جنبه های مرتبط با سیاست و علم در یک اثر

به گزارش وبلاگ کاتالوگ ، نخستین کتاب از مجموعه کتاب های فاخر سیاست گذاری و مدیریت فناوری و نوآوری با عنوان سیاست گذاری علوم و تحقیقات بنیادی به وسیله انتشارات مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور منتشر و در دسترس علاقه مندان نهاده شد. این کتاب از سوی سپهر قاضی نوری و طه شوکتیان به رشته تحریر در آمده است.

جنبه های مرتبط با سیاست و علم در یک اثر

کتاب مزبور با هدف طرح مسأله علوم و تحقیقات بنیادی از منظر سیاست گذاری و واکاوی بعضی ابعاد آن، به ویژه با توجه به بافتار جمهوری اسلامی ایران و ارائه بعضی دلالت های سیاستی و یافته های علمی در زمینه تحقیقات بنیادی تالیف شده است. به اعتقاد نگارندگان، نگاه به تحقیقات بنیادی در ایران نگاهی ناپخته است که فقدان تعامل مناسب میان سه بازیگر اصلی این حوزه یعنی پژوهشگران حوزه علوم بنیادی، پژوهشگران حوزه سیاست علم و سیاست گذاران و تصمیم گیران دولتی موجب شکل گیری موانع جدی برای استفاده بهینه از منابع مصروف در حوزه علوم بنیادی شده است. از آن جا که در روش شناسی تحقیق علمی نخستین گام بیان مسأله به صورتی دقیق و موشکافانه است، نویسندگان در این کتاب کوشش کرده اند این مهم را رقم زده و طرح این مسأله می تواند موجب انگیزش پژوهشگران بیشتری برای تحقیق درباره پژوهش های بنیادی گردد.

کتاب سیاست گذاری علوم و تحقیقات بنیادی بعلاوه از منظرهای مالی، جامعه شناختی و دینی به مفهوم تحقیقات بنیادی می پردازد. در این کتاب جنبه های مرتبط سیاست علم در نسبت با تحقیقات بنیادی آنالیز شده و به صورت خاص به مقوله اولویت گذاری تحقیقات بنیادی پرداخته شده است.

لازم به ذکر است مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در پروژه چاپ کتب فاخر سیاست گذاری و مدیریت فناوری و نوآوری با هدف تأمین منابع غنی علمی و کاربردی برای دانشجویان و دست­ اندرکاران حوزه های مختلف سیاست علم، فناوری و نوآوری، اقدام به چاپ مشترک مجموعه کتاب های مرجع تألیفی معتبر در این حوزه­ ها تحت عنوان کتب فاخر سیاست گذاری و مدیریت فناوری و نوآوری کرده است. در این پروژه پیشنهاد های ارسالی در بیست محور اعلام شده در فراخوان، به وسیله کارگروه تخصصی متشکل از صاحب نظران حوزه سیاست گذاری و مدیریت فناوری و نوآوری آنالیز و پس از رای گیری پیشنهاد برتر با اکثریت مطلق آرا انتخاب شد. در این کارگروه بعلاوه برای هر عنوان کتاب یک ویراستار علمی انتخاب شد تا نویسندگان زیر نظر وی به تالیف کتاب بپردازند. کتاب سیاست گذاری علوم و تحقیقات بنیادی اولین کتاب از مجموعه کتب فاخر سیاست گذاری و مدیریت فناوری و نوآوری است که هم اکنون در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است. امید است این پروژه به تامین منابع علمی مورد احتیاج برای سه گروه دانشگاهیان، نوآوران و مدیران منجر گردد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "جنبه های مرتبط با سیاست و علم در یک اثر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنبه های مرتبط با سیاست و علم در یک اثر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید