راهنمای سفر به پرو

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، پرو یکی از مشهورترین و محبوب ترین مقصدهای گردشگری در آمریکای جنوبی است. بیشتر گردشگران برای عبور از جهت اینکا تریل (Inca Trail) و رسیدن به ماچو پیچو به این کشور سفر می کنند. بنابراین بسیاری از آن ها بیشتر جاذبه های گردشگری این کشور را از دست می دهند. اگر می خواهید سفری آرام و دور از جمعیت انبوه گردشگران را تجربه کنید، بهترین کار این است که از جهتها و مقصدهای شلوغ گردشگری فاصله بگیرید. می توانید از جنگل ها دیدن کنید، آمازون را ببینید، به ساحل دریاچه تیتیکاکا بروید یا تفریحات ساحلی را تجربه کنید. در سفر به پرو، با سفر در جهتهای خلوت تر، فرهنگ اهالی را از نزدیک می بینید، اسپانیایی یاد می گیرید و نوشیدنی های محلی را می چشید. پرو سرزمینی شگفت انگیز و البته ارزان است.

راهنمای سفر به پرو

در ادامه با نکات مهم و مفیدی در مورد سفر به پرو آشنا می شویم.

تور پرو

اطلاعات ضروری | آب و هوا | بهترین زمان برای سفر | هزینه های سفر | صرفه جویی در هزینه ها | جاذبه ها | رژیم غذایی

اطلاعات ضروری

اختلاف ساعت با تهران

پرو در منطقه زمانی UTC/GMT -5 واقع شده و 9 و نیم ساعت از تهران عقب تر است.

زبان رسمی

اسپانیایی

واحد پول

نوئوو سول (PEN)

هر نوئوو سول برابر با 9908/73 ریال است.

نوع برق شهری

برق شهری در پرو 220 ولت و 60 هرتز است. دوشاخه ها و پریزها از نوع A و C هستند که در ادامه تصویر آن ها را مشاهده می کنید:

کد کشور

+51

شماره های اضطراری

پلیس: 105

آمبولانس: 117

آتش نشانی: 116

جهت رانندگی

راست

فرودگاه های بین المللی

آرکیپا - فرودگاه بین المللی رودریگز بیون

کوسکو - فرودگاه بین المللی الیاندرو ولاسکو استیت

لیما - فرودگاه بین المللی خورخه چاوز

شرایط آب و هوا

آب وهوای نواحی ساحلی در پرو نیمه گرجهتی است و بارندگی کمی دارد. آب وهوای نواحی کوهستانی آند سرد است و تابستان های همراه با بارندگی و زمستان های خشک دارد. نواحی کم ارتفاع شرقی، آب وهوای استوایی دارند. بارندگی در این نواحی در تمام طول سال توزیع می گردد و آب وهوا گرم است.

بهترین زمان برای سفر

زمستان پرو یعنی از ماه مه تا سپتامبر، خشک ترین فصل سال و در نتیجه بهترین زمان برای سفر به این کشور است به خصوص اگر قصد دارید به کوزکو سفر کنید یا جهت اینکا تریل را به طرف ماچو پیچو دنبال کنید. فصل تابستان یعنی از دسامبر تا مارس، مرطوب ترین ماه سال است و بارش های شدید در این فصل اتفاق می افتد.

هزینه های سفر

هزینه اماکن اقامتی

در ازای پرداخت شبی 24 نوئوو سول (24 هزار تومان) می توانید در خوابگاه هاستل ها اقامت کنید. البته بیشتر هاستل ها بین 40 تا 50 نوئوو سول (40 هزار تا 50 هزار تومان) هزینه دارند ولی اگر بگردید می توانید هاستل ارزان تر ولی با امکانات محدودتر پیدا کنید. برای اقامت در اتاق دوتخته خصوصی هاستل ها باید بین 70 تا 150 نوئوو سول (70 تا 150 هزار تومان) بپردازید. هزینه اقامت در یک هتل ارزان دو ستاره با امکانات پایه شبی 40 نوئوو سول (40 هزار تومان) است. در سایت Airbnb می توانید اتاق های اشتراکی را با حدود 38 نئوو سول (38 هزار تومان) و آپارتمان کامل را با 135 نئوو سول (135 هزار تومان) کرایه کنید.

هزینه غذا

در سراسر پرو می توانید انواع غذا را سفارش دهید. تنوع غذا بسیار بالا است و هر منطقه ای غذای مخصوص خود را دارد. غرفه های خیابانی و بازارچه ها، غذاهای بسیار ارزانی دارند. با پرداخت 3 تا 6 نئوو سول (3تا 6 هزار تومان) می توانید از این غرفه ها غذا بخرید. در رستوران های کوچک با پرداخت 12 تا 20 نئوو سول (12 تا 20 هزار تومان) می توانید غذا بخورید. برای خوردن یک وعده غذای غربی در رستوران میان رده بین 32 تا 48 نئوو سول (32 تا 48 هزار تومان) در شهرهایی مثل لیما و کوزکو باید هزینه کنید. خارج از شهرهای بزرگ می توانید با پرداخت 10 نئوو سول در رستوران غذا بخورید. اگر خودتان آشپزی کنید، برای خرید مواد اولیه مورد نیاز مثل سبزیجات، مرغ، پاستا و سایر اقلام ضروری برای یک هفته باید 150 نئوو سول (150 هزار تومان) بپردازید.

هزینه حمل و نقل عمومی

هزینه معمول برای سفر 10 ساعته با اتوبوس در حدود 40 نئوو سول (40 هزار تومان) است و البته به امکانات اتوبوس و شرکت مربوطه هم بستگی دارد. تاکسی های شهر لیما بیش از 50 تا 70 نئوو سول (50 تا 70 هزار تومان) هزینه ندارند. لیما اتوبوس های نو و مجهزی برای سفرهای داخل شهری دارد. این اتوبوس ها امن هستند و بین 0/5 تا 3 نئوو سول (500 تومان تا سه هزار تومان) به ازای هر جهت هزینه دارند. میکروباس ها یکی دیگر از وسایل حمل و نقل عمومی در این شهر هستند که هزینه آن ها بستگی به مسافت طی شده دارد ولی از 2/5 نئوو سول (2هزار و 500 تومان) بیشتر نیست. سرویس اوبر (Uber) در دو شهر پرو وجود دارد؛ لیما و آرکیپا.

هزینه فعالیت های تفریحی

پرهزینه ترین تفریحات شما در پرو، بازدید از آثار باستانی است. مثلا سفر یک روزه به ماچوپیچو در حدود 190 نئوو سول (190 هزار تومان) هزینه دارد. تور هلی کوپتر Nasca Lines هم بسیار گران است و به ازای 35 دقیقه، 415 نئوو سول (415 هزار تومان) هزینه دارد. سفرهای چند روزه در جهت اینکا تریل صدها دلار هزینه دارد. هزینه ورودی موزه ها در شهرهای کوچک تر، کمتر از 38 نئوو سول (38 هزار تومان) است.

هزینه روزانه پیشنهادی: 100 تا 170 نئوو سول (100 تا 170 هزار تومان)

البته این هزینه در شرایطی محاسبه شده است که در هاستل اقامت کنید، در رستوران ها و بازارچه های محلی غذای ارزان بخورید و از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. با به کار بستن نکاتی که در ادامه مطرح می کنیم، می توانید این هزینه را باز هم کاهش دهید.

صرفه جویی در هزینه ها

اقامت در Hospedajes

این اقامتگاه ها، هتل هایی هستند که معمولا خانوادگی اداره می شوند و ارزان ترین اقامتگاه هایی هستند که در پرو می توانید پیدا کنید.

استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی

اتوبوس های نو درون شهری لیما، جایگزین فوق العاده ای برای تاکسی هستند. دسترسی به آن ها ساده است و به راحتی شما را به جاذبه های گردشگری مختلف می رسانند.

وعده های روزانه در رستوران

معمولا ناهار خوردن در رستوران ارزان تر از شام است. اگر می خواهید در رستوران خوب غذا بخورید، این کار را به وعده ناهار موکول کنید.

سفر در فصل خلوت سال

اگر می خواهید سفری ارزان به پرو را تجره کنید در ماه های خلوت گردشگری به این کشور سفر کنید؛ ماه آوریل و مه یا سپتامبر و اکتبر.

استفاده از collectivos

این اتوبوس ها، اتوبوس های ارزان قیمتی هستند که به ازای هر جهت در حدود 1 تا 2 نئوو سول هزینه دارند. البته جهتهای آن ها کمی پیچیده و گیج کننده است اما همیشه کسی در این اتوبوس ها هست که بتواند شما را برای انتخاب جهت راهنمایی کند. همیشه یک مکان مشخص و علامت گذاری شده برای توقف این اتوبوس ها وجود ندارد بنابراین حواستان به محل تجمع افراد باشد تا ایستگاه را پیدا کنید.

استفاده از تورهای لحظه آخری

اگر قصد دارید در اینکا تریل سفر کنید و فرصت کافی برای صبر کردن تا آخرین لحظه دارید، از تخفیف های تورهای لحظه آخری استفاده کنید. اگر چندین ماه زودتر سفرتان را رزرو کنید باید میزان زیادی هزینه کنید اما اگر صبر داشته باشید و تا آخرین ساعات صبر کنید می توانید تخفیف خوبی بگیرید. البته این قانون در مورد تورهای Salktantay، Inca Jungle یا Lares است. تورهای رسمی و کلاسیک اینکا تریل از ماه ها قبل رزرو می شوند و هیچ جای خالی ندارند.

استفاده از تورهای پیاده روی رایگان

این روش بهترین کار برای آشنایی با تاریخچه بسکمک از جاذبه های تاریخی است و فرصتی را برای شما فراهم می کند تا از بسکمک از جاذبه های گردشگری شهرها دیدن کنید بدون اینکه چند تایی از آن ها را جا بیندازید. در شهر لیما و کوزکو می توانید از تورهای پیاده روی رایگان لذت ببرید.

جاذبه های گردشگری

شهر لیما

بسکمک از گردشگران کشور پرو سفر خود را از شهر لیما شروع می کنند و در شهر لیما به پایان می برند. این شهر به تنهایی جاذبه های فراوانی دارد. یکی از آن ها Plaza Mayor نام دارد که بسیار محبوب است. هنگام بازدید از آن باید دوربین تان را همراه ببرید تا از بناهای تاریخی استعماری زیبای اطراف آن عکس بیندازید.

گشت وگذار در ماچو پیچو

شهر گمشده اینکاها، این شهر افسانه ای و باشکوه یکی از پربازدیدترین جاذبه های گردشگری آمریکای جنوبی و یکی از مهم ترین منطقه ها باستانی در تمام جهان است. این بقایای تاریخی در ارتفاعات آند قرار گرفته اند و بیشتر اوقات زیر پوششی از مه و ابر قرار دارند؛ فضای مه آلود، این منطقه باستانی را مرموزتر و دیدنی تر می کند. همه بناهای ساخته شده در این مکان، به زیبایی هرچه تمام تر، شکوه معماری اینکاها را نشان می دهند و به خوبی حفظ و نگهداری می شوند.

پیاده روی و کوه پیمایی در جهت اینکا تریل (Inca Trail)

بهترین راه برای سفر به ماچو پیچو، عبور از جهت مشهور اینکا تریل است. این گردش و پیاده روی چند روزه این فرصت را فراهم می کند تا از کوهستان ها و جنگل ها عبور کنید و همان جهتی را طی کنید که قوم اینکا برای رسیدن به شهرشان طی می کردند. این تورها معمولا خیلی زود پر می شوند. اگر می خواهید در فصل شلوغ سال در این جهت سفر کنید، حتما تور مورد نظرتان را از قبل رزرو کنید.

بازدید از جزایر شناور Islas Flotantes de los Uros

جزایر شناور Uros در ابتدا تخلیی و عجیب به نظر می رسند اما این جزایر مجموعه ای از چند جزیره مصنوعی در دریاچه Titicaca هستند. این جزایر محل زندگی قوم بومی Uros هستند که خانه ها، جزایر و قایق های خود را با نی های مخصوصی می سازند که در حاشیه این دریاچه رشد می کنند.

پیاده گردی در دره کولکا (Colca Canyon)

این ژرف دره یکی از عمیق ترین دره های جهان است. عمق برخی از قسمت های آن به دو برابر عمق گرند کنیون هم می رسد. بازدید از این دره را بدون سر زدن به دهکده های کشاورزی آن از دست ندهید. در این دهکده ها می توانید زندگی بومی اهالی منطقه را از نزدیک ببینید.

موج سواری در ساحل Máncora

در این ساحل محبوب و توریستی، فعالیت های تفریحی متعددی برای گردشگران وجود دارد؛ لذت امتحان کردن غذاهای دریایی تازه، ورزش های آبی، اسب سواری و استراحت در ساحل و آفتاب گرفتن. این ساحل یکی از بهترین سواحل توریستی در آمریکای جنوبی است و امواج آن شرایطی عالی برای علاقه مندان به موج سواری فراهم کرده است تا از این ورزش و تفریح مجذوب کننده، لذت ببرند. هزینه ها در این ساحل از دسامبر تا مارس به بیشترین میزان خود می رسد و باید بسکمک از جاذبه ها را از قبل رزرو کنید.

پرواز بر فراز خطوط نازکا

خطوط نازکا (Nasca Lines) مجموعه ای از ژئوگلیف های باستانی هستند که در بیابان سن خوزه و دره نازکا قرار دارند. این مجموعه بیش از 10 هزار خط و 330 گیاه و جاندار مختلف است که با پیچیدگی خاصی به تصور کشیده شده اند. بدون شک بهترین روش برای بازدید از این مجموعه، پرواز کردن بر فراز آن ها با هلی کوپتر یا هواپیما است. این خطوط از طریق فرهنگ نازکا بین 200 (پیش از میلاد) تا 700 م خلق شده است. این خطوط به جز از ارتفاع بسیار بالا قابل رویت نیستند. از این رو آن ها احتمالا هیچ گاه اثر هنری خود را ندیده اند.

سفر به دل تاریخ با بازدید از Batán Grande

این منطقه باستانی از 50 هرم و مقبره باستانی تشکیل شده که تخمین می زنند قدمت آن ها به سال های 100 تا 1000 میلادی برمی گردد. این مکان در گذشته مرکز Sicán بوده و به مرور زمان و در طول سال های متمادی، صنایع دستی و آثار زیادی در آن کشف شده است.

استراحت در ساحل دریاچه تیتیکاکا (Titicaca)

یکی از مشهورترین و بزرگ ترین پهنه های آبی جهان، دریاچه تیتیکاکا است. این دریاچه 8372 کیلومترمربع وسعت دارد و عمق آن به 107 متر می رسد. شهرهای اطراف این دریاچه، توریستی و ترکیبی از معماری استعماری و بازارچه های شلوغ هستند. چندین جزیره هم در این دریاچه وجود دارد که معمولا گردشگران از دیدن آن ها صرف نظر می کنند.

سفر به کوزکو (Cuzco)

این شهر استعماری زیبا فاصله کمی تا ماچو پیچو دارد و یک مقصد گردشگری محبوب در کشور پرو است. فستیوال های متعددی در این شهر برگزار می گردد که مورد توجه گردشگران قرار دارند. بسکمک از علاقه مندان به پیاده روی در جهت اینکا تریل و دوستداران تاریخ، این شهر را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می کنند. کوزکو بدون شک یکی از مهم ترین و دیدنی ترین مقصدهای گردشگری در سفر به پرو خواهد بود.

سفر به Iquitos و گشت وگذار در دل جنگل

این شهر فقط از طریق قایق یا هواپیما قابل دسترسی است؛ شهری که در میان انبوه جنگل ها قرار گرفته است. این شهر درست در دهانه آمازون واقع شده است و بهترین مقصد گردشگری برای علاقه مندان به اکوتوریسم است. منطقه حفاظت شده ملی acaya Samiria در نزدیکی همین شهر واقع شده است و با دو میلیون هکتار وسعت، بزرگ ترین منطقه حفاظت شده پرو است. نزدیک به صد نوع پرنده، پستاندار، ماهی و خزنده در این منطقه زندگی می کنند.

اسکی روی ماسه در شهر هواکاچینا (Huacachina)

این شهر کوچک واحه ای در دل بیابان است. وقتی از سفر به ماچو پیچو و عبور از جهت دیدنی اینکا تریل برگشتید می توانید جاذبه های متفاوتی را در این شهر تجربه کنید. این شهر مقصد گردشگری ارزانی است. هاستل ها قیمت های مناسبی دارند و امکانات اسکی روی ماسه را به گردشگران عرضه می کنند. برای لذت بردن از این تفریح متفاوت، لازم نیست آن را از قبل رزرو کنید. علاوه بر این، یک تالاب احاطه شده با درختان نخل هم در این شهر وجود دارد. می توانید برای گشت وگذار در این تالاب، قایق پارویی کرایه کنید.

دیدنی حیات وحش در Paracas

این منطقه در جنوب پرو واقع شده است و به خاطر حیات وحش متنوعش معروفیت دارد. هزاران پرنده، شیردریایی و پنگوئن در آب های این منطقه زندگی می کنند. با تورهای همراه با راهنما می توانید با قایق در منطقه حفاظت شده Paracas گشتی بزنید و از دیدنی حیات وحش لذت ببرید. برای این کار باید زودتر یعنی ساعت 8 صبح به این منطقه بروید.

گشت وگذار در شهر سفید

شهر آرکیپا (Arequipa) یک شهر زیباست که منطقه ها تاریخی متعددی دارد که روی خاکسترهای آتشفشانی به جا مانده از آتش فشان های اطرافش ساخته شده اند. یکی از دیدنی های این منطقه، صومعه سانتا کاتالینا (Santa Catalina) است. دیدنی مومیایی یخ زده اینکا و معماری متفاوت و زیبای این شهر، از دیگر مجذوب کنندهیت های سفر به آرکیپا است.

کوه پیمایی در اواراز (Huaraz)

اواراز یک مقصد گردشگری عالی برای علاقه مندان به هیجان و ماجراجویی است. کوه های این منطقه چشم میزانای فوق العاده ای دارند و بهترین مکان برای پیاده گردی و کوه پیمایی چند روزه هستند. اگر دوست دارید چند روزی را به فعالیت های ورزشی در دل طبیعت بی نظیر پرو بپردازید، این شهر بهترین مقصد برای سفر شما است.

پارک Aguas

این پارک در شهر لیما واقع شده است. یک آب نمای زیبا در این پارک وجود دارد و پارک از سه شنبه تا یکشنبه از ساعت سه بعدازظهر تا 10:30 دقیقه شب باز است. شب ها نمایش زیبای نور در این پارک برگزار می گردد. رویدادهای مختلفی در فصل های مختلف سال در این پارک برگزار می گردد که توجه گردشگران را جلب می کند.

بازدید از شهر چاچاپویاس (Chachapoyas)

این منطقه در نواحی کوهستان آند واقع شده و خانه تمدن چاچاپویا است که بین سال های 500 تا 1432 میلادی در این منطقه زندگی می کردند. امروزه در این منطقه می توانید از استحکامات شهر Kuelap دیدن کنید که با نام ماچوپیچوی شمال هم شناخته می گردد. یکی از دیدنی های این منطقه آبشار Gocta یکی از بلندترین آبشارهای جهان است. با کمک تورهای مختلف از شهر چاچاپویاس می توانید خود را به این آبشار زیبا برسانید.

سفر به شهر تروخیو (Trujillo)

در جهت سفر خود به Mancora حتما در شهر کوچک ماهیگیری تروخیو توقف کنید. در این شهر ساحلی، منطقه باستانی چان چان (Chan Chan) بزرگ ترین شهر خشتی جهان واقع شده است. این شهر را تمدن Chimu ساخته است. این تمدن پیش از اینکاها از سال 850 تا 1534 در این منطقه زندگی می کردند.

رژیم غذایی

آشپزی در پرو انعکاسی از تکنیک ها وشیوه های آشپزی اهالی بومی از جمله اینکاهاست. مهجران اروپایی، آسیایی و آفریقایی هم به مرور زمان بر شیوه آشپزی این کشور تاثیرگذار بوده اند. مهاجران این کشور که مواد غذایی آشنای منطقه خود را در اختیار نداشتند، شیوه های آشپزی و دستورهای خود را با محصولات و مواد غذایی بومی ترکیب کردند.

مواد غذایی اصلی در پرو عبارت اند از ذرت، سیب زمینی، سبزیجات و حبوبات. برنج، آرد گندم و انواع گوشت مرغ و گوساله هم از طریق اسپانیایی ها وارد رژیم غذایی این کشور شده است. البته در سال های اخیر استفاده از محصولات بومی و شیوه های آشپزی سنتی، محبوبیت پیدا کرده است و بیشتر از گذشته رواج دارد.

تنوع شیوه های آشپزی و مواد غذایی در پرو باعث شده که غذاها در این کشور بسیار متنوع باشند. در این کشور می توانید متنوع ترین غذا ها را با طعم ها و عطرهای متفاوت امتحان کنید؛ غذاهایی که مانند آن را در هیچ کجای دیگر جهان نخواهید یافت.

در ادامه با تعدادی از بهترین و معروف ترین غذاهای پرویی آشنا می شویم.

Ceviche

این غذای ملی پرویی، در بسکمک از کشورهای جهان با دستورهای متفاوت تهیه می گردد. در پرو این غذا را با ماهی پخته سرد مارینه شده در آبلیمو، پیاز، نمک و فلفل تهیه می کنند.

Lomo Saltado

این غذا یکی دیگر از غذاهای محبوب پرو است و برای تهیه آن مواد غذایی محلی را با شیوه تفت دادن در ماهیتابه داغ که مخصوص آشپزی چینی است، آماده می کنند. گوشت مارینه شده در سس سویا، پیاز و سیب زمینی از مواد غذایی اصلی برای طبخ این غذا هستند. این غذا را معمولا با برنج و سیب زمینی سرخ کرده سرو می کنند. این غذا را معمولا در همه رستوران های این کشور و حتی رستوران های پرویی سایر کشورهای جهان می توانید پیدا کنید.

Aji de Gallina، مرغ خامه ای

این غذا با تکه های گوشت مرغ تهیه می گردد که آن را همراه با سسی غلیظ تهیه شده از خامه، پنیر، گردو و فلفل سرو می کنند. این سس نسبتا ملایم و کمی تند است. در نهایت ترکیب مرغ و سس را همراه با برنج، سیب زمینی آب پز و زیتون سیاه سرو می کنند.

Papas a la Huancaina، سیب زمینی با سس پنیری تند

یکی دیگر از غذاهایی که همراه با سس غلیظ سرو می گردد همین غذاست. قطعات سیب زمینی پخته شده با سسی متشکل از سیر، شیر غلیظ، آبلیمو و... سرو می گردد. همراه با آن معمولا تخم مرغ پخته هم سرو می کنند. این غذا را معمولا به عنوان ساید دیش یا پیش غذا سرو می کنند. مبدا این غذا، نواحی کوهستانی Huancayo است و یکی از غذاهای رایج و پرتکرار در رژیم غذایی این کشور است.

Causa، کاسرول سیب زمینی

این غذا به شکل های مختلفی تهیه می گردد و مواد اصلی تشکیل دهنده آن عبارت اند از سیب زمینی، روغن و سس فلفل. گاهی مواد دیگری مثل انوع آبزیان در ترکیب با سس مایونز هم به لایه های این غذا اضافه می کنند. یک لایه آووکادو، تخم مرغ آب پز و زیتون هم به این غذا اضافه می گردد. به همین ترتیب لایه لایه این غذا را آماده می کنند. آن را معمولا سرد یا به عنوان ساید دیش استفاده می کنند.

Rocoto Relleno، فلفل شکم پر

برای تهیه این غذای اشتها برانگیز، نوعی از فلفل چیلی را با پیاز، سیر، زیتون، سبزیجات، ادویه جات و گوشت پر می کنند و می پزند. این غذا را همراه با سسی تهیه شده از شیر و تخم مرغ و پنیری به نام queso fresco سرو می کنند. در نظر داشته باشید که این فلفل از فلفل های دلمه ای معمولی تند تر است.

منبع: کجارو / seriouseats.com / nomadicmatt.com

به "راهنمای سفر به پرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر به پرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید