سیستم جالب نگهداری کتاب های کمیاب کتابخانه مرکزی دانشگاه ییل

به گزارش وبلاگ کاتالوگ به نقل از لیت هاب، اولین بار خبر سیستم عجیب و غریب نگهداری کتاب در کتابخانه دانشگاه ییل آمریکا توسط دیوید مک معاون مجله خبری بازفید در شبکه اجتماعی توئیتر در رسانه های اجتماعی این کشور جنجال آفرید و بعد با شرح مسئولان این کتابخانه اطلاعات بیشتری درباره این سیستم به اطلاع عموم رسانده شد.

سیستم جالب نگهداری کتاب های کمیاب کتابخانه مرکزی دانشگاه ییل

دیویدمک در پستی در شبکه توئیتر از وجود سیستمی جالب و شاید عجیب در کتابخانه مرکزی دانشگاه ییل برای نگهداری از کتاب های کمیاب و نایاب خبر داده بود که مجهز به گازی مخصوص است که در صورت بروز نشانه های حریق این گاز در فضا منتشر شده و آتش را خاموش می نماید ولی در عین حال تمام افراد داخل کتابخانه را می کشد.

این پست توئیتری در تاریخ 13 نوامبر سال 2018 منتشر شد و جنجال های زیادی ایجاد کرد و حالا ظاهراً مسئولان کتابخانه دانشگاه ییل جزئیات سیستم نگهداری کتاب ها را اعلام کردند.

مک نوشته بود که گاز استفاده شده در سیستم های اطفای حریق برای نگهداری از کتاب ها جان انسان ها را قربانی می نماید ولی مسئولان کتابخانه این مسئله را رد کردند و مجبور شدند جزئیاتی از این سیستم اطلاع رسانی نمایند. به گفته مسئولان این کتابخانه گاز منتشر شده به هیچ وجه برای انسان ها خطری نداشته و تنها تنفس را محدود می نماید.

بر اساس اخبار و اطلاعات منتشر شده کتابخانه ییل دارای گنجینه ای از کتاب های نایاب و کمیاب از قرون گذشته است که به صورت محدود در اختیار دانشجویان این دانشگاه قرار می گیرد. نظریه کتابخانه قاتل که در شبکه های اجتماعی علیه دانشگاه ییل رواج پیدا نموده بود از سوی مسئولان این دانشگاه تکذیب شده است.

استفن جونز مدیر خدمات کتابخانه ای دانشگاه ییل در گفت وگو با رسانه ها گفته است که گاز موجود در سیستم اطفای حریق کتابخانه مرکزی ترکیبی از گازهای هلیم و اینرگن است که در صورت بروز حادثه آتش سوزی در ترکیب با اکسیژن هوا مانع گسترش آتش می گردد.

به گفته این مقام مسئول در کتابخانه مرکزی دانشگاه گاز موجود در سیستم اطفای حریق کتابخانه طوری طراحی شده است که در مواقع بروز حادثه تنها در میان قفسه های کتابخانه جریان یافته و ضمناً ثابت شده است که هیچ آسیبی به انسان هم نمی زند. این گاز تنها سطح اکسیژن محیط را کاهش داده و مانع گسترش آتش می گردد.

جونز اضافه نمود: گاز مذکور تنها به صورت محدود سطح اکسیژن محیط را کاهش داده و مقدار اکسیژن باقی مانده در محیط برای تنفس افراد کافی است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "سیستم جالب نگهداری کتاب های کمیاب کتابخانه مرکزی دانشگاه ییل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیستم جالب نگهداری کتاب های کمیاب کتابخانه مرکزی دانشگاه ییل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید