می توانیم گوشت را کیلویی 50 هزار تومان به دست مردم برسانیم

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، رئیس کمیسیون مرزنشینان اتاق تعاون ایران مدعی شد که اگر دولت به آنها ارز رسمی بدهد، گوشت را با قیمت کیلویی 35 هزار تومان وارد و در نهایت کیلویی 50 هزار تومان به دست مصرف کننده می رسانند.

می توانیم گوشت را کیلویی 50 هزار تومان به دست مردم برسانیم

یاسر فیضی در گفت وگو با وبلاگ کاتالوگ، اظهار کرد: دلیل رسیدن قیمت گوشت قرمز در تهران به کیلویی 120 هزار تومان و در شهرستانها 80 هزار تومان، عرضه کم و تقاضای زیاد است و تعاونی های مرزنشینان به دلیل ارتباطی که با همسایگان شرقی دارند، می توانند این خلأ را جبران نمایند و از افغانستان، تاجیکستان و گرجستان که تولیدنماینده دام هستند، گوشت وارد نمایند.

وی اضافه نمود: در بحث واردات درخواست دادیم که به ما اجازه واردات دام زنده بدهند و توانستیم برای خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان این اجازه را بگیریم.

رئیس کمیسیون مرزنشینان اتاق تعاون ایران اعلام نمود: مدتی قبل یکی از تجار گرجستان به ما اعلام نمود که گوسفندان زیادی دارد و می تواند با قیمت مناسب به ما بفروشد و به وسیله گمرک مقصد در تهران یا مشهد به ما تحویل دهد. اگر دولت به ما ارز رسمی بدهد، گوشت را با قیمت کیلویی 35 هزار تومان وارد و در نهایتا 40 هزار تومان ترخیص می کنیم. سود مرزنشینان هم اگر 10 هزار تومان گردد، قیمت گوشت وارداتی به جای 90 هزار تومان، کیلویی 50 هزار تومان می گردد که مصرف نماینده قادر به خرید آن خواهد بود.

بسیاری از کالاها توجیه واردات ندارد

وی با بیان اینکه بسیاری از کالاهایی که به مرزنشینان تخصیص داده می گردد، از این جهت که یا تقاضا برای این کالاها در داخل کم یا تعرفه گمرکی آنها پایین است، توجیه واردات ندارد، اعلام نمود: واردات مرزنشیان 48 قلم است که مقرون به صرفه ترین کالای آن برنج است ولی متأسفانه به ما مرزنشینان که هم تعاونی هستیم و هم اعضای زیادی داریم ارز 4200 تومانی داده نمی گردد، در حالی که سایر بخشهای دولتی و خصوصی ارز دولتی می گیرند.

رئیس کمیسیون مرزنشینان اتاق تعاون ایران گفت: از دولتمردان می خواهیم یکی از فروشگاه هایی که کالای اساسی با ارز رسمی 4200 تومانی آوردند و با همان قیمت هم به مردم فروختند به ما معرفی نمایند تا ما هم از آنجا خرید کنیم! متأسفانه هیچ گونه نظارتی در این زمینه وجود ندارد؛ در صورتی که وزارت کار، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت کشور و خیلی از دستگاه ها نظارت مستقیم دارند.

سیفی در ادامه بیشترین اقلام وارداتی مرزنشینان را روغن، برنج و چای اعلام نمود و گفت: بیشترین میزان برنج وارداتی ما از پاکستان است و از آسیای میانه خیلی واردات نداریم اما دو قلم کالای کنجد و گردو که تولیدش در افغانستان خوب است وارد می کنیم.

مهمترین اقلام صادراتی مرزنشینان

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های مرزنشینان خراسان رضوی همچنین از مواد غذایی، ماکارونی، رب، کیک و کلوچه، سیب زمینی، میلگرد و آهن، سیمان، مصالح ساختمانی و محصولات فلزی و پلاستیکی به عنوان مهمترین اقلام صادراتی تعاونی های مرزنشین نام برد و مقصد کالاهای صادراتی را هند و پاکستان و افغانستان مطرح نمود.

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، مرزنشینان و شرکتهای تعاونی مرزنشین مجاز به واردات 48 قلم کالا هستند که از جمله این کالاها می توان به برنج و چای و لاستیک سبک و سنگین اشاره نمود.پیش از این اقلام خوراکی 70 درصد و اقلام غیرخوراکی 30 درصد معافیت از پرداخت هزینه ورود داشتند که با پیگیری های صورت گرفته و حمایت بعضی از دستگاه های دیگر در تاریخ 24 بهمن ماه سال گذشته دولت موافقت کرد اقلام خوراکی تا 100 درصد و غیرخوراکی تا 50 درصد از معافیت ورودی برخوردار باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "می توانیم گوشت را کیلویی 50 هزار تومان به دست مردم برسانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "می توانیم گوشت را کیلویی 50 هزار تومان به دست مردم برسانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید