با انجام این حرکات، از شر قوز پشتی خلاص شوید

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، رئیس کمیته پزشکی و حرکات اصلاحی هیات ورزش همگانی استان کرمانشاه گفت: با توجه به افزایش بعضی ناهنجاری اسکلتی مانند قوزپشتی در ایام کرونا، با انجام بعضی تمرینات ورزشی می توان آنها را اصلاح کرد.

با انجام این حرکات، از شر قوز پشتی خلاص شوید

ساحل طلایی با اشاره به گذشت بیش از یکسال و نیم از شیوع بیماری کرونا، اظهارکرد: قرنطینه ای که در این مدت به منظور کاهش همه گیری بیماری انجام شد، سطح تحرک مردم را بسیار پایین آورده است.

وی اضافه نمود: این کم تحرکی تاثیرات منفی زیادی روی ساختار اسکلتی بسیاری از مردم بویژه بچه ها گذاشته که نمونه های آن بروز ناهنجاری هایی مانند سربه جلو، شانه نابرابر، قوزپشتی، قوس کمر و... است.

رئیس کمیته پزشکی و حرکات اصلاحی کرمانشاه یکی از مهمترین این ناهنجاری ها را قوزپشتی دانست و گفت: استفاده مداوم از گوشی تلفن همراه و کامپیوتر و اتخاذ شرایط های بدنی نامناسب اصلی ترین دلیل بروز ناهنجاری قوزپشتی(کایفوزیس) بین مردم و بویژه بچه ها است.

وی گفت: برای کسانی که دچار قوزپشتی شده اند، حرکات اصلاحی به اسم یکی از بخش های مهم رشته تربیت بدنی می تواند راهگشا باشد، بگونه ای که با استفاده از فعالیت های ورزشی و تمرینات بدنی می توان علاوه بر پیشگیری از چنین ناهنجاری، آن را هم اصلاح نمایند.

طلایی با بیان اینکه ایجاد ضعف در عضلات پشتی و کوتاهی عضلات سینه ای یکی از اصلی ترین عوارض ناهنجاری قوزپشتی است، گفت: برای اصلاح این ناهنجاری اسکلتی تعداد قابل توجهی تمرینات اصلاحی طراحی شده است.

وی با اشاره به بعضی از این تمرینات اصلاحی، گفت: یکی از این حرکات بگونه ای است که درحالی که روی جایگاه نشسته اید، شانه های خود را به سمت عقب برده، این شرایط را 10 ثانیه نگاه دارید و سپس انقباض را رها کنید. این حرکت را چند مرتبه در روز در محل کار یا خانه انجام دهید.

این کارشناس آسیب های ورزشی و حرکات اصلاحی ادامه داد: در حرکت دیگر هم درحالی که ایستاده اید، آرنج خود را خم کرده و دست خود را به سمت پشت ببرید، سپس با دست مقابل آرنج خود را نگاه دارد، این شرایط را 10 ثانیه حفظ کنید و سپس برای سمت مقابل هم این تمرین را تکرار نمایند. این تمرین را می تواند سه بار در طول روز در پنج نوبت انجام داد.

وی با ارائه یک تمرین دیگر برای کسانی که دچار قوز پشتی شده اند، گفت: در این حالت هم فرد روی شکم می خوابد، سر را رو به جلو قرار می دهد و سعی می نماید دست و پای مخالف را همزمان باهم بدون اینکه زانو و آرنج خم گردد، از روی زمین بلند کند. این حرکت را می توان با 10 تکرار در سه نوبت در طول روز انجام داد.

به گفته این کارشناس ورزشی ناهنجاری های اسکلتی بستگی به شدت آنها معمولا در 48 جلسه تمرین بصورت مستمر و مداوم قابل اصلاح هستند.

وی در انتها این نکته را هم متذکر شد که بعضی از ناهنجاری ها بصورت مادرزادی هستند که این نوع از ناهنجاری ها قابل اصلاح نیستند، اما می توان از شدت آنها پیشگیری کرد.

منبع: همگردی

به "با انجام این حرکات، از شر قوز پشتی خلاص شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با انجام این حرکات، از شر قوز پشتی خلاص شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید