روحانی: در تمام شهر های قرمز 10 روز محدودیت اعمال می گردد خبرنگاران

به گزارش وبلاگ کاتالوگ، رئیس جمهور رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی را مهمترین دلیل افزایش ابتلا و بستری بیماران کووید 19 در کشور و روبرو شدن با موج جدید این بیماری در بسیاری از استان ها و شهرستان ها دانست و گفت: در همه شهر هایی که در شرایط قرمز قرار می گیرند، به مدت 10 روز محدودیت اعمال می گردد.

روحانی: در تمام شهر های قرمز 10 روز محدودیت اعمال می گردد خبرنگاران

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ کاتالوگ، جلسه کمیته های تخصصی ستاد مقابله با کرونا عصر پنج شنبه در حضور رئیس جمهور برگزار گردید. در این جلسه، روسای کمیته های بهداشت و درمان، امنیتی اجتماعی و قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا گزارشی از آخرین شرایط شیوع بیماری در کشور، شرایط رنگ بندی شهر ها و استان ها و همچنین اقدامات صورت گرفته و اعمال محدودیت ها و تقویت نظارت ها بر اجرای دقیق دستورالعمل ها برای کنترل و مهار موج جدید کرونا در کشور ارائه کردند.

در این جلسه روسای کمیته های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا پیشنهاد های قرارگاه عملیاتی این ستاد را مورد بحث و آنالیز قرار دادند. بر اساس این پیشنهادها، ستاد های استانی در مراکز و شهر های با شرایط قرمز و نارنجی موظفند مطابق طرح مدیریت هوشمند، کلیه محدودیت های لازم را در بخش های اصناف، تردد ها و نحوه حضور کارمندان در ادارات به دقت اعمال و دستگاه های اجرایی مرتبط نیز نظارت های لازم را انجام دهند. همچنین همه استان ها در هر شرایطی که قرار دارند موظف به رعایت و اجرای همه شیوه نامه های بهداشتی و مراقبت های لازم هستند.

در عین حال کمیته عالی نظارت با موضوع و مسئولیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می بایست نظارت دقیق را بر نحوه رعایت شیوه نامه ها اعمال و افرادی که الزمات قانونی در این خصوص را رعایت نمی نمایند برای برخورد به مراجع ذیربط معرفی کند تا اقدامات لازم در این زمینه صورت گیرد.

همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می بایست افرادی را که تست آن ها مثبت شده و قرنطینه را رعایت نمی نمایند برای اعمال مجازات به مراجع قانونی معرفی کند.

براساس پیشنهاد دیگری همچنین مقرر شد وزارت راه و شهرسازی با همکاری هلال احمر و با افزایش ظرفیت نیرو ها و تجهیزات، ضمن کنترل دقیق تر فرودگاه ها و پایانه های پرتردد مرزی و تسهیل در رفت و آمد مردم از نقض شیوه نامه های بهداشتی جلوگیری کند.

رییس جمهور با تاکید بر اجرای موارد پیشنهادی قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا گفت: بی تردید راه اصلی خروج از این شرایط رعایت همه دستورالعمل ها است که تجارب گذشته نیز گواه این موضوع است.

روحانی با بیان اینکه هماهنگی و انسجام در تصمیمات و اقدامات لازم در مدیریت مقابله با کرونا به عنوان یک اصل لازم است، اضافه کرد: رعایت نشدن دستورالعمل ها و تصمیمات اتخاذ شده در ستاد ملی مقابله با کرونا مهمترین دلیل ایجاد شرایط کنونی است و اگر همه اقدامات در چارچوب مصوبات ستاد ملی از سوی مردم، اصناف و دستگاه ها به دقت اجرا می شد حتما شاهد این شرایط نبودیم.

بر اساس مصوبه این جلسه از روز شنبه در همه شهر هایی که در شرایط قرمز قرار می گیرند مطابق مفاد طرح مدیریت هوشمند به مدت 10 روز محدودیت اعمال می گردد و بدیهی است سایر شهر ها هم براساس رنگ بندی اعمال شده باید محدودیت ها و پروتکل ها را مراعات نمایند.

در این جلسه همچنین مقرر شد کمیته بهداشت و درمان با همکاری ستاد های استانی و دانشکده های علوم پزشکی، بیمارستان ها، تخت های بیمارستانی و مراکز درمانی بیشتری را برای ارایه خدمات به بیماران و مبتلایان به کرونا تجهیز و آماده نمایند.

بر اساس گزارش سازمان برنامه و بودجه، تامین مالی و پرداخت فوق العاده های ویژه به کارکنان وزارت بهداشت و درمان و دانشکده های علوم پزشکی و تامین مالی برای تکمیل و تجهیز بیمارستان ها و اعلام آمادگی برای تامین مالی بهره برداری از 13 هزار تخت جدید و گسترش امکانات درمانی و نیز تامین مالی خرید واکسن های داخلی وخارجی از جمله اقدامات سازمان برنامه و بودجه است.

رییس جمهور با تاکید بر حمایت همه جانبه معنوی و مادی دولت از کادر درمان در یکسال گذشته و در جریان مقابله با پاندمی کووید 19 توضیح داد: در تمام مدت مقابله با این ویروس اجازه ندادیم در جنگ نفس گیر و فشار های مالی ناشی از اعمال محدودیت های کرونایی، حمایت مادی و معنوی از کادر سلامت و درمان که شجاعانه و ایثارگرانه در حال مبارزه با کرونا هستند، متوقف گردد.

روحانی با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی و آگاهی بخشی جامعه در زمینه لزوم پرهیز از عادی انگاری و از طرفی جلوگیری از ایجاد نگرانی بی فایده و غیر واقعی تاکید نمود: بر اساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا جریان اطلاع رسانی ها و مدیریت افکارعمومی در مقابله با ویروس کرونا باید متمرکز، سازماندهی شده، منظم و شفاف صورت گیرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "روحانی: در تمام شهر های قرمز 10 روز محدودیت اعمال می گردد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی: در تمام شهر های قرمز 10 روز محدودیت اعمال می گردد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید