لهجه های دسته دختران از فیلتر یک آبادانی رد شده است

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، مشاور لهجه فیلم دسته دختران تاکید کرد که تمام لهجه ها و آواهای بازیگران این فیلم از فیلتر یک آبادانی رد شده است.

لهجه های دسته دختران از فیلتر یک آبادانی رد شده است

ناهید عساکره در پی بعضی انتقادها به لهجه بازیگران فیلم دسته دختران به کارگردانی منیر قیدی، با اشاره به اینکه خودش در آبان بزرگ شده و زندگی کرده است، به وبلاگ کاتالوگ گفت: قطعا اعتراض ها و انتقادهای مطرح شده به این دلیل بوده که تفاوت میان لهجه و آوا تشخیص داده نشده است.

وی اعلام نمود : در شهر آبادان هیچکس در کوچه و خیابان و اداره یک جور صحبت نمی کند و هر کسی با برداشتی که از لهجه و آوا دارد صحبت می کند، یعنی طبق محیطی که در آن بزرگ شده است؛ حتی واژه هایی که برای اشاره به موضوعی استفاده می شوند شبیه هم نیستند ما این ویژگی ها را در فیلم دسته دختران وارد کردیم و برهمین اساس کاراکترهای سیمین، فرشته و آذر با لهجه کامل آبادانی صحبت می کنند، وجیهه با لهجه عربی و یگانه کمایی با بازی نیکی کریمی که از قشر فرهنگی جامعه آبادان است با آوای آبادانی صحبت می کند. این مورد کاملاً مطابق با نظر من به عنوان مشاور لهجه فیلم بوده و هر چه من به خانم قیدی انتقال دادم و صحبتی که با خانم کریمی داشتم، اجرا شده است.

او اضافه کرد: هر کسی از آوا و لهجه برداشتی دارد و اینکه بعضی می گویند لهجه خانم کریمی اشتباه هست را قبول نمی کنم. اگر آنچه در نوع بیان این شخصیت وجود دارد، بیشتر از این می شد به سمت لهجه می رفت در حالی که برای کاراکتری که یگانه کمایی در فیلم دارد فقط آوا در نظر گرفته شده است. این آوا را در شمال کشور هم می توان متوجه شد. علاوه براین هیچگاه یک معلم آبادانی را در همین شهر آبادان نمی توانید پیدا کنید که با لهجه غلیظ آبادانی صحبت کند. من و خانواده ام بزرگ شده آبادان هستیم و معلمی را نمی بینید که با لهجه صحبت کند. ما قصد داشتیم این تفاوت را در فیلم نشان دهیم به همین دلیل شخصیتی از قشر فرهنگی آبادان صرفا با آوا صحبت می کند.

وی تاکید کرد: اگر غلظت جنوبی یا آبادانی نقشی که خانم کریمی بازی میکرد به گوش مخاطبی کم آمده است، به این دلیل بوده که آن را با لهجه های دیگر بازیگران مقایسه کرده است.

عساکره ادامه داد: من به عنوان یک آبادانی به خانم نیکی کریمی گفتم که خودم آوا دارم و ممکن است هنگام تعریف چیزی، انتها بعضی کلمات را کشیده ادا کنم. این کاملا براساس آوای آبادانی است و اگر گفته می شد رفتُم، گفتُم تبدیل به لهجه می شد. متاسفانه یک باور غلط ایجاد شده و تفاوت میان لهجه با آوا تشخیص داده نمی شود چرا که در طول این سال ها که فیلم های جنگی ساخته شده همه با لهجه آبادانی صحبت کردند اما در واقعیتِ امروز بجز سالخوردگان ما، کسی را نمیتوان پیدا کرد که آبادانی غلیظ صحبت کند. در دسته دختران هم بخاطر فلش بک به زمان جنگ و طبق کاراکتر، تصمیم گیری شد و تاکید می کنم که خانم کریمی و دیگر بازیگران اشتباه صحبت نکردند و چیزی هم از دست ما در نرفته است. من سه بار هنگام تدوین حضور داشتم و اطمینان می دهم تمام این لهجه ها و آواها از فیلتر یک آبادانی رد شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "لهجه های دسته دختران از فیلتر یک آبادانی رد شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لهجه های دسته دختران از فیلتر یک آبادانی رد شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید