خلیلزاد: توافق با طالبان آماده تایید ترامپ است

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، زلمای خلیلزاد، نماینده آمریکا در امور صلح افغانستان که بعد از آخرین دور مذاکره با طالبان در قطر به کابل رفته، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی طلوع نیوز گفته است که هیأت آمریکایی با طالبان در اصول به توافق نهایی رسیده اند ولی این توافقنامه برای اجرایی شدن باید از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، تایید گردد.

خلیلزاد: توافق با طالبان آماده تایید ترامپ است

خلیلزاد اضافه نموده است که اگر شرایط مطابق توافقنامه پیش برود، در 135 روز آمریکا پنج پایگاهش را در افغانستان در چند مرحله ترک خواهد نمود.

همچنین به نقل از روزنامه نیویورک تایمز خلیلزاد به رهبران حکومت وحدت ملی گفته است شمار نیروهای آمریکایی که در این مدت از این پنچ پایگاه، افغانستان را ترک خواهند کرد 5400 سرباز خواهد بود. آمریکا در حال حاضر 14 هزار نیرو در افغانستان دارد.

خلیلزاد در مصاحبه با طلوع نیوز افغانستان گفت روی کار آمدن نظام امارت اسلامی در افغانستان برای آمریکا قابل قبول نیست و اضافه نمود:ما تنها هوادار حکومتی خواهیم بود که مطابق مذاکره و گفتمان به وجود می آید.

نماینده آمریکا برای صلح افغانستان در سفرش به کابل با رهبران حکومت وحدت ملی دیدار کرد و به گفته وحید عمر، مشاور ارشد محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در امور روابط عمومی و استراتژیک خلیلزاد در این دیدار پیش نویس موافقتنامه نهایی میان آمریکا و طالبان را فقط به غنی نشان داده است.

او قبل از این در صفحه رسمی توییترش نوشته بود که خلیلزاد یک کپی از این موافقتنامه را در اختیار رئیس جمهوری افغانستان قرارداده ولی بعدا تصحیح کرد که فقط یک نسخه به غنی نشان داده شده ولی به او تحویل داده نشده است.

خلیلزاد اما گفت که به دلایل امنیتی و قبل از توافق رئیس جمهوری ترامپ نمی خواسته جزئیات این توافقنامه افشا گردد، به این دلیل کپی آن را در اختیار رهبران حکومت وحدت ملی قرار نداده ولی به آنها فرصت مطالعه آن را داده است.

درباره این که آیا رهبران حکومت وحدت ملی از این توافقنامه استقبال نموده اند یا نه خلیلزاد گفت که نمی تواند در این مورد ابراز نظر کند و افزود: چرا که این موافقتنامه آنها (حکومت افغانستان) نیست با طالبان، این موافقتنامه ما (آمریکا) است با طالبان... دروازه را باز کردیم برای مرحله بعدی (مذاکرات دولت با طالبان).

خلیلزاد همچنین گفت: حالا در یک مرحله انتقال از گفت وگوهای آمریکا با طالبان به گفت وگوهای بین الافغانی هستیم.

صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان می گوید که زلمای خلیلزاد جزئیات تفاهمنامه میان آمریکا و طالبان را با مقام های حکومت افغانستان شریک ساخته و قرار شده که درباره آن گفتگو گردد.

به گزارش بی.بی.سی او اضافه نمود که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان از خلیلزاد خواسته که جزئیات تفاهم نامه را با اقشار مختلف مردم افغانستان در میان گذارد.

صدیقی درباره مفاد و جزئیات این موافق نامه ابراز نظر نکرد و حتی زمانی که از او پرسیده شد که در متن این موافقت نامه امارات اسلامی درج شده و یا طالبان از پاسخ سرباز زد و گفت تفاهمنامه احتیاج به آنالیز بیشتر دارد.

او گفت که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در زمان معین آن برگزار خواهد شد و هیج حرفی در این نشست ها درباره تعویق انتخابات ریاست جمهوری زده نشده است.

برخی از رسانه ها گزارش داده که آمریکا کوشش دارد تا از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان جلوگیری کند.

نماینده آمریکا در امور صلح افغانستان هم گفت که آمریکا نمی گوید انتخابات برگزار نگردد ولی صلح برای آمریکا اولویت دارد.

در همین حال ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان اعلام نموده که زلمای خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان در دیدار با عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی از تامین صلح سراسری و پایدار به او اطمینان داده است.

خلیلزاد بعد از مذاکره 10 روزه با نمایندگان طالبان به کابل آمده تا رهبران و مقام های ارشد دولت افغانستان را از جزئیات مذاکرات خود با نمایندگان طالبان در جریان بگذارد.

بعد از سرانجام دور نهم مذاکرات، خلیلزاد خاطرنشان کرد که در آستانه توافق با طالبان است، توافقی که به گفته او خشونت را کاهش داده و راه را برای افغان ها خواهد گگردد تا برای مذاکرات در خصوص یک صلح با عزت و پایدار و یک افغانستان متحد و با اقتدار که ایالات متحده، متحدینش و هیچ کشور دیگری را تهدید نکند، با هم بنشینند.

ریاست اجرایی افغانستان اعلام نموده که خلیلزاد، عبدالله را در جریان آخرین جزئیات مذاکرات آمریکا و طالبان قرار داده است.

این نهاد اضافه نموده که خلیلزاد در جریان سفرش به کابل با تمام طرف ها مذاکره و گفت وگو خواهد نمود.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر روز گذشته در توییتی نوشت که دور نهم مذاکرات با طالبان با کامیابی به سرانجام رسیده است.

دور نهم مذاکرات آمریکا و طالبان 31 مرداد در دوحه شروع شد و مدت ده روز ادامه داشت.

از سویی، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفته بود که در صورت رسیدن به توافق صلح با طالبان، نیروهای نظامی آمریکا در یک منطقه افغانستان حضور خواهند داشت.

او به فاکس نیوز گفته بود که پس از امضای توافق نامه با طالبان، شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان با کاهش حدود سی درصدی، به 8600 نفر خواهد رسید. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "خلیلزاد: توافق با طالبان آماده تایید ترامپ است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خلیلزاد: توافق با طالبان آماده تایید ترامپ است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید