150 اطلاعیه و 90 اخطاریه وضعیت هوا به دستگاهها ارسال شد

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، تهران- خبرنگاران- رئیس سازمان هواشناسی گفت: این سازمان در روزهای اخیر و به دنبال بارش های شدید در کشور و وقوع سیل، در حوزه اطلاع رسانی 150 اطلاعیه و 90 اخطاریه به دستگاه های اجرایی کشور ارسال کرد.

150 اطلاعیه و 90 اخطاریه وضعیت هوا به دستگاهها ارسال شد

به گزارش خبرنگار علمی وبلاگ کاتالوگ، سحر تاجبخش روز یکشنبه در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته این سازمان قبل و بعد از وقوع سیل اخیر گفت: همچنین این سازمان توانست با تهیه بیش از یک هزار و 950 گزارش رادیویی و تلویزیوین اطلاع رسانی خود را در شرایط مخاطره آمیز به انجام رساند.

وی ادامه داد: گزارش ها معمولا در شرایط وجود رخداد صادر می گردد بنابراین روزهایی که شرایط جوی خاصی در کشور حاکم نیست این گزارش ها اساسا صادر نخواهد شد.

رئیس سازمان هواشناسی توضیح داد: بر اساس روال سال های گذشته که با استانداردهای بین المللی نیز همخوانی دارد 72 ساعت قبل از وقوع رخداد هر پدیده ای و در شرایط مخاطره آمیز این سازمان اطلاعیه ها و 48 ساعت قبل از آن پیش بینی ها را صادر می نماید.

تاجبخش ادامه داد: در مورد سیلاب اخیر نیز این پیش بینی ها به همین روال صادر شد به این صورت که 72 ساعت قبل پیش بینی سیلاب، احتمال رخداد، بارش های شدید و 48 ساعت قبل هم در حوزه هایی که منجر به رخداد سیلاب شده پیش بینی ها را صادر نموده ایم

وی در مورد پیش بینی های میان مدت نیز گفت: این پیش بینی ها در بازه 15 روزه انجام می گردد و ما توان پیش بینی 15 روزه بر اساس مدل های پیش بینی های عددی داریم اما هر چه از زمان رخداد پدیده دورتر می شویم صحت این پیش بینی ها کمتر می گردد.

به گفته رئیس سازمان هواشناسی هر چه به زمان رخداد نزدیک تر شویم متناسب با شرایط رخداد، اطلاعات بهتری را می توانیم در اختیار کاربران قرار دهیم.

تاجبخش مطرح کرد: سازمان هواشناسی اکنون این توانایی را دارد که بر اساس مدل ها تا 15 روز اطلاعات لازم را در مورد وضعیت هوا در اختیار کاربران قرار دهد اما آنچه حائز اهمیت است صحت این اطلاعات است زیرا به هر میزان که از 15 روز جلوتر برویم، پیش بینی ها قابل اطمینان نیست.

وی در پاسخ به سوال لاریجانی مبنی بر اینکه آیا سازمان هواشناسی 15 روز قبل از وقوع سیل، به دستگاه های مختلف اطلاع رسانی نموده بود یا خیر؟ گفت : برای بارش ها معمولا این کار را انجام نمی دهیم زیرا صحت این اطلاعات خیلی قابل اعتماد نیست به ویژه اینکه در فصل بهار هوا بسیار متغییر است و مدل ها هر 12 ساعت که اجرا شوند با تغییرات زیادی همراه هستند بنابراین ترجیح این است که شرایط را به سمت واقعیت نزدیک کنیم.

رئیس سازمان هواشناسی همچنین در پاسخ به سوال رئیس مجلس که آیا فاصله 72 ساعت و 48 ساعت هشدارهای لازم را به دستگاه ها داده بودید، نیز گفت: بله. این سازمان 72 ساعت قبل اطلاعیه ها و 48 ساعت قبل از آن اخطاریه ها را صادر می نماید که تاکیدی بر اطلاعیه ها البته با شدت بیشتر است.

تاجبخش یادآور شد: اطلاعیه ها و اخطاریه های صادره توسط سازمان هواشناسی در 9 مرحله انجام می گردد و در بخش ستادی 192 نفر ساعت نیرو و در مراکز استانی هم 30 نفر ساعت نیروی انسانی فعالیت دارند.

وی اضافه نمود: در رابطه با پیش بینی های نقطه ای هم سازمان هواشناسی با همکاری پژوهشکده در سه نقطه گرگان رود در خراسان شمالی، قم رود در استان قم و حوزه کارون پیش بینی های نقطه ای را صادر نموده و در اختیار کاربران قرار می دهد و به طور قطع اجرای پروژه ملی برای فراوری پیش بینی ها و هشدارهای سیلاب احتیاج به حمایت ها و همکاری های مجلس و دولت دارد.

رئیس سازمان هواشناسی اضافه نمود: از 25 اسفند 97 تا 13 فروردین امسال، سه سامانه جوی فعال در کشور منجر به رخداد سیلاب، آبگرفتگی، رانش زمین و بارش برف در بعضی از مناطق شد. سامانه اول در روزهای 26 تا 29 اسفندماه گذشته قسمت های عمده ای از مناطق شرقی دریای خزر را تحت تاثیر قرار داد و در بخش هایی از نیمه غربی نیز فعال بود، اما عمده خسارت ها در استان گلستان ایجاد شد.

تاجبخش توضیح داد: سامانه دوم از 4 تا 6 فروردین جاری در غرب کشور فعال و بخش های عمده ای از استان واقع در حاشیه رشته کوه زاگرس را تحت تاثیر قرار داد و در نهایت موجب سیلاب و طغیان رودخانه در این مناطق و اختلال در تردد در مسیرهای کوهستانی شد.

وی اضافه نمود: سامانه سوم نیز در روزهای 11 و 12 فروردین ماه در همین مناطق و متاثر از بارش های قبلی، کشور را تحت تاثیر قرار داد.

رئیس سازمان هواشناسی در شرح شرایط جوی و بارشی کشور گفت: سال زراعی 97 مجموعه بارش کشور 24 میلیمتر بوده که در مقایسه با بلندمدت آن حدود 22 درصد افزایش داشته است، هر چند در 6 استان بارش کمتر از حد نرمال بوده است. میزان بارش کشور در فصل زمستان حدود 119 میلیمتر بود که نسبت به بلندمدت 13 درصد افزایش داشته است.

تاجبخش ادامه داد: از لحاظ خشکسالی شاخص SPI که براساس تبخیر و تحرک برآورد کردیم، نشان می دهد به طور تقریبی برای بازه یک ساله 65 درصد کشور تحت تاثیر خشکسالی است و برای بازه 10 ساله تقریبا 90 درصد کشور تحت تاثیر خشکسالی هستند، بنابراین به نظر می رسد که همچنان کشور تحت تاثیر خشکسالی است و هنوز وارد ترسالی نشده ایم.

وی با بیان اینکه اساسا بارش ها ناشی از پیامدهای گرمایشی جهانی و تغییرات اقلیمی است، گفت: سهمیه بندی حوزه بارش ها در زمستان حدود 450 میلیمتر برای مناطق غربی و سواحل شمالی کشور برآورد شده که انحراف آن از میانگین بلندمدت 320 میلیمتر بوده است.

وی توضیح داد: برآوردها از نقطه نظرات بارش ها نشان می دهد که تا انتها فروردین ماه بر اساس اطلاعات آماری که در شورای عالی آب در تاریخ 29 بهمن سال 97 اعلام شد، بارش قابل ملاحظه ای می توانیم داشته باشیم و استان ایلام حدود 170 درصد، خوزستان 150 درصد و لرستان هم حدود 130 درصد بارش در یک سال داشته باشند.

علمی**1883** 1055

منبع: ایرنا

به "150 اطلاعیه و 90 اخطاریه وضعیت هوا به دستگاهها ارسال شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "150 اطلاعیه و 90 اخطاریه وضعیت هوا به دستگاهها ارسال شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید