اگر بعد از ناهار خوابتان می گیرد بخوانید

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، گاهی به محض اینکه ناهارتان را تمام می کنید، علاوه بر احساس سیری، احساس خستگی و خواب آلودگی هم می کنید. احساس خواب آلودگی بعد از غذا خوردن دلایلی دارد.

اگر بعد از ناهار خوابتان می گیرد بخوانید

به گزارش تبیان، ما انتظار داریم بعد از خوردن غذا انرژی بگیریم، برای همین احساس خستگی بعد از غذا متناقض به نظر می رسد. به طور کلی عجیب نیست که بعد از خوردن غذا احساس بی انرژی بودن کنید؛ اما مطمئنا راه چاره هایی برای کاستن از این احساس وجود دارد.

احساس خواب آلودگی بعد از غذا (Postprandial somnolence) می تواند چند علت داشته باشد. بعضی از غذا هایی که می خورید می توانند هورمون هایی در بدن ترشح نمایند که به شما احساس خستگی می دهند.

زمان غذا خوردن هم می تواند باعث احساس خستگی تان گردد و البته مقدار غذایی که می خورید نیز در احساس خستگی بعد از خوردن نقش دارد.

یک عامل دیگر هم می تواند کیفیت خوابتان باشد. همواره توصیه شده که هر شب باید هفت تا نه ساعت بخوابید. حتی یک شب بدخوابی یا بی خوابی می تواند ریتم شبانه روزی بدنتان را به هم بریزد و باعث گردد تمام روز بدنتان خسته و کسل باشد.

مقدار احتیاج بدن هر کسی به خواب فرق دارد و شما باید بدانید بدنتان به چه مقدار خواب احتیاج دارد. ساعت های خوابتان را آنالیز کنید تا متوجه شوید با چند ساعت خواب احساس انرژی و سرحالی می کنید و در طول روز خسته نیستید.

آیا احساس خستگی بعد از خوردن غذا طبیعی است؟

احساس خستگی بعد از خوردن غذا بسیار رایج است، خصوصا اگر غذا دارای کربوهیدرات و پروتئین زیاد باشد. هضم غذا 30 تا 40 ساعت طول می کشد. بدن شما تمام مدت در حال فعالیت است تا غذا را هضم کند. به محض اینکه خوردن غذا را آغاز می کنید هضم آن آغاز می گردد و سپس شما غذای بیشتری وارد معده تان می کنید. خصوصا اگر این غذا سنگین و حجیم باشد، سیستمتان را خسته می نماید.

ما اغلب بر پروتئین و کربوهیدرات ها تمرکز می کنیم که هر چند بخش های ضروری یک وعده غذایی اند، اما متاسفانه سبزیجات را معمولا نادیده می گیریم.

کربوهیدرات ها را به صورت حبوبات یا سبزیجاتی مانند هویج و نخود سبز هم می توانید مصرف کنید. نیمی از بشقاب غذایتان را با سبزیجات غیرنشاسته ای و نیمی دیگر را با پروتئین و کربوهیدرات ها پُر کنید.

هورمون ها نیز نقش مهمی در هضم و گوارش دارند. بعضی از پژوهشگران عقیده دارند ما بعد از خوردن غذا به این علت احساس خستگی می کنیم که بدنمان سروتونین بیشتری ترشح می نماید. سروتونین ماده شیمیایی است که خلق وخو و سیکل خواب را تنظیم می نماید.

تریپتوفان یک آمینواسید لازم است که در غذا های پروتئین دار مانند مرغ و تخم مرغ و پنیر و ماهی وجود دارد. تریپتوفان به بدن یاری می نماید سروتونین ترشح کند.

اغلب اوقات وقتی غذایی پُر از کربوهیدرات و پروتئین می خورید، بیشتر احساس خواب آلودگی می کنید، زیرا از پروتئینی که خورده اید تریپتوفان وارد بدتان نموده اید و سروتونین بدنتان افزایش یافته است. بعلاوه غذا خوردن باعث می گردد سطح قند خونتان بالا برود که می تواند منجر به افت انرژی گردد.

بعد از اینکه غذا می خورید، انسولین قند را وارد جریان خونتان می نماید؛ بنابراین بعد از غذا سطح قند خونتان بالا می رود. انسولین وارد خون می گردد تا قند را از خون بگیرد و برای انرژی به سلول ها برساند. اگر انسولین کافی نداشته باشید یا اگر قند خونتان بالا برود، احساس خستگی خواهید کرد.

آیا غذایی که می خورید هم مهم است؟

بله، غذا هایی که پروتئین و کربوهیدرات زیاد دارند می توانند بیشتر از غذا های دیگر به شما احساس خستگی بدهند.

غذا های پُرپروتئین شامل موارد زیر می شوند:

مرغ

تخم مرغ

شیر

پنیر

ماهی

محصولات سویا

غذا های پُرکربوهیدرات شامل موارد زیر می شوند:

دسر ها مانند کیک و شیرینی

پاستا

نان سفید

برنج

قند و آبنبات

اگر مقدار زیادی غذا بخورید، سیستم گوارشتان تحت فشار قرار می گیرد و هورمون هایی ترشح می نماید که سبب خستگی و خواب آلودگی تان خواهد شد.

غذا های سنگین به زمان بیشتری برای گوارش احتیاج دارند؛ بنابراین اگر غذای سنگین یا حجیمی بخورید، بیشتر محتمل است احساس خواب آلودگی کنید، زیرا بدنتان مجبور است بیشتر کار کند تا این غذا را هضم کند. برترین کار این است که غذایی متعادل بخورید که شامل پروتئین و فیبر و چربی های سالم باشد.

ممکن است یک عدم تحمل غذایی داشته باشید

عدم تحمل غذایی یا حتی آلرژی غذایی خیلی وقت ها می تواند علائم گوارشی ایجاد کند، مانند گرفتگی شکم یا اسهال. اما گاهی یک عدم تحمل غذایی که هنوز از آن مطلع نیستید می تواند احساس خستگی بعد از غذا به شما بدهد.

مثلا اگر به گلوتن حساسیت داشته باشید یا دچار بیماری سلیاک باشید، بعد از خوردن غذا هایی که گلوتن دارند احساس خستگی خواهید کرد، زیرا می تواند در شما واکنش آلرژیک ایجاد کند. در نتیجه توانایی بدنتان برای سوخت گیری مناسب از غذایی که خورده اید محدود شده و منجر به احساس خستگی می گردد.

در طول روز وعده های کوچک تر بخورید

به جای اینکه در روز سه وعده بزرگ غذا بخورید، سعی کنید وعده های بیشتر و کوچک تر بخورید. نیم حجم یک وعده معمولی بخورید و پیش و پس از این وعده میان وعده بخورید. این مقدار غذا خیلی راحت تر هضم می گردد و انرژی بهتری از آن می گیرید تا اینکه غذایی سنگین و حجیم بخورید و احساس افت انرژی کنید.

میان وعده هایی مانند یک میوه یا یک مشت آجیل می تواند به سیر ماندن بین وعده های اصلی یاری کند.

به خوابتان اهمیت بدهید

خواب هم می تواند بر احساسی که بعد از خوردن غذا دارید اثر بگذارد. ریتم شبانه روزی بدن شما بر سطح انرژی تان اثر می گذارد. اگر به میزان کافی نخوابید، این ریتم بدن به هم ریخته و باعث کسالت و خواب آلودگی تان می گردد.

پس به بدنتان گوش دهید. آیا خسته اید و تمایل دارید بیشتر بخوابید؟ مقدار خوابتان را آنالیز کنید. بعضی از افراد شب ها ممکن است برای به خواب رفتن دچار مشکل باشند و صبح ها دیر از خواب بیدار شوند و روز بعد هم دوباره همین مشکل تکرار می گردد. ساعت درونی این افراد به هم ریخته است.

اگر شب ها حدود نه ونیم یا ده شب احساس خستگی می کنید پس سعی کنید زودتر به رختخواب بروید. اما اگر طی روز برای هشیار و متمرکز ماندن مشکل دارید، قدرت یک چُرت نیمروزی را دست کم نگیرید. اگر فرصت یک چُرت کوتاه را دارید، پس حتما چُرت بزنید!

ورزش کنید

با حرکت دادن بدن، چه با پیاده روی در محل و چه با تمرین های کششی، به تثبیت قند خونتان یاری می کنید و سطح انرژی تان را حفظ می کنید. اگر غذای سنگینی خورده اید، بد نیست به یک پیاده روی 10 تا 15 دقیقه ای بروید تا یاریی هم به گوارشتان باشد. ورزش به شما انرژی می دهد و احساس خستگی را از شما دور می نماید.

تغذیه شما باید متعادل باشد. ما اغلب بر پروتئین و کربوهیدرات ها تمرکز می کنیم که هر چند بخش های ضروری یک وعده غذایی اند، اما متاسفانه سبزیجات را معمولا نادیده می گیریم. کربوهیدرات ها را به صورت حبوبات یا سبزیجاتی مانند هویج و نخود سبز هم می توانید مصرف کنید. نیمی از بشقاب غذایتان را با سبزیجات غیرنشاسته ای و نیمی دیگر را با پروتئین و کربوهیدرات ها پُر کنید.

در مصرف کافئین زیاده روی نکنید

خواب آلودگی بعد از غذا خیلی وقت ها باعث می گردد سراغ چای و قهوه برویم. اما باید مصرف کافئین را محدود نمایید. کافئین زیاد می تواند اثر معکوس بگذارد. شاید کافئین برای باقی روز شما را هشیار نگه دارد، اما بر خواب شب تان اثر منفی می گذارد.

اگر در طول روز تمایل به نوشیدن قهوه داشتید می توانید از قهوه بدون کافئین یا چای سیاه بهره ببرید.

منبع: فرارو

به "اگر بعد از ناهار خوابتان می گیرد بخوانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر بعد از ناهار خوابتان می گیرد بخوانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید