دلایل تغییر رنگ دندان چیست؟

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، خبرنگاران : اگر دندان تان تغییر رنگ داده است دلیل آن را در این مطلب بخوانید.

دلایل تغییر رنگ دندان چیست؟

دندان در زیبایی شما موثر است. برای شما هم شاید پیش آمده باشد که با تغییر رنگ دندان روبرو شده باشید.

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، کارشناس مسئول بهداشت دهان و دندان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: معمولاً با تغییر رنگ دندان ها افراد، نگران پوسیدگی دندان های شان می شوند که این باور غلط است و دلایل مختلفی در این موضوع دخیل هستند.

دکتر مهین یاهوئیان اظهارکرد: تغییر رنگ در دندان ها به 2 بخش تغییر رنگ های خارجی و داخلی تقسیم می شوند که در بخش اول با سایش و تمیز کردن سطحی، جدا می شوند و در بخش تغییر رنگ های داخلی، عوامل تغییر رنگ در نسج دندان نفوذ می نمایند و قابل رفع کردن نیستند.

عوامل تغییر رنگ دندان ها

وی در بیان عوامل تغییر رنگ دندان ها گفت: در عوامل تغییر رنگ های خارجی می توان به مواد غذایی و نوشیدنی هایی مانند چای، قهوه، کاکائو و نوشابه های رنگی اشاره نمود که می توانند تغییر رنگ های زرد، قهوه ای و حتی نارنجی را ایجاد نمایند و بعلاوه می توان به مواد غذایی با رنگ های سنگین همانند میوه های پررنگ مانند آلبالو، شاتوت و انار اشاره نمود.

وی ادامه داد: بعلاوه مصرف دخانیات و بهداشت ضعیف، تغییر رنگ های قهوه ای روشن تا سیاه را ایجاد می نماید و هرچه بهداشت ضعیف تر باشد، رسوب مواد رنگی بیشتر است که این تغییر رنگ به علت فعالیت میکروب های رنگ زا و رسوب مواد رنگی موجود در غذا ها روی پلاک دندانی ایجاد می گردد.

تغییر رنگ دندان در بچه ها

دکتر یاهوئیان اضافه نمود: بعلاوه در بچه ها نیز مصرف قطره آهن و دهان شویه کلرهگزیدین نیز از دیگر علل تغییر رنگ دندان ها محسوب می گردد. وی در بیان عوامل تغییر رنگ های داخلی نیز گفت: فلوراید، دارو هایی مانند تتراسایکلین و هم خانواده های آن، بعضی بیماری های ژنتیکی، افزایش سن، ضربه به دندان و ترمیم های قدیمی به خصوص انواع فلزی از مهم ترین دلایل تغییر رنگ های داخلی هستند.

لکه های سفید روی دندان

وی در پاسخ به این سوال که لکه های سفید روی دندان نشانه چیست؟ اظهارکرد: بعضی لکه های سفید روی دندان بر اثر حل شدن مواد آهکی نسج دندان ایجاد می شوند که در واقع همان شروع فرایند پوسیدگی است و با اصلاح تغذیه و بهداشت می تواند دوباره آهکی گردد؛ اگر این آهکی شدن مجدد همراه با جذب رنگدانه انجام گردد، باعث تغییر رنگ در آن ناحیه خواهد شد.

دکتر یاهوئیان به نحوه فرایند درمان تغییر رنگ دندان ها اشاره نمود و اضافه نمود: بیشتر تغییر رنگ ها به درمان خاصی احتیاج ندارند مگر آن که از نظر زیبایی برای بیمار مشکل ایجاد نمایند که در این صورت دندان پزشک با سنجیدن شرایط، درمان مناسب را انتخاب خواهد نمود.

منبع: رکنا

به "دلایل تغییر رنگ دندان چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل تغییر رنگ دندان چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید