تهدید دو لبه کرونا برای بیماران قلبی

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، تهران (پانا) - به گفته کارشناس مبارزه با بیماری های غیر واگیر در زمان بحران بیماری کووید 19، بیماران قلبی عروقی با تهدید دو لبه روبرو خواهند شد و نه تنها در معرض ابتلای نوع شدیدتر ویروس و عوارض وخیم تر هستند بلکه ممکن است به علت ترس، مراقبت های بهداشتی و درمانی خود را به موقع انجام ندهند.

تهدید دو لبه کرونا برای بیماران قلبی

به گزارش ایسنا، آزاده سالمی به مناسبت 7 مهر روز جهانی قلب اعلام کرد: اکنون بیماری قلبی عروقی اولین علت مرگ در جهان بوده و سالانه بیش از هفده میلیون نفر در سراسر جهان به علت بیماری قلبی عروقی فوت می نمایند که 31 درصد کل مرگ های جهانی و نیمی از مرگ های ناشی از بیماری های غیر واگیر است.

وی اضافه کرد: تپش قلب، معنی واقعی زنده بودن را نشان داده به طوری که حتی افرادی که دچار مرگ مغزی می شوند نیز هنوز زنده هستند لذا مراقبت از قلب، حیاتی ترین اقدام است.

این کارشناس اعلام کرد: بیشتر مرگ های مرتبط با بیماری های قلبی عروقی ناشی از بیماری کرونر قلب یا سکته مغزی بوده که عوامل خطر اصلی آن شامل فشارخون بالا، کلسترول و قند خون بالا، مصرف دخانیات و الکل، رژیم غذایی ناسالم، چاقی و آلودگی هوا است.

کارشناس مبارزه با بیماری های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه در زمان بحران بیماری کووید 19، بیماران قلبی عروقی با تهدید دو لبه روبرو خواهند شد گفت: این بیماران نه تنها در معرض ابتلای نوع شدیدتر ویروس و عوارض وخیم تر هستند بلکه ممکن است به علت ترس، مراقبت های بهداشتی و درمانی خود را به موقع انجام ندهند.

سالمی تاکید نمود: با توجه به اطلاعات جمع آوری شده از افراد فوت شده با تست کرونا مثبت، تعیین شده 26 درصد از آن ها مبتلا به بیماری های قلبی عروقی و 33 درصد از آن ها مبتلا به فشارخون بالا بوده اند. اگرچه نزدیک به 20 درصد از افراد فوت شده هیچ گونه بیماری زمینه ای نداشته اند.

وی توضیح داد: هرساله روز جهانی قلب در روز سه شنبه 8 مهر1399 (مصادف با 29 سپتامبر 2020) برگزار شده و هدفش این است که افراد بدانند چگونه می توانند با انتخاب شیوه زندگی سالم و چند تغییر ساده مانند آنالیز دوره ای فشارخون، کلسترول و قند خون، عدم مصرف دخانیات و الکل، مصرف غذای سالم، انجام فعالیت بدنی و داشتن وزن نرمال سلامت قلب خود را حفظ نمایند.

کارشناس مبارزه با بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اعلام کرد: شعار سال جاری روز جهانی قلب با با تمام وجود از سلامت قلب مراقبت کنید از سوی سازمان بهداشت جهانی انتخاب شده است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "تهدید دو لبه کرونا برای بیماران قلبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهدید دو لبه کرونا برای بیماران قلبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید