طرح 11هزار کیلومتر جهت به منظور بازدید مجازی از 24 اثر ثبت جهانی، سفر مجازی به آثار جهانی ایران در ماه رمضان

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، طرح 11 هزار کیلومتر جهت به منظور بازدید مجازی از 24 اثر ثبت جهانی ایران با همکاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اجرایی خواهد شد.

طرح 11هزار کیلومتر جهت به منظور بازدید مجازی از 24 اثر ثبت جهانی، سفر مجازی به آثار جهانی ایران در ماه رمضان

به گزارش خبرنگار وبلاگ کاتالوگ، به همین منظور نشست خبری اجرای این طرح، امروز چهارشنبه 3 اردیبهشت 99 در محل مجموعه جهانی کاخ گلستان با حضور محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و امیر ناظمی معاون وزیر و رئیس مرکز فناوری اطلاعات ایران برگزار گردید.

احمد محیط طباطبایی مدیر ایکوم ایران در ابتدای این نشست در سخنانی گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا یکی از موضوعاتی که موردتوجه گرفت، بازدید مجازی از موزه ها و اماکن فرهنگی و تاریخی است که در همین رابطه در ماه مبارک رمضان با پشتیبانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بازدید مجازی از موزه ها و اماکن فرهنگی - تاریخی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

او اضافه نمود: در این طرح 24 اثر تاریخی ایران که ثبت جهانی شده است به صورت مجازی در قالب یک تور به علاقه مندان معرفی می گردد؛ در این طرح معاونت میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ایکوم ایران و گروه گردشگری مارکو پولو مشارکت دارند و این طرح در ماه مبارک رمضان در بستر فضای مجازی اجرایی خواهد شد.

او ادامه داد: این طرح از روز سوم ماه مبارک رمضان شروع می گردد و هرروز از ساعت 17 الی 18:30 به صورت زنده اجرا می گردد. در شب های قدر معماری و فضای معنوی حرم مطهر امام رضا (ع) به وسیله فضای مجازی برای علاقه مندان پخش می گردد و بعد از شب های قدر سایر اماکن تاریخی ثبت جهانی به صورت مجازی بازدید خواهند شد.

تبدیل تهدید کرونا به فرصت با ایجاد بستر بازدید مجازی از موزه ها

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این نشست با قدردانی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای همکاری با وزارت میراث فرهنگی در مورد بازدید مجازی از موزه ها در تعطیلات نوروز 99 گفت: من این فرصت تاریخی را غنیمت می دانم و درست است که شیوع کرونا مشکلاتی را ایجاد نموده و ناراحت کننده است اما انسان ها باید از تهدیدها و مشکلاتی که برای آن ها به وجود می آید به یک فرصت تبدیل کند.

او اضافه نمود: خوشبختانه همکاری بسیار خوبی بین این دو وزارتخانه ایجاد شد و در جدیدترین گام همکاری بین این دو دستگاه، مقررشده است تا یک برنامه مشخصی برای بازدید مجازی از موزه ها، کاخ موزه ها، اماکن فرهنگی تاریخی اجرا گردد و در گام جدید نیز بازدید مجازی از پایگاه های میراث جهانی را در دستور کارداریم.

طالبیان اضافه نمود: قصد داریم به گونه ای برنامه ریزی گردد که این همکاری ها بعد از مهار کرونا نیز ادامه داشته باشد چراکه میراث فرهنگی بسیار ارزشمند است و ایجاد بستر مناسب برای بازدید حضوری و مجازی یک فرصت مناسب برای آشنایی هرچه بیشتر با میراث غنی تاریخی و فرهنگی است.

او اضافه نمود: اردیبهشت همواره برای حوزه میراث فرهنگی دارای اهمیت بوده چراکه بعد از عبور از روز جهانی بناها در آخر فروردین به روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی در اردیبهشت می رسیم. در این میان با توجه به شیوع کرونا امکان سفر برای گردشگران وجود ندارد لذا به نظر می رسد فراهم شدن بستر بازدید مجازی از آثار تاریخی و موزه ها یک فرصت مناسب است.

معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه نمود: این طرح با عنوان 11 هزار کیلومتر راستا با همکاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و گروه گردشگری مارکو پولو اجرا خواهد شد و 24 اثر تاریخی ایران که ثبت جهانی شده در فضای مجازی برای علاقه مندان قابل بازدید است و یک تور مجازی بسیار خوب تعریف شده است.

او در ادامه گفت: همچنین برای بازدید از آثار ثبت ملی نیز می توان برنامه ریزی کرد و بعد از ماه مبارک رمضان این فرصت بازدید مجازی برای این آثار نیز فراهم گردد و آثاری که اهمیت بیشتری دارد و کمترمعرفی شده است، در قالب تورمجازی معرفی شوند.

طالبیان ادامه داد: در ادامه همکاری ها با وزارت ارتباطات به یک تفاهم خوب دیگری رسیدیم. یک صندوق ذخیره اطلاعات دیجیتالی با همکاری وزارت ارتباطات تشکیل خواهد شد و دودیتا سنتر با ظرفیت بسیار بالا به این موضوع اختصاص خواهد یافت و آرشیو عکس، فیلم و ... مرتبط با آثار فرهنگی تاریخی که یک ثروت غیرقابل جایگزین است، در این صندوق دیجیتال ذخیره خواهد شد.

شروع طرح 11هزار کیلومتر راستا از چغازنبیل

امیر ناظمی معاون وزیر و رئیس مرکز فناوری اطلاعات ایران نیز در این نشست گفت: در این طرح که از چغازنبیل شروع می گردد، هرروز یک ساعت ونیم به صورت مجازی فیلم و تصاویر پخش می گردد.

او گفت: شرکت رایتل نیز به عنوان شرکت پشتیبان در این طرح حضور دارد و ماشین سیار این شرکت در این طرح با گروه همراه است.

ناظمی ادامه داد: شیوع ویروس کرونا به عنوان یک چالش جهانی ما را بر این داشت تا یک کار جدید ارائه دهیم و این قدم در نوزو 99 با بازدید مجازی از موزه ها برداشته شد و بیش از انتظار ما مورد استقبال نهاده شد که در همین رابطه تصمیم گرفتیم این موضوع نیز در ادامه اجرایی گردد.

معاون وزیر و رئیس مرکز فناوری اطلاعات ایران در بخش دیگری از صحبت های خود، توضیح داد: اتفاق مهمی که در این خصوص وجود دارد نوع نگاه هم افزایی بین دو وزارتخانه و نیز همکاری بخش خصوصی در این طرح است که منجر به برگزاری تور مجازی به مساحت 11 هزار کیلومتر شده است.

او اضافه نمود: بازدید مجازی از اماکن تاریخی در این طرح برای علاقه مندان کاملاً رایگان است و این امکان وجود دارد که مخاطب در طول بازدید مجازی می تواند سؤالات خود را مطرح کند و کارشناسان میراث فرهنگی به صورت آنلاین پاسخ خواهند گفت.

منبع: میراث آریا

به "طرح 11هزار کیلومتر جهت به منظور بازدید مجازی از 24 اثر ثبت جهانی، سفر مجازی به آثار جهانی ایران در ماه رمضان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح 11هزار کیلومتر جهت به منظور بازدید مجازی از 24 اثر ثبت جهانی، سفر مجازی به آثار جهانی ایران در ماه رمضان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید