان ویژه آنجا را شنید، حرف شورای تأمین آنجا را شنید، حرف کسانی که بلیت را فروختند شنید و در نهایت قضاوت کرد. این اتفاقی بود که باعث آبروریزی فوتبال ما شد.

شاه حسینی در خصوص بلیت فروشی هم اظهار کرد: باید تمام استادیوم های ما به تکنولوژی مجهز شوند و بلیت فروشی به وسیله همین تکنولوژی انجام گردد و به هیچ عنوان هم قوای قهریه اجازه ندهند که غیر از این افراد وارد استادیوم شوند. تا زمانی که فوتبال حرفه ای را در مقام عمل در کشورمان پیاده نکنیم این فوتبال ما با این وضعیت مدیریتش اتفاقاتی از این بدتر را شاهد خواهد بود. فدراسیون فوتبال با توجه به این اتفاقات دیگر توان برخورد با این ناهنجاری ها را ندارد و آن بخش از ناهنجاری ها که عنوان مجرمانه دارد باید مثل همه جای جهان به دستگاه قضایی سپرده گردد تا ناهنجاری ها را به حداقل برساند.

او اضافه نمود: اگر قرار است به یکسری نهادها و ارگان ها از بلیت ها سهمیه ای بدهند باید شماره داشته باشد و تعدادش معلوم باشد و آن تعداد را از ظرفیت استادیوم کسر نمایند و برای باقیمانده ظرفیت اقدام به بلیت فروشی نمایند. اگر قرار است به هر دلیلی سهمیه ای در نظر بگیرند باید آن را محاسبه نمایند و جایش را معین نمایند. چرا نمی توانیم در فوتبال با افراد هنجارشکن برخورد کنیم؟ برای اینکه قابل شناسایی نیستند. در استادیوم جای هیچ کسی معین نیست. اگر این معین باشد خیلی از افرادی که ناهنجاری می نمایند قابل شناسایی هستند اما الان ما مجبوریم خشک و تر را با هم بسوزانیم. قاطبه تماشاگران فوتبال ما و اهالی فوتبال ما افرادی هستند که قانون مند و قابل احترام هستند. عده قلیلی دست به ناهنجاری می زنند که به خاطر غیر حرفه ای بود فوتبال ما قابل شناسایی نیستند. اگر برای خاطیان بازی پرسپولیس و سپاهان که در تهران آن همه مجروح داد حکم قاطعی داده می شد دیگر این اتفاق در اصفهان نمی افتاد. در اهواز هم که بحث مدیریتی بود. یعنی افراد مسئول برگزاری مسابقه قطعاً قصور و تقصیر کردند و نتیجه اش یک آبروریزی بین المللی برای فوتبال ما بود. از هر کارشناسی اعم از حقوقی، مدیریتی و داوری که سوال بپرسید بیشتر آن ها می گویند این اتفاق نادری بود که فقط در فوتبال ما رخ می دهد. شما کسی را سراغ دارید که بگوید تأخیر در برگزاری بازی پرسپولیس و داماش قانونی بوده است؟

شاه حسینی در سرانجام اظهار کرد: ما با هیچ کس عناد و دشمنی شخصی نداریم. توصیه من به فدراسیون فوتبال این است که به جای این که با منتقدان بنای دعوا و مقابله بگذارند، راه حل پیشرفت فوتبال این است که حرف منتقدان را گوش بدهند و ایراد کار را اصلاح بنمایند. هر چه قدر که شما از منتقد خودتان فرار کنید مطمئن باشید که در آینده مدیریت شما دچار ضعف بیشتری می گردد. ما سر ارث پدری با کسی مرافعه نداریم. بنده و دیگر منتقدان دلمان برای فوتبال می سوزد و به جز منفعتی که برای مردم است منفعتی نداریم که انتقاد می کنیم. ما کفش هایمان را هم آویزان نموده ایم و مسئولیت هایمان را انجام داده ایم و الان هم سعی می کنیم به رسانه ها و مردم خیانت نکنیم و آن چه را که واقعیت است بگوییم. همین فدراسیون در خیلی از زمینه ها روند رو به رشدی داشته است اما در این مسائل اخلاقی نمره کاملاً مردودی می گیرد چون همواره در اجرای مقررات مصلحت اندیشی نموده ایم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شاه حسینی: تاج باید جوابگوی اتفاقات اهواز باشد، آیا او مصونیت دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاه حسینی: تاج باید جوابگوی اتفاقات اهواز باشد، آیا او مصونیت دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید