تست مزاج شناسی؛ مزاج شما کدام است؟

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، در خصوص بعضی افراد در طب سنتی این اصطلاح به کار می رود که عناصر چهارگانه در تعادل هستند و اصطلاحا این افراد مزاج معتدل دارند.

تست مزاج شناسی؛ مزاج شما کدام است؟

بر اساس ذخیره خوارزمشاهی، مزاج کیفیتیست در طب سنتی که از مخلوط شدن عناصر چهارگانه (آب، آتش، باد، خاک) در بدن پیدا می گردد.

طبق ذخیره خوارزمشاهی از تاثیر این 4 عنصر، 9 حالت مختلف پدید می آید که آن ها را با هم مرور می کنیم با این شرح که 4 تای ابتدایی مزاج های اصلی نامیده می گردد:

1. مزاج گرم و خشک (صفراوی)

2. مزاج گرم و تر (دموی)

3. مزاج سرد و خشک (سوداوی)

4. مزاج سرد و تر (بلغمی)

در خصوص بعضی افراد در طب سنتی این اصطلاح به کار می رود که عناصر چهارگانه در تعادل هستند و اصطلاحا این افراد مزاج معتدل دارند.

1. مزاج گرم ومعتدل

2. مزاج سرد و معتدل

3. مزاج خشک و معتدل

4. مزاج تر و معتدل

در این مقاله قصد داریم هر یک از مزاج های چهار گانه اصلی را تعریف نموده و خصوصیات هر کدام را با هم مرور کنیم.

مزاج گرم و خشک (صفراوی)

انسان های دارای مزاج گرم و خشک لاغر اندام هستند با استخوان بندی معمولا درشت و رنگ پوست و سفیدی چشم آن ها اندکی به زردی می زند. این افراد به شدت گرمایی هستند و در تابستان دچار مشکل می شوند، بعلاوه در بسیاری از مواقع عطش زیاد و خشکی دهان دارند.

در خصوص خصوصیات رفتاری صفراوی ها باید گفت عموما بسیار پر انرژی و پر تحرک هستند. باهوش و زیرک و پر حرفند و هم زود عصبانی می شوند و هم به سرعت عصبانیتشان فروکش می نماید.

اگر هنوز نمی دانید جزء کدام دسته از مزاج های چهارگانه هستید بد نیست بدانید انسان هایی با مزاج گرم وخشک، میل زیادی به خوردن ترشیجات (مانند لواشک، تمبر هندی، سرکه و ...) و بعلاوه خوراکی های سردی مانند خیار، کاهو و هندوانه دارند و تمایل به خوردن شیرینی جات در آن ها کم است.

مواد غذایی مفید: مصرف شاتوت، انار، زرشک، تمشک، زردآلو، هلو، سیب، گلابی، خیار، کدو، کاهو و اسفناج برای صفراوی مزاج ها مفید است.

مواد غذایی مضر: مصرف سیر، پیاز، ادویه هـای تند، گوشت قرمز، موز، خربزه، آناناس، انجیر، غذا هـای سرخ نموده، گردو، پسته، فندق و نارگیل با مزاجشان سازگار نیست.

مزاج گرم و تر (دموی)

انسان هایی که مزاج آن ها گرم و تر است پوستی سرخ و سفید و بدنی درشت و عضلانی دارند. این افراد نه گرمایی هستند ونه سرمایی، ولی تحمل سرما برایشان راحت تر است.

قدرت حرکات بدنی و قدرت هضم و اشتهای خوبی دارند و نسبت به انسان های دیگر دسته های مزاج های چهارگانه عروق دست برجسته تری دارند. بد نیست بدانید افراد دارای مزاج گرم و تر استعداد بالاتری برای ابتلا به فشار خون و بیماری های قلبی دارند.

از نظر رفتاری، انسان های دموی، شجاع و جسورند و اعتماد به نفس بالایی دارند. اهل ریسکند و نظم و ترتیبشان از صفراوی ها کمتر است. میل به رهبری دارند و معمولا خوشرو، صمیمی و آرام هستند، اما اگر عصبانی شوند ممکن است دست به رفتار های مخاطره آمیز بزنند.

از نظر ذائقه و میل غذایی باید گفت افراد دارای مزاج گرم و تر میل به شیرینی و ترشی دارند، اما همه نوع غذایی می خورند.

مواد غذایی مفید: مصرف خاکشیر، تخم ریحان، سوپ یا آش جو، نان جو، برگ زردآلو، هلو و انجیر برای دموی مزاج ها مفید است.

مواد غذایی مضر: خوردن خوراکی هایی مانند آب یخ، نوشابه، تخم مرغ، بادمجان، ترشی، سرکه، سیر و چای برایشان ضرر دارد.

مزاج سرد و خشک (سوداوی)

بیشتر انسان هایی که از نظر مزاج شناسی در دسته مزاج سرد و خشک قرار می گیرند دارای پوستی سفیدند و به شدت با سرما مشکل دارند. در حقیقت افراد با مزاج سرد و خشک به راحتی در سرما گرم نمی شوند. بعلاوه این افراد میل زیادی (بیشتر از بقیه دسته های مزاج های چهارگانه) به خوابیدن دارند و در بسیاری از مواقع احساس ضعف می نمایند و کم انرژی هستند.

این دسته از مزاج های چهارگانه از منظر رفتاری با خصوصیاتی مانند نظم و ترتیب و دور اندیشی زیاد شناخته می شوند. سوداوی مزاج ها بعلاوه بسیار دقیق و خونسردند و میل زیادی به تحلیل و ارزیابی از خود نشان می دهند. بد نیست بدانید بیشتر انسان های دارای مزاج سرد و خشک از نظر روانشناسی جزء دسته درونگرا هستند.

خصوصیات غذایی و دائقه انسان های با مزاج سرد و خشک با میل زیاد به شیرینی جات و غذا های گرم شناخته می گردد و خوراکی های سرد مانند خیار و کاهو چندان با ذائقه سوداوی مزاج ها سازگار نیست.

مواد غذایی مفید: خوردن خوراکی هایی مانند گوشت گوسفند، خروس و شتر، نمک دریا، نبات سفید، نعنا و روغن کنجد، کلم، جوانه گندم، ماش، پسته، بادام، گردو و چای دارچین به سوداوی مزاج ها توصیه می گردد.

مواد غذایی مضر: عموما سوداوی مزاج ها از مصرف مواد غذایی مانند گوشت گوساله، ماهی، عدس، گشنیز، لوبیا، بادمجان و سبزیجاتی مثل خیار، کاهو، گوجه فرنگی و میوه هایی مثل موز و کیوی منع می شوند.

مزاج سرد و تر (بلغمی)

بلغمی مزاج ها بیشتر چاق و پر چربی هستند و پوست سفید و مو های کم پشت دارند. جالب است بدانید این افراد به نسبت دسته های دیگر مزاج های چهارگانه کمتر تشنه می شوند و عموما دهانشان مرطوب است. انسان های با مزاج سرد و تر را از روی ساعات زیاد خواب در طول شبانه روز می توان شناخت. بعلاوه بد نیست بدانید برای این افراد بدترین زمان سال زمستان است.

از نظر رفتار شناسی بلغمی مزاج ها کم انرژی و یا حتی می توان گفت اندکی کند هستند. در عوض آن ها شکیبا و آرامند و کمتر از افراد حاضر در دیگر مزاج های چهارگانه و به ندرت عصبانی می شوند. نشانه تعیین برای شناخت انسان های با مزاج سرد و تر از نظر عادات غذایی، تمایل به خوراکی های گرم مانند شیرینی جات و ادویه ها و عدم تمایل به مصرف خوراکی های سرد مانند ترشیجات است.

مواد غذایی مفید: مصرف خوراکی هایی مانند خرمای خشک، انبه، سیب، بـه، توت، انجیر، انگور، کشمش، هویج، کرفس، زنجبیل، دارچین و زیره برای بلغمی مزاج ها مفید است.

مواد غذایی مضر: به افراد دارای مزاج سرد و تر توصیه می گردد خوراکی هایی مانند کاهو، هندوانه، گرمک، کدو خورشتی، مرکبات و کیوی، هلو، زردآلو، شلیل، قارچ، ذغال اخته، آش، سوپ ماهی و کله پاچه نخورند.

تست مزاج شناسی ساده

1. با حلقه کردن انگشت شست و انگشت وسط یک دست به دور مچ دست دیگرتان، شرایط قرار گرفتن دو انگشت چگونه است؟

الف:دو سر انگشت روی هم قرار می گیرد.

ب:دو سر انگشت مماس یکدیگر قرار می گیرند.

ج:دو سر انگشت به هم نمی رسند.

2. اگر بدنتان را حرکت دهید، ساختار عضلات بیشتر است یا چربی؟

الف:لایه های چربی زیاد دیده شده و حالتی از لرزش و بی ثباتی در آن دیده می گردد.

ب:حجم عضلات بیشتر بوده و بدن لرزش ندارد و گوشت بدن شل نیست.

3. شرایط مو های بدن اعم از سر و بدن به چه شکلی است؟

الف:پرپشت، کلفت و تیره و صاف

ب:پرپشت، کلفت و تیره و مجعد

ج:پرپشت، کلفت، اما لخت و روشن

د:کم پشت، نرم و نازک و شنماینده و چرب

4. پوستتان چه رنگی است؟ این آزمون برای افراد دارای پوست سفید است.

الف:رنگ سیاه با گرایش به کبودی

ب:رنگ سفید مایل به آبی

ج:رنگ سفید متمایل به سبز

د:رنگ سفید مهتابی که فشار انگشت رنگ سرخ آن کمرنگ می گردد

5. مفاصل شما به چه شکلی است:

الف:برجستگی مفصل ها به خوبی نمایان است.

ب:برجستگی خاصی در مفصل ها دیده نمی گردد.

6. رگ های بدن، به ویژه دستتان دیده می گردد؟

الف:بله

ب:خیر

7. کف دستتان از نظر هندسی چه شکلی است؟

الف:مربع

ب:مستطیلی و کشیده که انگشتان در درازای آن قرار دارند.

ج:مستطیلی شکل که عمود بر انگشتان دست است.

8. اگر کفش شما معمولی باشد؛ منظور این که طبی نبوده یا از نظر بلندی پاشنه در خانم ها و یا از نظر ساختاری برای کفش آقایان شرایط خاصی ندارد، پایتان در کفش چه شرایطی خواهد داشت؟

الف:پایم را می زند.

ب:کاملا راحت هستم.

9. در جمع معمولا آغازگر بوده و در راس حرکت می کنید و تاثیر می گذارید یا بیشتر آرام هستید و تاثیر می گیرید؟

الف:تاثیرگذار

ب:تاثیرپذیر

10. اطرافیان شما را کم حرف می دانند یا پرحرف یا گزیده گو؟

الف:پرحرف

ب:کم حرف

ج:گزیده گو

11. روی حرفی که می زنید، می ایستید و به درست و نادرست بودنش کاری ندارید یا این که می ایستید و در صورت اشتباه بودن آن را تصحیح می کنید یا دائما تغییر موضع می دهید؟

الف:می ایستم و تغییر نمی دهم حتی اگر نادرست باشد.

ب:می ایستم، اما اگر با ارائه دلایل محکم متوجه شوم اشتباه است، از حرفم برمی گردم.

ج:دائما تغییر رای می دهم.

12. از گفتن بسیاری از حرف ها شرم می کنید یا این که به راحتی هر حرفی را به زبان می آورید؟

الف:هر حرفی باشد، می گویم.

ب:حجب و حیا مانع از بیان بسیاری از حرف ها می گردد.

13. هر روز یا بیشتر روز ها عصبانی می شوید؟

الف:بله

ب:خیر

14. اگر عصبانی می شوید، عصبانیت شما زیاد طول می کشد یا بعد از مدتی فروکش می نماید و پشیمان می شوید؟

الف:فروکش ننموده و طولانی است.

ب:فروکش نموده و پشیمان می شوم.

15. به خوردن گرمی ها بیشتر گرایش دارید یا خوردن سردی ها؟ برای مثال خوردن چند عدد خیار را ترجیح می دهید یا چند عدد شیرینی؟

الف:به خورد گرمی ها مثل شیرینی

ب:به خوردن سردی ها مثل خیار

16. اگر تذکرات دیگران نباشد، اشتهای شما چطور است؟

الف:زیاد

ب:کم

ج:معمولی

پاسخ های تست مزاج شناسی

پاسخ1: اگر گزینه الف باشد، شما دارای مزاج سرد و خشک بوده و استخوان بندی تان ریز است. اگر گزینه ب باشد، مزاج شما معتدل بوده و استخوان بندی شما میانه است و اگر پاسخ گزینه ج است، مزاجتان گرم و تر بوده و استخوان بندی یان درشت است.

پاسخ 2: اگر پاسخ گزینه الف است، مزاج شما گرم و تر بوده و اگر پاسخ گزینه ب است، مزاج شما گرم و خشک است.

پاسخ 3: اگر پاسخ شما گزینه الف باشد، مزاج شما گرم و خشک است. اگر پاسخ شما گزینه ب باشد، مزاج شما گرم و تر است. اما اگر گزینه ج پاسخ شما باشد، مزاجتان گرم و تر استوا گر جواب گزینه د است، مزاجتان سرد و تر است. هرچه مو نازک، شنماینده و اصطلاحا شبیه به موی گربه باشد مزاج به سمت سرد و تری گرایش دارد و هرچ مود حالت دار با پایه قوی باشد، مزاج به سمت گرمی گرایش دارد.

پاسخ 4: اگر پاسختان الف است، یعنی مزاج شما سرد و خشک است. اگر پاسختان ب است، مزاجتان سرد و تر است. اگر پاسخ شما ج است، یعنی مزاجتان مخلوط است و اگر پاسختان د است، یعنی مزاج شما گرم و تر است.

پاسخ 5: اگر پاسخ شما گزینه الف است، مزاجتان گرم و خشک و اگر گزینه شما ب است، مزاجتان سرد و تر است.

پاسخ 6: اگر پاسخ الف است، مزاجتان گرم و خشک و اگر پاسخ ب است، مزاجتان سرد و تر است.

پاسخ 7: اگر پاسختان الف است مزاجتان معتدل بوده و حد واسط بین گرم و سرد واقع شده است. اگر گزینه ب را انتخاب نموده اید مزاجتان گرم و خشک و اگر گزینه ج پاسخ شماست، مزاجتان سرد و خشک است.

پاسخ 8: اگر پاسختان الف است، پای سینه دار و پهنی دارید و مزاجتان گرم و خشک است. اگر انتخاب شما گزینه ب است، پایتان باریک و استخوانی است و مزاجتان سرد و خشک است.

پاسخ 9: اگر پاسخ الف است، گرم و خشک مزاج بوده و اگر پاسخ ب است، مزاجتان گرم و تر است.

پاسخ 10: اگر پاسخ الف است، مزاج شما گرم و خشک است. اگر پاسخ ب است، مزاجتان سرد و تر است و اگر گزینه ج، مزاج شما گرم و تر است، اما خشک نیست.

پاسخ 11: پاسخ الف یعنی این که مزاج شما گرم و خشک است. پاسخ ب یعنی مزاج شما گرم و تر است و اگر گزینه ج را انتخاب می کنید مزاجتان سرد و تر است.

پاسخ 12: اگر پاسخ شما الف است مزاجتان گرم و خشک است و اگر پاسخ ب است، مزاجتان سرد و تر است. البته شرایط رشد و تربیت هر فرد نیز روی رفتار او تاثیر دارد.

پاسخ 13: گزینه الف نشانه گرم و خشک مزاج و گزینه ب نشانه سرد و تر مزاج است.

پاسخ 14: گزینه الف نشانه گرم و خشک مزاج و گزینه ب نشانه گرم و تر مزاج است.

پاسخ 15: اگر انتخابتان گزینه الف است، مزاجتان سرد و تر و اگر انتخاب شما گزینه ب است، مزاجتان گرم و خشک است.

پاسخ 16: اگر انتخابتان گزینه الف است، مزاجتان سرد و تر، اگر انتخابتان گزینه ب است، مزاجتان گرم و خشک و اگر گزینه ج را انتخاب نموده اید، مزاجتان معتدل است؛ یعنی بین مزاج گرم و تر است.

اگر تعداد پاسخ های مثبت شما نسبت به یک مزاج بالاتر از نصف به علاوه یک باشد، مزاج شما همان است؛ برای مثال است اگر از 16 سوال پرسیده شده، پاسخ 10 سوال شما مرتبط به مزاج گرم باشد، مزاج شما گرم است.

منبع: بهترین ها

منبع: فرادید

به "تست مزاج شناسی؛ مزاج شما کدام است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تست مزاج شناسی؛ مزاج شما کدام است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید