مادورو توطئه آمریکا برای کودتا در ونزوئلا را فاش کرد

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، رئیس جمهوری ونزوئلا از مجلس جدید کشورش و نیز از کنگره آمریکا خواست درباره منابع اقتصادی بزرگ اعطاشده از سوی دولت ترامپ به افراطیون راستگرای کاراکاس برای توطئه چینی و راه اندازی کودتا علیه این کشور آمریکای لاتین، تحقیقات جدی را شروع نمایند.

مادورو توطئه آمریکا برای کودتا در ونزوئلا را فاش کرد

از شبکه تله سور آمریکای لاتین، نیکلاس مادورو اظهار داشت: میلیونها دلار برای اجیر کردن باندهای تبهکار و ایجاد هرج و مرج در انتخابات این کشور تحت مدیریت واشنگتن هزینه شده است.

مادورو افزود: با تامین بودجه از سوی دولت ایالات متحده آمریکا با همدستی کلمبیا، برنامه ای برای حمله به فرایند انتخابات پارلمانی ونزوئلا ترتیب داده شده بود.

رئیس دولت کاراکاس با یادآور نمودن تهدیدهای قبلی درباره راه اندازی حملات تروریستی در این کشور گفت: به دستگاه های انتخاباتی ما آسیب زدند و این حملات از سوی کلمبیا سازماندهی شده بود و میلیون ها دلار برای اجیر کردن باندهای تبهکار و راه اندازی هرج و مرج در انتخابات هزینه نموده بودند.

رئیس جمهوری ونزوئلا از مجلس جدید خواست کمیسیون ویژه ای برای تحقیق و آنالیز درباره کلاهبرداری اجرا شده از سوی نمایندگان مخالف در دوره پنج ساله گذشته (2021-2016) تشکیل دهد.

مادورو افزود: این کمیسیون باید تحقیق درباره موضوع کلاهبرداری و سرقت بیش از یک میلیارد دلاری اعطا شده از سوی دولت آمریکا برای ایجاد بی ثباتی و تدارک کودتا در ونزوئلا را شروع کند.

مادورو همچنین از نمایندگان و سناتورهای آمریکا خواست با جدیت درباره سرنوشت منابع مالی اعطا شده از سوی دونالد ترامپ به افراطیون راستگرا تحقیق به عمل آورند. این بودجه بزرگ که بالغ بر هزار میلیون دلار (یک میلیارد دلار) می گردد به رهبران مخالف یعنی خوان گوایدو، لئوپولدو لوپز و خولیو بورخس برای توطئه چینی علیه کشور آمریکای لاتین پرداخت شده است.

رئیس جمهوری ونزوئلا سپس اطمینان داد که اگر تحقیقات جدی در این زمینه صورت پذیرد، با مبالغ هنگفت و شگفت آوری از دزدی، کلاهبرداری و دروغ زنی ها روبرو خواهند شد.

خورخه ارئاسا وزیر امور خارجه ونزوئلا پیش تر درباره کارشکنی های قبلی گروه راستگرای افراطی گفته بود: از سال 2015 که گروه مخالفان سرسخت مجلس را به دست گرفتند، به دنبال قانون گذاری نبودند بلکه با قدرتی که در دست داشتند، ملت را به دست تحریم ها و محاصره مالی افکندند و شدت حملات خود را علیه کشور گسترش دادند

وی یادآورد شد که گروه راستگرای افراطی در اتحاد با دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ، به زعم خود می پنداشتند که در حال ضربه زدن به نیکلاس مادورو رئیس جمهور بولیواری ونزوئلا هستند، اما در واقع این ملت ونزوئلا بودند که در معرض تهاجم و رنج های مالی قرار گرفتند.

در پی انتخابات ریاست جمهوری 2018 که منجر به انتخاب مجدد نیکلاس مادورو برای ریاست جمهوری شد، خوان گوایدو رهبر حزب مخالفان با ادعای تقلب در انتخابات خود را رئیس جمهور اظهار داشت که از آن پس شرایط بحران بر این کشور حاکم شد.

دولت دونالد ترامپ از شروع ریاست جمهوری نیکلاس مادورو، برای سرنگونی دولت قانونی ونزوئلا و نشاندن مهره موردنظر در جهت منافع استعماری خود کوشش نموده است. تحریم های مالی و نفتی، به رسمیت شناختن خوان گوایدو رهبر مخالفان به عنوان رئیس جمهوری این کشور، سفر وزیر خارجه آمریکا به کشورهای همسایه ونزوئلا و ایجاد لابی ضد ونزوئلا با سران کشورهایی همچون برزیل و کلمبیا، کوشش برای مداخله در انتخابات پارلمانی پیش رو در این کشور نمونه هایی شاخص از سیاست های خصمانه دولت ترامپ بوده است.

با پیروزی حزب تحت رهبری نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا در انتخابات پارلمانی 16 آذر و هماهنگی مجلس جدید با دولت، انتظار می رود کاراکاس به یک فرایند سیاسی جهت اجرای برنامه های بهبود مالی بازگردد؛ با این وجود همچنان با چالش حزب مخالفان روبرو خواهد بود.

، ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "مادورو توطئه آمریکا برای کودتا در ونزوئلا را فاش کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مادورو توطئه آمریکا برای کودتا در ونزوئلا را فاش کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید