تاثیر اختلافات سران افغانستان بر مذاکرات صلح با طالبان

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، مذاکرات بین الافغانی بین دولت افغانستان، احزاب و گروه طالبان در حالی شروع شده است که اختلافات سران دولت افغانستان بر سر ترکیب شورای عالی مصالحه بر اساس بعضی گزارش رسانه ها ادامه دارد.

تاثیر اختلافات سران افغانستان بر مذاکرات صلح با طالبان

به گزارش دفتر منطقه ای وبلاگ کاتالوگ، اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان چندی پیش فهرست شورای عالی مصالحه را گفت که با مخالفت شماری از شخصیت ها روبرو شد. حامد کرزی رئیس جمهور سابق، صلاح الدین ربانی رهبر حزب جمعیت اسلامی و گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان عضویت در آن را نپذیرفتند.

علاوه بر آن نیز شماری از دیگر شخصیت های سیاسی از جمله رحمت الله نبیل رئیس سابق امنیت ملی، اسماعیل خان از رهبران جهادی و کریم خلیلی رئیس سابق شورای عالی صلح با ترکیب اعلام شده مخالفت کردند.

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه نیز توضیح داد که براساس توافقنامه ایجاد دولت مشارکتی، صلاحیت تشکیل این شورا تنها در اختیارات وی است.

وی افزود که ترکیب این شورا باید ملی، جامع و فراگیر باشد، از اینرو مشورت ها با رهبران و جریان های مختلف سیاسی-مدنی جریان داشته و در حال نهایی شدن است.

اختلافات بر سر ترکیب این شورا، که مسئولیت رهبری فرایند صلح را به عهده دارد، در حالی هنوز حل نشده که مذاکرات بین الافغانی شنبه 22 شهریور افتتاح شد و بعضی کارشناسان بر این باورند که این اختلافات فرایند صلح را متأثر و موضع تیم مذاکره نماینده دولت را تضعیف می نماید.

اطلاعات روز به نقل از عارف رحمانی عضو مجلس افغانستان نوشت که اگر شورای عالی مصالحه ایجاد نگردد، به این معناست که یک بند توافق نامه سیاسی میان غنی و عبدالله عملی نشده و وقتی انسجام وجود نداشته باشد، صدای واحد و رفتار واحد در مذاکرات صلح با طالبان از سوی دولت افغانستان یا حداقل از سوی مخالفان طالبان به نمایش گذاشته نمی گردد.

رحمانی اظهارداشت: با وجودی که تیم مذاکره نماینده دولت افغانستان تحت تأثیر غنی و مشاور امنیت ملی اش است، اگر شورای عالی مصالحه ایجاد نگردد و در این زمینه اختلافی وجود داشته باشد، تیم مذاکره نماینده انسجام لازم و صدای واحد نخواهد داشت و به احتمال زیاد تیم نتواند از یک موضع قوی با طالبان مذاکره کند.

وی ادامه داد که در صورت اختلافات، ممکن است یک سری کانال های فرعی مستقل از سوی مخالفان سیاسی غنی، حامد کرزی و حتی عبدالله ایجاد گردد تا تیم مذاکره نماینده موجود را دور بزند و تضعیف کند.

عارف کیانی کارشناس مسایل سیاسی نیز در این باره گفت که کوچکترین اختلاف در شورای عالی مصالحه می تواند تأثیر مخرب بر گفت وگوهای صلح داشته باشد و این اختلافات باعث سلب اعتماد جامعه جهانی و طالبان می گردد.

وی توضیح داد: طالبان از خود می پرسند وقتی ارگ و سپیدار بین خود تفاهم ندارند و به تعهداتشان عمل نمی نمایند چگونه به تعهداتشان در آینده پایبند خواهد بود.

اما معاون شورای عالی مصالحه ملی ابراز امیدواری می نماید که کم وبیش اختلاف موجود نتواند بر سر کل فرایند صلح تأثیر بگذارد.

اسدالله سعادتی امیدوار است که اختلاف ها در آن حد عمق پیدا نکند تا مسائلی سد راه فرایند ایجاد کند: فعلا بعضی مسائل و اختلافات کوچکی وجود دارد و ما امیدواریم که حل گردد. بعضی اخلاف نظرها طبعا است و ما این را یک تهدید حساب نمی کنیم که فرایند صلح را با مشکل روبرو کند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "تاثیر اختلافات سران افغانستان بر مذاکرات صلح با طالبان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر اختلافات سران افغانستان بر مذاکرات صلح با طالبان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید