وزیر بهداشت: تعطیل کنید، دولت: نه! ، محرز: هزینه قرنطینه از هزینه های درمان کمتر است

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، برخی از اعضای ستاد ملی مبارزه با کرونا گیج و سردرگمند و قادر به درک این مسئله نیستند که چرا با تعطیلی تهران مخالفت می شود. مینو محرز ازجمله همان هاست و عواقب این عدم تعطیلی را غیرقابل جبران می داند

وزیر بهداشت: تعطیل کنید، دولت: نه! ، محرز: هزینه قرنطینه از هزینه های درمان کمتر است

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ کاتالوگ، روزنامه وطن امروز در گزارشی به تاکید کارشناسان بر تعطیلی دو هفته ای تهران و مخالفت دولت با این پیشنهاد پرداخته است که بخش های مهم آن در ادامه می آید.

طبق اعلام دیروز وزارت بهداشت طی 24 ساعت 462 نفر بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند، این در حالی است که متخصصان بهترین راهکار برای کنترل کرونا را تعطیلی متناوب حداقل 2 هفته ای می دانند، اما دولت همچنان مقاومت می کند.

در این شرایط کسی اعلام نمی کند چه کسی مخالف تعطیلی 2 هفته ای است آن هم در حالی که قریب به اتفاق متخصصان و مسؤولان وزارت بهداشت موافق تعطیلی 2 هفته ای تهران و اعمال محدودیت های شدید هستند.

ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت حتی در تلویزیون در این باره به نامه 65 نفر از رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی به وزیر بهداشت اشاره کرد و افزود: رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی در این نامه درخواست تعطیلی سراسری و حداقل 2 هفته ای کرده اند و در این باره در جلسه قرارگاه هم بحث هایی شده است. حتی وزیر بهداشت پیگیر این موضوع است و اگر در ستاد مقابله با کرونا تصویب شود اعمال خواهد شد.

حریرچی حتی گفت: برخی ها پیشنهاد دادند با توجه به شرایط اسفناک کرونا در فصل سرما 2 هفته تعطیلات عید نوروز قرض گرفته شود و این ایام تعطیل شود. دلسوزان حوزه سلامت به دنبال تعطیلی 2 هفته ای هستند، اما تا قبل از تصویب اجرا نخواهد شد.

آیا تعطیل کردن 2 هفته ای کشور در کنترل کرونا مؤثر خواهد بود؟

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این باره به فارس گفت: اگر مقدمات، مؤخرات و ملزومات طرح اعمال محدودیت ها فراهم نشود، مداخله ای بسیار پرهزینه و بدون تاثیر در کنترل اپیدمی است.

حمید سوری، خطاب به متولیان اعمال محدودیت های کرونایی، افزود: اگر هدف لاک داون استراحت دادن به بیمارستان ها و کادر درمانی است، این هدف را می توان با مداخلات و سیاست های کم هزینه تر تامین کرد. اگر رویکرد مناسبی برای کنترل اپیدمی نداشته باشیم، باید شاهد مرگ تعداد زیادی از هموطنان مان به خاطر کووید-19 باشیم.

از سویی دکتر مسعود مردانی، متخصص بیماری های عفونی با اشاره به موثر بودن اعمال تعطیلی 2 هفته ای مشاغل غیرضروری در تهران، گفت: البته منظور ما تعطیلی کامل است؛ اکنون طغیان شدید بیماری در کشور به ما می گوید که روش های محافظه کارانه دیگر جواب نمی دهد. با تعطیلی برای کاهش آمار کرونا موافق هستیم، اما این تعطیلی باید به شکل کامل اجرا شود و لاک داون کامل موثر خواهد بود.

همچنین عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: اقدام دولت در ایجاد محدودیت تردد ها و جلوگیری از فعالیت خیلی از مشاغل از ساعت 18 عصر برای مقابله با کرونا ثمره چندانی ندارد، چرا که 90 تا 80 درصد مردم در این ساعت در خانه های شان هستند.

همایون سامه یح بخت آبادی در گفتگو با وطن امروز با بیان اینکه هم مردم و هم دولت در شیوع گسترده ویروس کرونا مقصرند، افزود: دولت نمی خواهد 3-2 هفته تهران و برخی کلانشهر ها را تعطیل کند، چرا که می ترسد معیشت و زندگی مردم دچار مشکل شود، از طرفی نیز خیلی ها نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری های اجتماعی بی توجه هستند؛ ماسک نمی زنند یا در این روز های سخت کرونایی به سفر می فرایند، در چنین شرایطی باید هم شاهد مرگ روزانه بیش از 450 نفر از هموطنان مان باشیم.

گفتنی است برخی از اعضای ستاد ملی مبارزه با کرونا گیج و سردرگمند و قادر به درک این مسئله نیستند که چرا با تعطیلی تهران مخالفت می شود.

مینو محرز ازجمله همان هاست و عواقب این عدم تعطیلی را غیرقابل جبران می داند و در گفتگو با روزنامه رسالت از مردم تقاضا می کند، حالا که مسئولان به فکر سلامت آنان نیستند، خود، دلسوز سرمایه ارزشمندشان یعنی سلامتی باشند.

آنچه از این سخنان می توان برداشت کرد، این است که ما حالا حالا ها همنشین کروناییم و معلوم نیست، کی از شر این ویروس خلاص خواهیم شد، اما قابل حدس است که با بی خیالی های دولت، دستکم تا 1400 ما میزبانیم و کرونا میهمان، پس باید خودمان از خودمان مراقبت کنیم.

محرز ابراز نگرانی می کند، از بابت آمار جان باختگان و مبتلایان. آمار هایی که دیگر ثبت رکورد تازه نیست و شمار قربانیان روزانه، اگر به تعداد سقوط یک هواپیمای مسافربری و تلفات جنگ هم باشد، باز صرفا برای ما عدد است، عددی که بسیار راحت و آسوده بر زبان می آوریم و ککمان هم نمی گزد، انگار اتفاق خاصی نیفتاده، بدون اندکی تفکر و تأمل، از کنارش رد می شویم...

کرونا دیروز 462 نفر دیگر را به کام مرگ کشاند، مقایسه کنید با زلزله کرمانشاه که 620 کشته داشت و سه روز عزای عمومی اعلام شد، حالا هرروز بالغ بر 400 نفر، رخ در نقاب خاک می کشند و ما عین خیالمان نیست، نه تصمیمات درست و درمانی اتخاذ می کنیم و نه بر مصوباتی که آنان را لازم الاجرا می دانیم، نظارت صحیحی صورت می پذیرد و اصلا برنامه ها و سیاست هایمان به مویی بند است، امروز محدودیتی را اعمال می کنیم و فردا پیگیر نظارت بر اجرای آن نیستیم.

هزینه قرنطینه از هزینه های درمان کمتر است

محرز برایش عجیب است که رئیس جمهور در کسوت رئیس ستاد مقابله با کرونا به رغم آگاهی از شرایط بحرانی تهران و کلان شهرها، ابتکار عمل به خرج نمی دهد. هزینه های قرنطینه و تعطیلی آن قدر گسترده نیست که دولت از آن هراس دارد، درحال حاضر سیستم نظام سلامت ما روز های فاجعه باری را سپری می کند، دولت می تواند به جای هزینه برای درمان بیماران کرونا که میلیون ها تومان است، برای سلامت مردم هزینه کند، یعنی با تعطیلی کلان شهرها، بحران را مدیریت کند، وگرنه خسارت های احتمالی قابل جبران نیست.

به اذعان این عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا، هم اکنون با محدودیت ساعت کاری، مردم طول روز به مراکز مختلف هجوم می برند و این به انتشار بیشتر ویروس می انجامد. این چه تصمیماتی است که گرفته می شود؟

سیاست های دولت در پیکار با ویروس یکی پس از دیگری شکست می خورد و حاصل این شکست های پی درپی، آمار هایی است که سیما سادات لاری در قامت سخنگوی وزارت بهداشت، هر روز ساعت 2 بعدازظهر ارائه می کند. او روز چهارشنبه از شناسایی 11 هزار و 780 بیمار جدید کرونایی در شبانه روز گذشته خبر داده و گفته: در 24 ساعت گذشته، 462 نفر دیگر از افراد مبتلا فوت کردند و با این حساب، مجموع جان باختگان این بیماری به 39 هزار و 664 نفر رسیده است!

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "وزیر بهداشت: تعطیل کنید، دولت: نه! ، محرز: هزینه قرنطینه از هزینه های درمان کمتر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر بهداشت: تعطیل کنید، دولت: نه! ، محرز: هزینه قرنطینه از هزینه های درمان کمتر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید