شایعه خطر شمع روشن در سرویس بهداشتی

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، به تازگی توصیه ای در شبکه های مجازی منتشر شده است مبنی بر این که به علت قطعی برق، عده ای با شمع به سرویس بهداشتی می فرایند.

شایعه خطر شمع روشن در سرویس بهداشتی

این کار به هیچ عنوان نباید انجام گردد، زیرا گازی که از فاضلاب انسانی منتشر می گردد و به بیوگاز معروف است، بسیار قابل اشتعال و خطرناک است و بردن هر نوع شعله در دستشویی ممکن است باعث انفجارهای بزرگی گردد!

در مورد اعتبار این ادعا باید بگوییم در چاه ها و فاضلاب های قدیمی که سیستم سیفون و هواکش وجود نداشت و همچنین حفره کاسه توالت مستقیم روی دهانه چاه بود، احتمال بروز این اتفاق بر اثر بالاآمدن گازهای سمی و قابل انفجار، در حد بسیار کمی وجود داشت اما در ساختمان های امروزی که وجود سیفون و هواکش لازم است و از لوله های ونت به عنوان هواکش استفاده می گردد تا این لوله ها بو و رطوبت و گازهای موجود در راستا فاضلاب را به بیرون راهنمایی نمایند این اتفاق هرگز رخ نمی دهد بنابراین اگر قرار باشد گاز فاضلاب به داخل منزل شما نفوذ کند، شما از بوی بد و نامطبوع آن، حتی دقیقه ای در منزل نمی توانید بمانید.

گازهای سمی چاه مثل متان و اتان، سولفید هیدروژن، آمونیاک، دی اکسیدکربن و مونوکسیدکربن هستند که حتی گاهی در تنفس بعضی از این گازها با خطر مرگ افراد همراه است.

انفجار در سیستم های فاضلاب شهری، معمولا خارج از محوطه سکونت شما صورت می گیرد نه درون واحد مسکونی شما. این حجم از گاز که در شرایط خاص باعث انفجار می گردد، در فاضلاب های شهری وجود دارد، نه در توالت های خانگی.

مهندس نجمه محمودی - مسؤول واحد مدیریت خطر و بلایای مرکز بهداشت شمال تهران / روزنامه وبلاگ کاتالوگ

منبع: جام جم آنلاین

به "شایعه خطر شمع روشن در سرویس بهداشتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شایعه خطر شمع روشن در سرویس بهداشتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید