دشت ارژن کجاست؟

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، دشت ارژن که مردم محلی آن را به دشت ارجن هم می شناسند، در روزهای تعطیل خانواده های کازرونی و شیرازی زیادی را به سمت خود می کشاند. تا سفره شان را زیر یک درخت پهن نمایند یا به یکی از باغ-رستوران های اطراف آن بروند. اینجا که شهرتش را از آبشار و تالابش گرفته در دامنه جنوبی زاگرس قرار گرفته است. و به خاطر جنس سنگ هایش، حفره ها و غارهایی در آن درست شده که چهره عجیب غریبی به آن داده است.

دشت ارژن کجاست؟

دشت ارژن کجاست؟

برای رسیدن به این دشت باید از سمت شرق از شیراز خارج شویم و به سمت غرب شهر حرکت کنیم. بعد از حدود 50 کیلومتر رانندگی از ابتدای اتوبانی که به سمت کازرون و بوشهر می رود به تابلوهای دشت ارژن می رسیم.

چرا باید دشت ارژن را دید؟

دشت ارژن شیراز، به درختچه بادامی گفته می گردد که از چوب اش کمان درست می کردند و از بادام تلخ آن هم دارو می سازند. در شعرهای فردوسی و قاآنی هم به آن اشاره شده است. اما اگر دنبال دلیلی برای تماشا این دشت هموار باشیم، باید اشاره کنیم که این منطقه جزء 5 دشت تماشای ایران است. این دشت بزرگ چند جاذبه گردشگری دارد که مردم شهر را در روزهای تعطیل به سمت خودش می کشاند.

آبشار و حیات وحش

در فصل زمستان آبشار ارژن مهم ترین جاذبه منطقه می گردد. در این فصل دما به زیر صفر می رسد و آب آبشار که مردم محلی به آن آبشار چرونیز می گویند، حین ریزش یخ می زند. برای همین چشم انداز ای شبیه آبشارهای یخی کارتونی می سازد که مشابه آن را در آبشار هملون شمشک یا رنا در مازندران می توان دید. این آبشار قبلا از دل کوه می جوشید، اما امروزه با لوله کشی به سمت کوه راهنمایی می گردد.

در منطقه حفاظت شده این دشت قبلا شیر ایرانی هم زندگی می کرد که دیگر نسل آن در طول سال ها شکار منقرض شده است. منطقه حفاظت شده دشت، امروز هم میزبان گاو و گوسفند و گوزن های زرد ایرانی است که چند سال قبل از ساری به اینجا آورده شدند.

تالاب و بازارچه

اینجا را باید یک مجموعه گردشگری فوق العاده بین شیراز و کازرون بدانیم. نزدیک آن قبلا یک تالاب آب شیرین قرار داشت که رودخانه دالکی به آن می ریخت. اگرچه این تالاب مدت ها خشک شده بود، اما با بارندگی های بهار سال جاری (1398) تا 60 درصد آبگیری شد.

بازارچه ارژن در روستا که به وسیله مردم محلی اداره می گردد، یکی دیگر از جاذبه های گردشگری منطقه است. همین بازارچه هم باعث می گردد گاهی این دهستان پر از ترافیک گردد. در این بازار ترشی های محلی، گردو، میوه، لواشک و سیر می فروشند که در مزارع اطراف درست می شوند.

اگر به جای رستوران رفتن بخواهیم هزینه کمتری خرج کنیم، همواره لب جاده فروشنده هایی هستند که گوشت یا جوجه کباب می نمایند و بوی آن هر آدم سیری را هم گرسنه می نماید.

اگرچه ارژن یک دشت است، اما با کمی پیاده روی می توانیم از آن دور شویم و به کوه های اطراف آن برسیم که غارها، تاقدیس و ناودیس، خوردگی سنگ ها و زیبایی های طبیعی باعث شده که زمین شناسان جذب آن شوند.

عشایر و بافت قدیمی

در فصل ییلاق، عشایر در نزدیکی دشت چادرهایشان را برپا می نمایند. برای آشنایی با فرهنگ عشایر و سبک زندگی و اینکه چطور درس می خوانند، می توان در موقع مناسب به این منطقه آمد. و بدون لطمه زدن به جریان روزمره زندگی شان با آنها معاشرت کرد.

علاوه بر دشت، بافت قدیمی خود روستا، کوچه باغ ها و خانه های گلی اش هم تماشای ست و از جاده اصلی فاصله کمی دارد. جاخرمن زمینی صاف در این منطقه است که مردم در آن والیبال، فوتبال یا بازی های محلی مثل یار به گروه می نمایند.

قدمگاه سلمان و علی (ع) در شرق دشت ارژن و در قبرستان سلمانی ها در کازرون واقع شده است. و افراد زیادی برای زیارت به این منطقه می فرایند.

جاذبه های نزدیک

چراب: آبشار و چشمه ای که در زبان محلی به آن چراب می گویند در 5 کیلومتری ارژن واقع شده است. هرچند خشکسالی به آن رسیده، اما هنوز می جوشد و به دشت می رسد.

دریاچه پریشان: حدودا 50 دقیقه بعد از دشت ارژن، دریاچه پریشان واقع شده است. برای رسیدن به این دریاچه جهت پیچ و خمی را باید پشت سر بگذاریم. داخل این دریاچه آب شیرین، ماهی هایی مثل ماهی زردک، ماهی سرخه، ماهی پرک و مار ماهی، کپور، ماهی فیتوفالک و آمور زندگی می کردند. البته بخش عظیمی از این دریاچه هم مثل تالاب ارژن خشک شده. و جز قایق های خالی از سرنشین روی زمین خشک آن چیزی باقی نمانده است. با این حال جهت دریاچه بسیار زیبا و در فصل بهار سرسبز است. این دریاچه فاصله نزدیکی تا کازرون دارد.

راهنمای کامل سفر به شیراز

منبع: اسنپ تریپ

به "دشت ارژن کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دشت ارژن کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید