تحریمهای امریکا علیه مردم ایران است نه حاکمیت

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، خبرنگاران، گروه بین الملل-جواد حیران نیا: دولت آمریکا در دومین مرحله از اعمال تحریم ها علیه ایران بار دیگر بخشی از تحریم های متوقف شده را از سر گرفت.

تحریمهای امریکا علیه مردم ایران است نه حاکمیت

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، با تاکید دوباره بر اعمال شدیدترین تحریم ها علیه ایران گفت: مقامات جمهوری اسلامی بالاخره برای مذاکره درباره توافق جدید اتمی بازخواهند گشت.

وی بار دیگر از برجام به عنوان توافقی بسیار بد یاد کرد و اضافه نمود: به جای آن توافق، شدیدترین تحریم ها را علیه ایران اعمال می کنیم.

در واکنش، دیتر کمف رئیس اتحادیه فدرال اقتصاد آلمان در گفتگویی با خبرگزاری آلمان گفت: عواقب از سرگیری تحریم های آمریکا علیه ایران کمی نگران نماینده به نظر می رسد. اقدام اخیر آمریکا می تواند بی ثباتی در خاورمیانه را به همراه داشته باشد، چرا که مناسبات و معادلات بین المللی تحت تاثیر این اقدام قرار می گیرد. همه می دانند که ایران چه نقش مهم و تاثیرگذاری در ثبات خاورمیانه دارد و این روند می تواند تاثیرات بدی به دنبال داشته باشد.

وزارت خارجه روسیه نیز با انتقاد از اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، در باز گرداندن تحریم های هسته ای ایران، این اقدام را خطرناک و ضربه سخت دیگری بر ان پی تی خوانده و با صدور بیانیه ای بیان کرد: موج جدید تحریم های ضد ایرانی اعلام شده از سوی آمریکا تحت فشار قرار دادن کوشش های درحال انجام از سوی کشورهای حاضر در توافق اقدام جامع مشترک (برجام) است.

مسکو بیان کرده که با وجود تحریم های آمریکا، هر کار لازم را در راستای حفظ منافع و گسترش تجارت و همکاری های مالی و اقتصادی با ایران انجام می دهد و اقدامات جدید ویرانگر آمریکا را شدیدا محکوم می کنیم.

درهمین راستا وبلاگ کاتالوگ گفتگویی با دکتر جیمز دورسی محقق ارشد موسسه مطالعات خاورمیانه آمریکا و استاد مدرسه مطالعات بین المللی دانشگاه فنی نانیانگ سنگاپور تنظیم کرده که در ادامه می آید.

*همانطور که قبلا اعلام شد، ایالات متحده امریکا همه تحریم های هسته ای علیه ایران را بازگرداند. آیا شما فکر می کنید که این تحریم ها در راستای منافع ملی ایالات متحده امریکا در بلند مدت است؟

شواهد زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه در حال حاضر قادر به پرداختن به این موضوع نیستم. با توجه به شواهد خودتان می توانید آن را آنالیز کنید.

در کوتاه مدت به صورت معین تحریمها به نفع منافع ملی امریکا خواهد بود. اما در بلند مدت بستگی به میزان توسعه و پیشرفت اقتصادی ایران دارد.

در واقع آنچه باعث می گردد تحریمها به نفع ایالات متحده امریکا باشد یا خیر به خود ایران بستگی دارد که چقدر در مسیر توسعه و پیشرفت اقتصادی گام بردارد.

*استیو منوچین وزیر خزانه داری آمریکا بیان کرده است که واشنگتن می خواهد شبکه سوئیفت را به اشخاصی که توسط تحریم های ایران تحت تاثیر قرار می گیرند قطع کند و هشدار داد که در غیر این صورت ممکن است سوئیفت نیز تحریم گردد. آیا ایالات متحده می تواند این کار را انجام دهد؟

بله ایالات متحده قادر به انجام این کار خواهد بود. اما باید توجه داشت اگر چنین کاری را امریکا انجام دهد در این صورت تمایل کشورهای اروپایی برای ایجاد ساز و کارهای مستقل از دلار تشدید می گردد و پیگیری این مکانیسم شکل جدی تر و سریعتری به خود می گیرد و در مسیری حرکت خواهند کرد که دلار را از مبادلات خود حذف نمایند.

*اگر ایران نتواند نفت خود را صادر کند و نتواند با سوئیفت کار کند، پس مفهوم برجام برای ایران چیست؟ منظورم این است که اگر ایالات متحده بتواند اراده خود را بر این دو موضوع کلیدی برای ایران تحمیل کند، آیا منطقی است ایران در برجام بماند؟

ماندن در برجام این امکان را به ایران می دهد تا به لحاظ اخلاقی اعلام کند که به تعهدات خود در قالب برجام پایبند بوده است و از مفاد این توافق عدول نکرده است.

*برخی استدلال می نمایند که تحریمهای امریکا علیه ایران فقط نظام و نخبگان سیاسی آنرا هدف قرار داده است و تأثیری بر مردم عادی ندارد. نظر شما چیست؟

خیر، اینگونه نیست. بدون شک تحریمها علیه مردم ایران وضع شده اند نه فقط حاکمیت و این استدلال که تحریمهای امریکا بر مردم عادی ایران اثری ندارد کاملا نادرست است.

*آیا مکانیسم اروپایی ها تحت عنوان Special Purpose Vehicle نیازهای تجاری ایران و منافع اقتصادی-مبادلاتی ایران ناشی از برجام را محقق خواهد نمود؟

مسلماً این مکانیسم کامل نخواهد بود و تمام منافع ایران را تأمین نخواهد نمود. اما این مکانیسم قادر خواهد بود برخی آثار تحریمهای امریکا علیه ایران را کاهش و تخفیف دهد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "تحریمهای امریکا علیه مردم ایران است نه حاکمیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریمهای امریکا علیه مردم ایران است نه حاکمیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید