چرا صاعقه به هواپیما نمی خورد؟

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، واقعیت این است که آذرخش نه تنها به هواپیما برخورد می کند، بلکه هواپیما حتی کوشش نمی کند از این برخورد فرار کند.

چرا صاعقه به هواپیما نمی خورد؟

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ کاتالوگ، بدنه فلزی هواپیما با ایجاد یک قفس فارادی، جریان الکتریکی ناشی از آذرخش را از نقطه برخورد آن به نقطه خروجی منتقل می نماید. با وجود این، آذرخش می تواند جریان های ثانویه ای را در سیم کشی های زیر پوسته هواپیما القاء کند. به همین دلیل و برای حفاظت بیشتر، سیم کشی ها و رایانه های هواپیما از نظر الکتریکی پایش می شوند.

بدنه هواپیماهای مدرنی مانند بویینگ-787 از مواد کامپوزیتی با رسانایی کمتر ساخته می شوند. رشته های رسانا درون این پوسته بافته می شوند تا انرژی آذرخش را به شکل ایمن در بدنه هواپیما به سمت نقطه خروجی آن راهنمایی نمایند.

پوسته اطراف کابین و فضای داخلی محفظه هواپیما به گونه ای طراحی شده که برق را راهنمایی نمایند و آن را از خدمه، مسافران و وسایل الکترونیکیِ داخل هواپیما دور نگاه دارند.

به علاوه، تجهیزات الکترونیکی و ارتباطات به مخزن سوخت به خوبی در مقابل انفجار الکتریکی خارجی محافظت می شوند. قبل از شروع پروازهای هواپیما، تمام این مسائل با شبیه سازی حملات رعد و برق به پوسته و اجزای داخلی هواپیما، به دقت مورد آزمایش قرار می گیرند.

منبع:تبیان

بازگشت به صفحه رسانهها

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "چرا صاعقه به هواپیما نمی خورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا صاعقه به هواپیما نمی خورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید