ناآرامی های جدید با بازگشت الحریری به سِمت نخست وزیری

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، اندیشکده استراتفور در گزارشی به تحلیل شرایط لبنان با بازگشت دوباره سعد الحریری به سِمت نخست وزیری پرداخت و آینده این کشور را با وجود او نه چندان امیدوارکننده پیش بینی کرد و این کشور را دستخوش ناآرامی های جدید دانست.

ناآرامی های جدید با بازگشت الحریری به سِمت نخست وزیری

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ کاتالوگ، پایگاه خبری الخلیج الجدید امروز (دوشنبه) به نقل از این اندیشکده نوشت: انتخاب مجدد الحریری احتمالاً دریچه ای برای یاری فرانسه به این کشور خواهد گگردد و در نتیجه شرایط اقتصادی لبنان را بهبود می بخشد، اما به نظر می رسد که اصلاحات سیاسی در این کشور بر خلاف تصور عامه منجر به ایجاد دور جدیدی از ناآرامی خواهد شد.

استراتفور آورده است: در 22 اکتبر (یکم آبان) میشل عون رئیس جمهوری لبنان پس از رای اعتماد مجلس این کشور، الحریری را به عنوان نخست وزیر منصوب کرد و وی را مامور تشکیل دولت نمود. بیشتر احزاب سیاسی لبنان با انتصاب الحریری به نخست وزیری این کشور موافقت کردند که این نشان دهنده تأیید فرقه ای برای پست نخست وزیری است. این در حالی است که حزب الله به رغم عدم موافقت با سایر نامزدها، تا به امروز به طور ضمنی با معرفی الحریری موافقت نموده است.

به نوشته این اندیشکده، حریری نامزد یک راه چاره سازش آمیز برای مدیریت درگیری های سیاسی و همچنین روابط خارجی لبنان به شمار می آید که می تواند پویایی سیاسی گذشته را به این کشور باز گرداند.

در ماه های پس از انفجار فاجعه بار بندر بیروت، این انفجار هرج و مرج سیاسی ناشی از بحران اقتصادی مداوم را تعمیق بخشید و نخبگان سیاسی در لبنان در کوشش بودند تا نامزدی مناسب برای نخست وزیری پیدا نمایند که بتواند تمام منافع آنها را تضمین کند و با سیستم های فرقه ای پیچیده کشور مطابقت داشته باشد. و این الحریری بود که پس از سالها انجام این مأموریت، به چهره آشنای ثبات تبدیل شد.

استراتفور اضافه کرد که ارزش پوند لبنان پس از خبر انتصاب الحریری افزایش یافت و این نشانگر رضایت در بازار اقتصادی محلی برای نامگذاری الحریری است.

حریری دهه ها تجربه مانور در شبکه پیچیده ای از سیاستمداران در بیروت را دارد.

او همچنین به میانجیگری بین متحدان خارجی مانند فرانسه و ایالات متحده و همچنین کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس مانند عربستان سعودی که ملیت آن را هم دارد، شناخته می گردد.

به نوشته استراتفور، حریری احتمالاً یک دولت تکنوکراتیک ایجاد خواهد نمود که بر اجرای اصلاحات اقتصادی محدود که شرایط فرانسه را برای یاری اقتصادی وعده داده شده تأمین کند، متمرکز خواهد نمود.

در همین حال، رهبران فرقه ای که به دولت حریری ملحق می شوند، سرمایه سیاسی و اقتصادی و منافع جناحی خود را در طول تشکیل دولت حفظ خواهند کرد.

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه قول میلیون ها دلار یاری اقتصادی به لبنان را در ازای اصلاحات اقتصادی و سیاسی داده است، از جمله تغییرات در مدیریت شرکت فاسد برق این کشور، تغییرات در نحوه خریدهای دولت، بهبود کنترل فساد و برنامه ای برای افزایش بعضی از اشکال حمایت دولت بدون ایجاد هزینه اضافی جهت فقرای لبنان.

بر طبق پیش بینی این اندیشکده، اگر حریری یک پویایی سیاسی راکد داشته باشد، خشم بسیاری از شهروندان لبنانی را که مشتاق تغییرات ساختاری هستند، تشدید می نماید که احتمالاً دور جدیدی از مطالبات را برای اصلاحات سیاسی عمیق تر از اصلاح دولت جدید فراهم می نماید.

در واکنش به خبر نامزدی الحریری، معترضان ضد دولتی عصر روز 21 اکتبر یادبودی را در مرکز شهر بیروت به آتش کشیدند و بر ادامه تظاهرات تاکید کردند.

این نوع ناآرامی ها احتمالا با توجه به اینکه نامزدی حریری مستقیماً نقض عمده خواست جنبش اعتراضی ضد فساد و خارج از نخبگان سیاسی موجود است، ادامه خواهد یافت.

از دست دادن اعتماد بسیاری از لبنانی ها به توانایی سیاستمداران برای تغییر شرایط موجود نیز به این معنی است که کوشش برای مهاجرت از لبنان در دوره نخست وزیری حریری همچنان بالا خواهد بود.

استراتفور اضافه کرد که جنبش اعتراضی ضد دولت در اکتبر 2019 با وخیم تر شدن بحران اقتصادی که منجر به کاهش ارزش پوند لبنان و شرایط ناگوار زندگی برای عموم مردم شد، شروع گشت.

اصلاح نظام سیاسی لبنان بر اساس شواهد تاریخی موجود در این کشور سخت است، با توجه به اینکه این نظام برای انتها دادن به یک جنگ داخلی ایجاد شده است، بنابر این حریری ترجیح داد تا همه فرقه های لبنان را بر سر میز مذاکره قرار دهد.

مقامات لبنان و قبرس طی چند ماه گذشته افزایش کوشش برای مهاجرت غیرقانونی با قایق از سواحل لبنان را اعلام نموده اند که نشان دهنده شدت بحران اقتصادی در لبنان و کاهش خوش بینی در بین آنها است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ناآرامی های جدید با بازگشت الحریری به سِمت نخست وزیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناآرامی های جدید با بازگشت الحریری به سِمت نخست وزیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید