خرمشاد: در شرایط فشار مذاکره نمی کنیم، اکنون طلایی ترین فرصت برای رهایی از درآمدهای نفتی است

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، دبیر شورای راهبردی روابط خارجی با تاکید بر این که در شرایط فشار مذاکره کردن یعنی سم، گفت: در شرایط فشار مذاکره نمی کنیم، ورق را با مقاومت بر می گردانیم و در شرایط برابر اگر لازم شد مذاکره می کنیم.

خرمشاد: در شرایط فشار مذاکره نمی کنیم، اکنون طلایی ترین فرصت برای رهایی از درآمدهای نفتی است

محمد باقر خرمشاد در گفت وگو با وبلاگ کاتالوگ در ارزیابی رفتارهای دوگانه ترامپ و آمریکا در اعمال تحریم و پیشنهاد مذاکره اظهار کرد: اگر بخواهیم روی کار ترامپ اسم بگذاریم، راهبرد او یا به تعبیر دیگری تاکتیک او، مذاکره تحت فشار است، همان طور که رهبری و رئیس جمهور هم اشاره کردند هیچ آدم عاقلی به مذاکره تحت فشار تن نمی دهد این را ما هم می دانیم، ترامپ هم می داند منفعت او در این است که بتواند ما را در اوج فشار پای میز مذاکره بیاورد.

وی افزود: بنابراین، چنین کاری یعنی این که ما نهایتاً امتیازات را باید بپردازیم. البته اگر چنانچه مقاومت کنیم ممکن است رکود قدرت اتفاق افتد و در این شرایط این فشار ترامپ نه تنها برای او اثر مثبتی ندارد بلکه اثرات معکوسی را به همراه خواهد داشت.

این استاد دانشگاه همچنین اعلام کرد: در نتیجه اگر قرار باشد احیاناً مذاکره ای اتفاق بیفتد، باید طرح ها شکسته شده و موفقیتی نداشته باشد، در آن شرایط ما از موضع بالاتر یا برابر بتوانیم به نقطه صفر که در برجام بودیم، برگردیم البته آن ها باید برگردند و شاید از جنبه ای دیگر هر دو به برجام برگردیم زیرا ایران هم براساس بند 26 و 36 تعهدات خود را تعلیق نموده و سایر اهرم های فشار دیگری را شروع نموده که در آن صورت باید آنها را متوقف کند تا در شرایط برابر بتوان صحبت یا مذاکره کرد.

دبیر شورای راهبردی روابط خارجی تاکید نمود: اکنون به نام عقل، شرع، منطق، بشریت یا به هر نام دیگری ورود در فضای مذاکره در چنین شرایطی یعنی آتش زدن همه سرمایه ای که تاکنون بر اثر مقاومت چهل ساله به دست آورده ایم، مقاومت هم به معنای رفتن به سمت قحطی و گرسنگی نبوده بلکه از توان و ظرفیت داخلی خود در تمامی زمینه های استفاده نموده ایم.

خرمشاد توضیح داد: ظرفیت ایران با 4 و نیم میلیون دانشجو و 14 میلیون فارغ التحصیل با ظرفیت و حرکت کشورهای کوچک یکی نیست، ایران قدرت خود اتکایی به شدت بالایی دارد اما مهم این است که مسئولین اراده نموده و این ظرفیت ها را فعال نمایند، همه کسانی که حتی علاقه ای به ایران ندارند صحبت از این دارند که ایران به طلایی ترین فرصت برای رهایی از درآمدهای نفتی رسیده است.

وی افزود: اکنون شرایط دنیا به گونه ای است که ایالات متحده فقط ما را تحریم ننموده بلکه سایر قدرت های بزرگ مانند روسیه و چین را هم تحریم نموده است و این مساله بیان گر این است که ما تنها نیستیم و اگر بتوانیم باشگاه تحریمی ها را دور هم جمع کنیم که فقط با پول ملی خودمان با آن ها مبادله کنیم، تا حد زیادی هدف گذاری های آن ها به نتیجه نمی رسد.

این استاد دانشگاه گفت: ما به خوبی ابزار مقاومت را در اختیار داریم، عقل می گوید در شرایط فشار مذاکره کردن یعنی سم، پس در شرایط فشار مذاکره نمی کنیم، ورق را با مقاومت بر می گردانیم و در شرایط برابر اگر لازم شد مذاکره می کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "خرمشاد: در شرایط فشار مذاکره نمی کنیم، اکنون طلایی ترین فرصت برای رهایی از درآمدهای نفتی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرمشاد: در شرایط فشار مذاکره نمی کنیم، اکنون طلایی ترین فرصت برای رهایی از درآمدهای نفتی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید