هرآنچه که باید درباره لایه برداری ایمن پوست خود بدانید

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، لایه برداری سلول های مرده باعث حذف شدن لایه خارجی پوست شما می گردد. با لایه برداری شما می توانید خشکی یا کدر بودن پوستتان از بین ببرید و بعلاوه با افزایش گردش خون، ظاهری شفاف تر و زیباتر به پوست خود بدهید. روش های مختلفی برای لایه برداری پوست وجود دارد؛ نوع پوست شما معین می نماید که به وسیله کدام روش و چندبار باید لایه برداری انجام دهید. برای بعضی از بیماری های پوستی مانند بیماری رزاسه (آکنه رزاسه) معمولا لایه برداری پیشنهاد نمی گردد. در ادامه این مطلب با مجله خبرنگاران همراه باشید تا با روش های لایه برداری پوست بیشتر آشنا شوید.

هرآنچه که باید درباره لایه برداری ایمن پوست خود بدانید

انواع لایه برداری و پاکسازی پوست

روش ها و ابزارهای متفاوتی برای لایه برداری پوست وجود دارد. اسکراب و برس های صورت از نوع پاکسازی مکانیکی یا فیزیکی هستند. اسیدها و لایه برداری پوست از نوع پاکسازی شیمیایی هستند.

لایه برداری مکانیکی

 • برس پاکسازی؛ این برس معمولا نوعی برس مویی است که روی پوست صورت یا بدن برای از بین بردن لایه های سلول های مرده پوست استفاده می گردد. بعضی از این برس ها برای پاکسازی خشک طراحی شده اند. مدل های دیگر را می توانید به همراه شوینده صورت یا بدنتان بهره ببرید.
 • اسفنج پاکسازی؛ اسفنج ها یک روش ملایم تر برای لایه برداری پوست هستند. شما می توانید یک اسفنج لایه بردار را به همراه آب گرم، صابون یا شوینده بدن در حمام بهره ببرید.
 • دستکش پاکسازی؛ اگر استفاده کردن از برس یا اسفنج برای شما سخت است، می توانید از دستکش پاکسازی به جای آن ها بهره ببرید. استفاده از دستکش ها برای منطقه ها گسترده تر مانند پاها برای شما راحت تر خواهند بود.
 • اسکراب؛ اسکراب پوست را می توان مستقیما و به وسیله حرکات ملایم و دایره شکل روی پوست اعمال کرد. بعد از اسکراب کردن می توانید پوست خود را به وسیله آب گرم بشویید.

لایه برداری شیمیایی

 • اسیدهای آلفا هیدروکسی (AHAs)؛ اسیدهای گلیکولیک، لاکتیک، تارتاریک و سیتریک از نمونه های اسیدهای آلفا هیدروکسی هستند. این اسیدها پیوندهایی که سلول های کدر و مرده را روی سطح پوست شما نگه می دارند را جدا می نماید. این کار باعث می گردد که پوست شما به طور طبیعی سلول های مرده را از بین ببرد.
 • اسیدهای بتا هیدروکسی (BHAs)؛ بتا هیدروکسیل و سالیسیک اسیدها مثال هایی از اسیدهای بتا هیدروکسی هستند. این اسیدها برای پوست های مستعد آکنه مناسب تر هستند.

چگونه با توجه به نوع پوست، آن را پاکسازی و لایه برداری کنیم؟

هنگام لایه برداری از روش مکانیکی، مهم است که با پوست خود ملایم باشید. برای اسکراب کردن یا استفاده از لوازم لایه برداری از انگشتانتان با حرکات دایره ای شکل کوچک یاری بگیرید. اگر از برس استفاده می کنید، حرکت های کوتاه و سبک انجام دهید و بعد از حدود 30 ثانیه پوستتان را به وسیله آب گرم بشویید؛ توجه کنید که آب نباید داغ باشد. اگر پوست شما دارای بریدگی، زخم باز و یا آفتاب سوختگی است، از لایه برداری آن قسمت ها دوری کنید. بعد از لایه برداری حتما از مرطوب نماینده با SPF بهره ببرید.

پوست خشک

لایه برداری و پاکسازی برای پوست های خشک و پوست هایی پوسته پوسته می شوند، اهمیت بسیار زیادی دارد. بهتر است اگر پوست خشکی دارید از روش مکانیکی برای لایه برداری پوستتان استفاده نکنید؛ زیرا خشکی و پوسته پوسته شدن پوست شما را افزایش می دهد. پاکسازی پوست به وسیله اسیدهای AHA برای پوست های خشک مؤثرتر هستند. اسید گلیکولیک به حذف سلول های مرده ای که روی پوست هستند یاری می نماید و باعث سالم شدن آن می گردد. بعد از استفاده از اسید گلیکولیک حتما از مرطوب نماینده و SPF بهره ببرید تا پوستتان در معرض آسیب های ناشی از نور خورشید قرار نگیرد.

پوست حساس

برای پوست های حساس از لایه برداری مکانیکی خودداری کنید. این روش ها پوست شما را تحریک می نمایند و می توانند منجر به آسیب های پوستی هم بشوند. از یک لایه بردار شیمیایی ملایم بهره ببرید و با یک پارچه تمیز به طور نرم و آرام روی آن بمالید. اگر پوستتان حساس و آکنه دار است، با مشورت با متخصص پوستتان می توانید روش لایه برداری به وسیله سالیسیلیک اسید را هم امتحان کنید.

پوست چرب

برای پوست های چرب از لایه برداری مکانیکی و برس می توانید بهره ببرید. با لایه برداری مکانیکی به راحتی می توانید لایه اضافی روی پوستتان را از بین ببرید. برای نتیجه بهتر می توانید از اسکراب هم بهره ببرید.

پوست نرمال

اگر پوست شما هیچ عارضه ای ندارد و نرمال است، می توانید برای پاکسازی پوستتان هر روشی که دوست دارید را انتخاب کنید. لایه برداری مکانیکی و شیمیایی هر دو برای پوستتان بی خطر خواهد بود. البته بهتر است که روش ها را امتحان کنید تا ببینید کدام روش روی پوستتان نتیجه بهتری را ایجاد می نماید.

پوست ترکیبی و مختلط

پوست های مختلط معمولا به ترکیبی از لایه برداری مکانیکی و شیمیایی احتیاجمند هستند. توجه کنید که هر دو روش را همزمان در یک روز انجام ندهید؛ زیرا باعث تحریک و حساسیت پوست شما می گردد. بعد از انجام لایه برداری اگر احساس کردید که پوستتان خشک شده است، حتما از مرطوب نماینده بهره ببرید.

لایه برداری با توجه به قسمت های بدن

در هنگام لایه برداری قسمت های حساس بدن به خصوص صورت باید حتما مراقب باشید. لایه برداری بیش از حد ممکن است منجر به خشک شدن، قرمز شدن و یا خارش پوست شما گردد. بهتر است که قبل از پاکسازی، با متخصص پوستتان مشورت کنید تا معین گردد کدام روش پاکسازی برای پوست شما مناسب تر و بی خطرتر است.

پوست صورت

نوع لایه برداری که برای پوست صورتتان استفاده می کنید بسیار مهم است و باید با توجه به نوع پوستتان انتخاب گردد. برای لایه برداری مکانیکی و استفاده از اسکراب، باید آن را با انگشتانتان روی پوست بمالید و پوستتان را با حرکات کوچک و دایره ای شکل مالش دهید و در نهایت به وسیله آب ولرم پوستتان را تمیز کنید. اگر از لایه بردار شیمیایی که مایع است استفاده می کنید، از یک پد پنبه ای یا دستمال تمیز بهره ببرید.

پوست دست ها و پاها

ساده ترین روش برای پاکسازی پوست دست ها و پاها، استفاده از برس، اسفنج یا دستکش پاکسازی است. این گزینه ها به شما یاری می نمایند تا از شر سلول های مرده پوستتان خلاص شوید و بعلاوه به گردش خون بهتر هم یاری می نماید. بعلاوه اگر دوست دارید می توانید از اسکراب هم بهره ببرید. علاوه بر این می توانید از سنگ پا برای کف پاهایتان هم بهره ببرید.

نواحی تناسلی

برای لایه برداری نواحی تناسلی می توانید از برس پاکسازی یا لیف نرم بهره ببرید. همواره این کار را زیر آب ولرم انجام دهید تا ابتدا پوستتان نرم گردد. اگر از برس یا اسکراب استفاده می کنید دقت زیادی به خرج دهید و با ملایمت این کار را انجام دهید.

هرچند وقت یک بار باید لایه برداری انجام دهید؟

اینکه پاکسازی و لایه برداری را چند وقت یک بار انجام دهید بستگی به نوع پوست و روش لایه برداری که استفاده می کنید دارد. بعضی از لایه بردار های شیمیایی ممکن است بسیار قوی باشند. بعلاوه پوست های چرب و مستعد جوش، احتیاجمند پاکسازی مکرر هستند. معمولا توصیه می گردد که ماهی یک بار حتما پاکسازی پوست و لایه برداری انجام گردد. اما اگر مطمئن نیستید که پوست شما چه قدر به پاکسازی و لایه برداری احتیاج دارد، حتما از یک متخصص پوست یاری بگیرید.

در هنگام لایه برداری، اگر متوجه شدید که پوستتان قرمز یا ملتهب شده است، لایه برداری را متوقف کنید. در صورت استفاده از بعضی داروها یا محصولات آکنه مانند رتینول یا بنزوئیل پراکسید، از انجام لایه برداری خودداری کنید؛ زیرا ممکن است باعث گردد پوستتان بیشتر تحریک شده و جوش بزند.

فواید لایه برداری پوست

فواید لایه برداری کردن پوست شامل موارد زیر می گردد:

 • از بین بردن سلول های مرده پوست
 • بهبود گردش خون در پوست
 • با بهبود گردش خون، باعث روشن تر و شفاف تر شدن پوست شما می گردد.
 • به پوست اجازه جذب بهتر آبرسان ها و سرم ها را می دهد.

چگونه لایه سلول های مرده را از روی پوست برداریم؟

ابتدا لایه برداری را درک کنید

پوست شما حدودا هر 30 روز یک بار، یک چرخه گردش طبیعی را پشت سر می گذارد. زمانی که این اتفاق می افتد، لایه بیرونی پوست شما (اپی درم) می ریزد و لایه جدیدی ظاهر می گردد. با این حال، چرخه گردش سلول همواره همین قدر واضح نیست. گاهی اوقات، سلول های مرده پوست به طور کامل از بین نمی فرایند که منجر به پوسته پوسته شدن، ایجاد لک بر روی پوست و مسدود شدن منافذ می شوند. برای جلوگیری از این اتفاق، شما احتیاج به لایه برداری پوست دارید.

پوست خود را بشناسید

قبل از انتخاب نوع روش لایه برداری، شناخت نوع پوستتان اهمیت بسیار زیادی دارد. به خاطر داشته باشید که نوع پوست می تواند با افزایش سن، تغییرات آب و هوایی و عوامل سبک زندگی مانند سیگار کشیدن تغییر کند.

5 نوع اصلی پوست عبارت اند از:

 • پوست خشک؛ این نوع پوست معمولا دارای لکه های خشک بیشتری است و احتیاج به مرطوب نمایندگی بیشتری دارد. احتمالا متوجه شده اید که در هواهای سرد و خشک، پوست شما خشک تر هم می گردد.
 • پوست مختلط؛ این نوع پوست کاملا خشک نیست و کاملا چرب هم نیست. به احتمال زیاد پوست شما در منطقه T (بینی، پیشانی و چانه) چرب و در قسمت های گونه و فک خشک باشد. پوست های مختلط شایع ترین نوع پوست هستند.
 • پوست چرب؛ این نوع پوست به وسیله چربی اضافه پوست شناخته می شوند. این چربی های طبیعی به وسیله غدد چربی زیر منافذ پوستی فراوری می شوند و اغلب باعث بسته شدن منافذ پوست و ایجاد جوش و آکنه می شوند.
 • پوست حساس؛ این نوع پوست به راحتی به وسیله انواع عطرها، مواد شیمیایی و مصنوعی تحریک می شوند. ممکن است شما پوست چرب، خشک یا مختلط داشته باشید که حساس هم باشد.
 • پوست نرمال؛ این نوع پوست هیچ گونه خشکی، چربی اضافه و یا حساسیت نسبت به چیزی ندارد. پوست نرمال بسیار کمیاب است؛ بیشتر افراد پوست چرب و یا خشک دارند.

برای مشخص نوع پوستتان می توانید از متخصص پوستتان سوأل بپرسید و یا در خانه مراحل زیر را انجام دهید:

 1. پوستتان را به خوبی بشویید و تمیز کنید و مطمئن شوید هرگونه آرایش را از روی آن پاک نموده اید.
 2. پوستتان را خشک کنید اما هیچ مرطوب نماینده یا تونری به آن نزنید.
 3. یک ساعت صبر کنید و سپس یک دستمال تمیز را روی قسمت های مختلف صورتتان بکشید.

اگر دستمال از همه قسمت های صورتتان چربی جذب کند، پوست شما چرب است ولی اگر دستمال در بعضی قسمت ها چربی جذب کند، پوست شما مختلط است. و اگر دستمال شما هیچ چربی ای را جذب نکند، پوست شما یا خشک است یا نرمال. اگر پوست شما پوسته پوسته می گردد و معمولا خشک می گردد، پوست شما خشک است.

لایه برداری شیمیایی

ممکن است سخت به نظر برسد؛ اما لایه برداری شیمیایی ملایم ترین روش است. با این حال باید مطمئن شوید که تمام دستورالعمل های سازنده را رعایت می کنید؛ زیرا به راحتی ممکن است در مصرف آن زیاده روی نموده و آسیب های جدی به پوستتان وارد کنید.

اسیدهای آلفا هیدروکسی

اسیدهای آلفا هیدروکسی ساخته شده بر پایه ترکیبات گیاهی هستند که به حذف سلول های مرده در سطح بیرونی پوست به شما یاری می نمایند. گلیکولیک اسید، اسید سیتریک، مالیک اسید و لاکتیک اسید از اسیدهای آلفا هیدروکسی متداول هستند. شما می توانید لایه بردارهای AHA را یا محصولاتی که در ترکیباتشان این اسیدها را دارند تهیه و بهره ببرید.

اسیدهای بتا هیدروکسی

این اسیدها، سلول های مرده را از عمق منافذ پوستی شما جدا می نمایند و همین طور می توانند به کاهش جوش و آکنه هم یاری کند. این اسیدها برای پوست های چرب که بیشتر مستعد جوش هستند مناسب اند.

آنزیم ها

لایه برداری آنزیمی، حاوی آنزیم هایی است که معمولا از میوه ها گرفته می گردد و سلول های مرده پوست را از بین می برند. آنزیم ها برخلاف AHAها و BHAها، گردش سلولی را افزایش نمی دهند. این به این معنی است که لایه جدیدی از پوست را در معرض دید قرار نمی دهند. در نتیجه روش مناسبی برای افرادی هستند که پوست حساسی دارند.

لایه برداری مکانیکی

لایه برداری مکانیکی، سلول های مرده را به صورت فیزیکی از بین می برد. این روش ملایمت کمتری نسبت به لایه برداری شیمیایی دارد و بیشتر مناسب پوست های معمولی و چرب است و این روش برای پوست های خشک توصیه نمی گردد.

پودرها

پودرهای لایه بردار، از ذرات ریز برای حذف چربی و سلول های مرده استفاده می نمایند. برای استفاده از پودرها، باید آن را باید میزانی آب مخلوط کنید تا موادی خمیر شکل ایجاد گردد و سپس آن را روی پوست خود پخش کنید. برای نتایج قوی تر، میزان آب را کمتر بریزید تا مواد شما غلظت بیشتری داشته باشد.

برس خشک

برس خشک، یعنی استفاده از برس مویی برای از بین بردن لایه اضافی پوست است. برای این روش، ابتدا پوستتان را مرطوب کنید و سپس با حرکات دایره ای کوچک تا 30 ثانیه برس بزنید. اگر پوست حساسی دارید یا روی پوستتان زخم است یا آفتاب سوختگی دارید، از انجام این روش خودداری کنید.

لیف حوله ای

اگر جز دسته افراد خوش شانس هستید که نوع پوستتان نرمال است، می توانید از یک لیف حوله ای برای لایه برداری پوستتان بهره ببرید. قبل از انجام این کار، پوستتان را با آب مرطوب کنید.

از چه مواردی استفاده نکنیم؟

صرف نظر از نوع پوستی که دارید، از لایه بردارهایی که حاوی ذرات سوزاننده یا درشت هستند دوری کنید؛ زیرا می توانند به پوست شما، مخصوصا پوست صورت آسیب برسانند. بسیاری از اسکراب ها، حاوی ترکیباتی هستند که ممکن است برای پوست شما خشن باشند.

از استفاده از لایه بردارهایی که حاوی مواد زیر هستند خودداری کنید:

 • شکر
 • جوش شیرین
 • پوست خشکبار
 • نمک های دانه درشت
 • مهره های تزیینی

نکات ایمنی که باید رعایت کنید

لایه برداری پوست معمولا باعث می گردد پوست نرم و صاف تری داشته باشید. برای حفظ این نتایج باید مطمئن شوید که از لایه بردار خوبی استفاده می کنید که به پوستتان آسیب نرساند.

 • اگر پوست خشکی دارید، لایه برداری را انتخاب کنید که مرطوب نمایندگی بیشتری دارد و حاوی لوسیون است.
 • اگر پوست مختلط یا چرب دارید، در پی یک لوسیون سبک، بدون روغن، بدون مرطوب نمایندگی و بر پایه ژل باشید.
 • به احتمال زیاد از اهمیت استفاده از کرم ضد آفتاب خبر دارید؛ اما اگر لایه برداری نموده اید، این اهمیت بیشتر است. زمانی که لایه برداری انجام می دهید، پوست شما بیشتر در معرض نور خورشید قرار می گیرد و حساس تر است؛ در نتیجه احتمال آفتاب سوختگی وجود دارد. به همین دلایل، از کرم ضد آفتاب که حاوی SPF باشد حتما بهره ببرید.
 • در صورتی که آکنه فعال، بیماری زمینه ای یا بیماری هایی مانند زگیل یا رزاسه دارید، برای لایه برداری باید دقت بیشتری داشته باشید.
 • قبل از خرید هر محصولی، حتما آن را تست کنید؛ برای مثال، میزانی از آن را روی قسمت داخلی بازو یا ساعدتان بمالید. اگر بعد از 24 ساعت هیچ نشانه ای از حساسیت ندیدید، می توانید آن را روی صورتتان هم بهره ببرید.

حرف آخر

لایه برداری روشی راحت و مطمئن برای از بین بردن لایه مرده و اضافی پوست شما است. با این کار شما پوستی نرم تر و درخشان تر خواهید داشت. تنها کاری که باید انجام دهید این است که از محصول مناسب پوستتان بهره ببرید و مراقبت های لازمه را انجام دهید.

منبع: Healthline

منبع: دیجی استایل

به "هرآنچه که باید درباره لایه برداری ایمن پوست خود بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرآنچه که باید درباره لایه برداری ایمن پوست خود بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید