مونسان: سردیس سرباز هخامنشی یکشنبه رونمایی می شود، خبر خوب دیگری در حوزه میراث فرهنگی در راه است

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با بیان اینکه یکشنبه از سردیس سرباز هخامنشی رونمایی می شود، گفت: مورد مشابه با این اثر تاریخی نیز شناسایی شده است .

مونسان: سردیس سرباز هخامنشی یکشنبه رونمایی می شود، خبر خوب دیگری در حوزه میراث فرهنگی در راه است

علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع وبلاگ کاتالوگ درباره سردیس سرباز هخامنشی که به ایران برگشت، گفت: این قطعه 80 سال بود که به صورت غیرمجاز از کشور خارج شده بود و ما پنج روز قبل از اینکه در نیویورک به حراج گذاشته شود، متوجه این موضوع شدیم و با همکاری وزارت امور خارجه ابتدا حکم توقیف آن در حراج را گرفتیم و دادستانی آمریکا در این مورد با ما همکاری کرد. سپس با ارائه اسناد و مدارک لازم ثابت کردیم که مالکیت این قطعه با ایران است و خوشبختانه در سفر رئیس جمهور به کشور بازگشت.

او اضافه کرد: خبر خوب دیگری نیز وجود دارد که مورد مشابه این موضوع شناسایی شده که فعلا نمی خواهیم مکان آن را بگوییم ولی بعد از آنکه اقداماتمان جلو رفت آن را نیز اعلام می کنیم.

مونسان در ادامه در پاسخ به این پرسش که چرا آن طور که باید این موضوع پوشش رسانه ای داده نشد، گفت: می خواستیم کار تحویل این قطعه انجام شود و بعد موضوع را رسانه ای کنیم. ولی فکر می کنم روز یکشنبه با حضور همه رسانه ها مراسم رونمایی آن را انجام دهیم. در این مراسم خود قطعه هخامنشی را هم به نمایش می گذاریم و انشاءالله با چرخاندن این قطعه در شهرهای مختلف مردم در همه جای کشور بتوانند از این قطعه بازدید داشته باشند. این را نیز باید اضافه کنم که در حال حاضر سردیس سرباز هخامنشی در موزه ملی است اما نهایتا در خود تخت جمشید و در همان محلی که این قطعه برداشته شده نصب خواهد شد.

او ادامه داد: خبر بعدی این است که بعد از نمایشگاه موفقی که با همکاری موزه لوور فرانسه برگزار کردیم، در حال حاضر یک نمایشگاه مشترک نیز با موزه هلند در حال برگزاری است که از دیروز آغاز شده و مردم می توانند از آن بازدید داشته باشند. البته این موضوع اقدام متقابل بوده و ابتدا نمایشگاه ایران تمدن بزرگ در هلند به نمایش گذاشته شد و در اقدامی متقابل در حال حاضر هلند در تهران نمایشگاه برگزار می کند. این روند برگزاری نمایشگاه مشترک را با همه کشورهای دنیا در حال جلو بردن هستیم که این موضوع به تعمیق روابط ایران با کشورهای مختلف دنیا خیلی کمک خواهد کرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در بخش دیگری از صحبت هایش درباره تعطیلات زمستانی گفت: وزیر آموزش و پرورش به ما این طور قول داده که این طرح را همین امسال اجرایی کنیم و در حال حاضر پیگیری ها باید از سمت شما به ایشان باشد. ما تمام تلاش خود را کردیم که این موضوع اتفاق بیفتد چرا که اعتقاد داریم، نقطه اوج گردشگری دیگری را برای کشور ایجاد خواهد کرد. البته جناب بطحایی هم همراهی را با ما داشته و با کلیات این طرح موافق است. البته باید همه تدابیر قانونی این موضوع از سوی ایشان در نظر گرفته شود که اگر این موضوعات قانونی را بتوانند حل کنند همین امسال اتفاق می افتد.

او در پاسخ به اینکه آیا باید مجلس درباره این موضوع تصمیم گیری کند، گفت: موضوعی که وجود دارد همین است که در شورای عالی آموزش و پرورش می تواند اجرا شود یا اینکه مجلس محترم هم باید آن تصویب کند، اگر قرار باشد روند مجلس طی شود بعید می دانیم امسال بتوانیم طرح را عملی سازیم. امید داریم که با همین شورای عالی آموزش و پرورش قابل حل باشد البته تعداد زیادی از کنندگان محترم هم این طرح را تایید کردند و حتی ما امضای زیادی از کنندگان مردم را برای این موضوع داشتیم که همین دیروز این امضاها را برای وزیر آموزش و پرورش نیز فرستادیم.

مونسان گفت: تعطیلات زمستانی موضوع بسیار خوبی است و مزیت های حاشیه ای آن هم این است که سبب کاهش آلودگی شهر تهران که در آن ایام در اوج خود قرار گرفته است نیز می شود. به علاوه این موضوع نشاط اجتماعی را نیز افزایش می دهد و در خیلی از نقاط دنیا نیز این تعطیلات زمستانی وجود دارد که امیدواریم ما نیز امسال بتوانیم آن را اجرا کنیم.

منبع: سازمان میراث فرهنگی

به "مونسان: سردیس سرباز هخامنشی یکشنبه رونمایی می شود، خبر خوب دیگری در حوزه میراث فرهنگی در راه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مونسان: سردیس سرباز هخامنشی یکشنبه رونمایی می شود، خبر خوب دیگری در حوزه میراث فرهنگی در راه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید